Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Szabó Ágota

vasárnap, 30 augusztus 2015 00:00

Beszámoló Brightonból

2015.07.06-17.

Iskolánk 10 fővel pályázott az Európa útjain a két tannyelvűség fejlesztéséért című Erasmus+ KA1 mobilitási pályázaton.
A nyomtatvány- és kérdőív-tenger kitöltése igazán nagy feladat volt, de közös munkánkat sok tanáccsal segítette, elismerő szavakkal és dicsérettel jutalmazta Véghné Juhász Krisztina, a Hungary Expert A Tanárokért ügyvezetője, és Förster Anita pályázati tanácsadó. Ezúton is köszönjük támogató segítségét!

Két hetet töltöttem Brightonban a The English Language School szervezésében (ELC) az English in the Primary School kurzuson.

Már az előkészületeknél is látszott, hogy minden nagyon jól szervezett, olajozott - pontosan  jöttek-mentek a kiutazást előkészítő és segítő e-mailek. Budapestről Gatwickre repültem az Easyjettel, majd fél órás vonatozás után szálltam ki Brightonban.

A szállásra vasárnap késő éjszaka érkeztem meg, a házaspár kedvesen megvárt, elmondták a házirendet, a szükséges tudnivalókat a közlekedésről – legelőször is az iskolába jutást - s nyugovóra tértem. Másnap a reggelim már az asztalra volt készítve s megbeszéltük, hogy hánykor lesz a közös vacsora.

Az első nap fél órával korábban kellett érkeznünk a szükséges adminisztráció elvégzéséhez – majd 9 órától indult a képzés.
Minden feladat úgy volt felépítve, hogy azt kisebb átalakításokkal lehet majd az osztályokban a gyerekekkel is használni:
- csoportalakítás különböző színű feladatlapok szerint, majd bemutatkozás pár szóban egymásnak
- páros interjú minden csapattaggal, végül újrarendeződés más kérdések alapján, hogy lehetőleg mindenkivel találkozzunk.
A nap végére kialakult mind a négy tanári csoport, megtudtunk sok-sok újdonságot Brightonról, a nyelviskoláról, tanárainkról s természetesen egymásról.
A két hét alatt az elsőn kívül még két teljes olyan nap volt, amikor mindannyian együtt voltunk a nagy előadóban s a CLIL technika felhasználásával építette fel tanárunk az órát. Mindenről nyomtatott anyagot kaptunk, a felhasznált weboldalak elérhetőségét is megtudtuk.
- Dolgoztunk csoportban, párban, frontálisan,
- rajzolni, megfigyelni, elemezni, memorizálni, majd összegyűjteni kellett a sokféle információt, melyeket hol a tanárunk mondott el, hol egy megszerkesztett kisfilmből tudtunk meg. Mindezt megint úgy felépítve, hogy az osztályban különféle órákon hasznosítani lehessen.

A saját kis csoportomban – nagyon fogékony négy fő - játékosan, sok-sok manuális elemmel vegyítve, dalokkal tűzdelve sajátítottuk el az angol tanítás új s régi, de hasznos módszereit. Végig követtük a hét elején kiosztott tervet, sok alkalom nyílt a saját hozzászólásokra, közös megbeszélésekre, tervezésekre. Megismerhettünk angol gyermek könyv szerzőket – egyikükkel személyesen is találkozhattunk egy dedikálás alkalmával -, megtanultuk, hogyan lehet felhasználni igazi gyermek könyveket is a tanulásra, s nagyon sok feladatot ugyanúgy eljátszottunk, mint ahogy tanítanunk kell majd.

A tanárnő fantasztikusan felkészült volt, extra magas érzelmi intelligenciával és beleélő képességgel. Az órák közvetlen hangulatban, nagyon termékenyen zajlottak. Minden tervezéshez felhasznált anyagból másolatot kaptunk, kiegészítve webcímekkel, könyvajánlásokkal.
Egy egész délelőttöt töltöttünk egy általános iskolában, ahol nagyon sokféle nemzet gyermekei tanultak közösen, némelyiküknél az angolt is fejleszteni kellett. Az iskola fantasztikusan felszerelt – a házigazdámtól, aki szintén pedagógus volt megtudtam, hogy az állam kiemelten támogatja azokat az iskolákat, akik hátrányos helyzetű diákokat tanítanak – szinte minden tanteremben csoportmunkában dolgoztak a gyerekek. A falak roskadoztak a gyermekmunkáktól, idézetektől és bölcs tanácsoktól. Láthatólag felszabadultak voltak a gyerekek, élvezték a saját örömön alapuló munkát. Rendkívül tanulságos volt a nap, amit aztán egy otthoni megbeszélés követett.

A tanítás után minden délutánra volt programunk – hol az iskola ajánlotta, hol mi magunk szerveztük meg: kipróbáltuk a pub quizt, a cream tea party-t, megnéztük a Brighton rock c. filmet s a helyi bérletünkkel végiglátogattuk a környező kisvárosok nevezetességeit - Kipling garden Rottingdeanben, egy festői kisvárost, Lewest s a környék legnagyobb lárványosságát, a Seven Sister nevű fehér sziklafalat. Még autót is béreltünk, hogy Canterbury-t megnézzük.

Rengeteg kollégával cseréltünk e-mail címet s egy lengyel kolléganővel megegyeztünk, hogy egymás munkáját az e-Twinningen keresztül figyelemmel kísérjük és segítjük.

A kurzus egészére jellemző volt a profizmus – rendkívül felkészült tanáraink, lelkes, tudásra szomjas kollégák között gyorsan elrepült a két hét. A csütörtök esti búcsú party-n még a gitárok is előkerültek, közösen énekeltünk Beatles és mai slágereket.

Egy életre szóló jó tapasztalatokat gyűjtöttem s meg is újítottam a szakmai elképzeléseimet – köszönet érte minden projektben résztvevőnek és segítőnek.