Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Gyaraky Márta

2024. július 14-20-ig lehetőségem nyílt egy csodálatos hetet eltölteni a horvátországi Rovinjban, ahonnan rengeteg tudással és élménnyel térhettem haza.

A tanfolyam, amelyen részt vehettem, a „21st century skills: learning to learn and adapt” címet viselte, amelytől pontosan azt kaptam, amit vártam: naprakész tudást, szakmai megújulást, motiváló, új ismereteket, és egyben nagyon jó hangulatú foglalkozásokat. Trénerünk, Rézműves Zoltán igen nagytudású, tapasztalt, ugyanakkor rendkívül lebilincselő stílusú és jó humorú előadónak bizonyult, akitől rengeteget tanulhattunk a hét folyamán. Foglalkozásai során rávilágított, hogy ebben a gyorsan változó világban már nem elegendő tényanyagot tanítanunk, és azt ugyanúgy számon kérnünk a diákjainktól, ennél többre van szükségük ahhoz, hogy a jövőben helytállhassanak a munkaerőpiacon. Öt készség (angolul az 5 C) fejlesztését helyezte a középpontba, ezek erősítését kell nekünk, tanároknak elősegíteni a tanóráinkon: kommunikáció, együttműködés a társakkal, kritikus gondolkodás, kreativitás, valamint a saját és mások kultúrájának, társadalmi és érzelmi hátterének megértése. A nemzetközi csoportom tagjaival, akik között voltak szlovák, vajdasági és Magyarországról érkező kolléganők is, ezen öt készség elméleti hátterét és gyakorlatban történő fejlesztésüket ismerhettük meg játékos, a csoportot csapattá összekovácsoló feladatok során.  Mivel nem minden csoporttársam beszélt magyarul, az oktatás és a közös feladatok nyelve az angol volt, amelynek köszönhetően nyelvtudásom is rengeteget fejlődött. Ezen felül jó volt megosztani a különböző országokban tanító angoltanár kollégákkal saját tapasztalatainkat, jó gyakorlatainkat, és remek volt látni, ahogy napról napra mindenki lelkesen érkezik a délelőtti foglalkozásokra, várva az újabb hasznos tudás megszerzését és a közös feladatokat.

A délelőtti foglalkozásokon kívül is volt lehetőségünk a nemzetközi szakmai kapcsolatok építésére és eszmecserére, mivel a szervezők erre is biztosítottak alkalmakat. A szakmai hét a regisztráció után egy közös vacsorával indult, ahol a trénereink mellett a többi tanfolyam résztvevőivel is megismerkedhettünk, majd a hét zárásaként egy csodálatos hajókiránduláson vehettünk részt, ahol már ismerősként, sok közös élmény után tudtunk pár kellemes órát eltölteni együtt. A délelőtti oktatás után délutánonként igyekeztünk felfedezni Rovinj és a környék kulturális, építészeti szépségeit és gasztronómiai felfedezéseket tenni a horvát ízek világában. A szervezők által felkínált fakultatív programok közül is válogattunk, így jutottunk el két gyönyörű hegyi faluba (Motovun, Groznjan), egy cseppkőbarlangba és egy épen maradt középkori szellemfaluba (Dvigrad), amely a pestis idején néptelenedett el. Egyénileg is szerveztünk kirándulásokat Pulába és Porecbe, mindkét település lenyűgözött építészeti és földrajzi szépségeivel, ahogyan a delfinleső naplemente csónak túra is életre szóló élmény marad.

Hálás vagyok a kinn gyűjtött szakmai tapasztalatokért, amelyeket beépíthetek a mindennapi munkámba, az újonnan megszerzett nemzetközi kapcsolatokért, a tartalmas programokért, és a szervezők profi, mindenre kiterjedő segítőkész munkájáért, amely nélkül nem élhettem volna át ezt a felejthetetlen hetet Rovinjban.