Mohácsi Judit
Varázslóként Rovinjban - A Komplex 3+T program megismerése
Az idén harmadik alkalommal vehettem részt Erasmus pályázaton. Mivel mindig is fontosnak tartottam a folyamatos fejlődést, a megújulást, a tapasztalatszerzést és -cserét pedagógiai munkám során, így ebben az évben is nagy örömmel töltött el, hogy új ismeretekkel gazdagodhatok a pályázat keretein belül.
Munkám során igyekszem előtérbe helyezni a tehetségfejlesztést, a tehetségek kiaknázását. Tanulmányi versenyekre készítek föl gyerekeket, dráma szakkört vezetek, az egészséges életmódra nevelés keretein belül túrakört és -tábort szervezek. Nagy hangsúlyt fektetek a különböző képességek fejlesztésére, így számomra a legjobb alkalom volt, hogy Orbán Sándor: Varázsold elő a tanítványodból a talentumot – Komplex 3+T program c. egyhetes, a tehetségazonosítás, -fejlesztés és –gondozás témájában megtartott kurzusára jelentkezzek. A képzés magyar nyelven folyt a festői szépségű Rovinjban. A kurzus a városközpontban, a helyi gimnáziumban kapott helyet. A helyszín minden 21. századi követelménynek megfelelt.
Az első napon megismerkedtünk a Komplex 3+T módszer elméleti kérdéseivel. Később már gyakorlati síkon közelítettük meg a különböző képességterületek (szomatikus, affektív, kognitív) fejlesztésének lehetőségeit. Párban, illetve csoportos munkában zajlott a különböző képességterületek kibontakoztatását segítő feladatok elvégzése. Rajzoltunk, festettünk az affektív képesség fejlesztése érdekében. Kutatást végeztünk egy megadott témában, ehhez plakátot készítettünk, előadást tartottunk, hogy a kognitív képességünk minden fázisát kipróbálhassuk. Játékos, ügyességi feladatokkal szomatikus képességünket erősítettük.
A kurzus vezetője, Orbán Sándor, aki ezt a módszert kitalálta, kidolgozta és jelenleg is sikeresen alkalmazza. Személyében egy elhivatott, munkájában sikeres, magával ragadó embert ismerhettünk meg. Ebben a pár napban igyekezett átadni a sok éves tapasztalatán nyugvó ismereteit. Fantasztikus volt hallgatni történeteit, sikereit. A kurzuson 15-en vettünk részt az ország minden tájáról és határon túlról. Napjaink vidám hangulatban teltek, így elég gyorsan elröpült ez az egy hét.
Az óráink délelőtt voltak megtartva, így a nap további része nyújtott alkalmat a város és környékének felfedezésére. A tanfolyam szervezői, kiváló koordinátorai élménydús fakultatív programokat is szerveztek számunkra. Lehetőség nyílt ellátogatni a szomszédos Pulába és Porec-be, egy esti hajózás keretén belül delfineket figyelhettünk meg. A kurzusunk egy élménydús hajóúttal zárult a Rovinjhoz közeli Limski-fjord, valamint Vrsar városának felfedezésével.
Boldog vagyok, hogy egy hasznos és élményekkel teli hetet tölthettem a csodálatos Rovinjban. Sok ismerettel gazdagodtam, és bízom benne, hogy ezek az ismeretek segítségemre lesznek az oktató-nevelő munkám során a tehetségazonosításban és tehetséggondozásban.
Köszönettel tartozom az iskolánk kiváló koordinátorainak, Dobos Edinának és Zalánki Juditnak, valamint a tanfolyam szervezőjének, Véghné Juhász Krisztinának, a JUTAKI BT. – Hungary Expert for Teachers ügyvezetőjének.
Két hét a reneszánsz bölcsőjében, Firenzében
Az Egri Lenkey János Általános Iskola tanáraként nagyon hasznos és egyben kellemes két hetet töltöttem Firenzében. Ez volt életem második Erasmus + képzése.
A tanfolyam a Europass Teacher Academy-n zajlott, melynek témája a Student-Ccentered Classroom: Teachers as Promoters of Active Learning, 21 st Century Teaching: Competence – Based Education, Soft Skills and Creativity volt.
Az iskola remek helyen, Firenze belvárosában található, a Dómtól öt percre. A szállásom 20 percre helyezkedett el az iskolától. Én egy önálló jól felszerelt apartmant béreltem egy kolléganőmmel.
Az első heti képzésünk a tanulóközpontú osztályteremről szólt. A kurzust Sheila Corwin, az Europass Teacher Academy tanárképzője tartotta. Sheila személyében egy rendkívül felkészült, elhivatott, precíz, tapasztalt, alapos trénert ismerhettem meg.
A kurzus keretében kielemeztük a „Student Centered Class” jellemzőit, valamint azokat a kulcskompetenciákat, melyeket a tanításban fejleszteni szeretnénk.
A külső és belső motivációs stratégiákra is külön kitértünk. Rengeteg gyakorlati ötletet, számos interaktív feladatot kaptunk a mai modern módszertani irányok közül, mint a „Task-based learning, Project-based learning, Inquiry-based learning, Problem-based learning, Flipped class, Mindfullness”.
Az első heti csoportban tizenketten voltunk, köztük lengyel, bolgár, török, spanyol, magyar kollégák, a következő héten a téma is és a csoport összetétele is változott, de néhányan maradtak.
A második héten az informatikai vizuális eszközök kerültek előtérbe. (ICT and video tools), konkrétan: Trello, Screencast –O-Matic, Quizziz, Goosechase, Improvisa, Milanote).
Számomra rendkívül érdekesek voltak az alkalmazások, melyekkel megismerkedtünk. Általuk színesíthetjük a tanóráinkat, s könnyen motiválhatjuk tanítványainkat.
A tanfolyamot Iacopo Falciani vezette, aki az új technológiák (IKT) szakértője és népszerűsítője a 21. századi oktatásban. Személyes tanfolyamok szerzője:
- Digitális média: A jövő osztályterme
- Megfordított Tanterem
- IKT az osztályteremben: innovatív eszközök a tanulók tanulásának, együttműködésének és kreativitásának elősegítésére
- Webes megoldások az osztályteremben
Mind az oktatók személyisége, mind pedig a szakmai tudásuk magával ragadó volt. A két hét gyorsan elrepült, mert a tanórák jó hangulatban teltek. Számtalan új ismeretet szereztem, s rengeteg tapasztalattal lettem gazdagabb.
A két hét alatt rengeteg ötletet kaptam tanáraimtól, kollégáimtól, amiket majd hasznosítani tudok a jövőben.
A város lenyűgöző volt számomra. Óriási hatással volt rám kultúrája, életérzése. Megelevenedett előttem a történelem. Életre keltek a régi hősök, művészek, kikről annyit tanulhattunk fiatalként.
Az iskola kulturális lehetőségeket is kínált, különféle programok közül lehetett választani. A második nap, az oktatás után elvittek minket egy kis városnéző túrára is, ahol érdekességeket hallhattunk angol nyelven a városról.
Szombaton egész napos kiránduláson vettünk részt angol nyelvű idegenvezetéssel. A kirándulás során ellátogattunk Pisába, San Gimignanoba, Sienába és útközben egy családi vállalkozás saját birtokán helyi borokat és finomságokat kóstoltunk, miközben részletesen bemutatták a táj gasztronómiáját.
Vasárnapunk szabad volt, de ekkor sem tétlenkedtünk. Az egyik kurzustársammal ellátogattunk Cinque Terrére. Fantasztikus napot töltöttünk a Ligur-tenger partján a jellegzetes színes házak között, ami már messziről is varázslatos látványt nyújtott számunkra.
Ez az augusztusi két hét felejthetetlen élményeket adott nekem, mind szakmailag, mind kulturálisan. Tartalmasan, mozgalmasan, élményekben bővelkedően telt el. Sok új barátot szereztem, számos ismeretséget kötöttem. A mobilitás során rengeteg hasznos tudásra tettem szert, melyet a tanóráimba beépíthetek a munkám során.
Nagyon ajánlom ezt a tanfolyamot azoknak, akik szeretnének megismerkedni új módszerekkel, valamint azoknak, akik szeretnék módszertanukat érdekes feladatokkal gyarapítani, tanári kreativitásukat fejleszteni. Hálás vagyok, hogy részt vehettem ezen a kurzuson.
Kalandozások Angliában a dráma világában
A 2018/19-es tanév a kihívások éve volt számomra. E kihívások közé tartozott életem első Erasmus+ képzése. Általános iskolai tanítóként és magyar szakos tanárként vágtam bele a pályázatba, mely a vártnál több élményt, új ismeretet hozott számomra. Kollégáimmal az élménypedagógia köré csoportosítottuk érdeklődésünket. Mivel évek óta dráma szakkört vezetek, és amatőr színjátszóként tevékenykedem szülővárosomban, így nem volt nehéz, milyen irányban keresgéljek. A dráma az, melynek eszközeivel élményszerű oktatást lehet elérni. Így találtam a ’Drama in the primary school’ c. képzésre Southamptonban.
Két csodálatos, színes és hasznos hetet töltöttem 2019 júliusában ebben a varázslatos kisvárosban, az InterEducation szervezésében, az Erasmus+ program keretében. Választásom azért erre a kurzusra esett, mert olyan programokat, lehetőségeket kínált, ami rendkívül felkeltette az érdeklődésemet.
Szívből ajánlom a tanfolyamot mindenkinek, akit érdekel a drámapedagógia, a dráma eszközeinek hasznosítása nyelvórákon, vagy bármilyen tanítási órán, alsó- felsőtagozaton egyaránt.
Korábban még nem jártam Angliában, így izgatottan vártam az utazás időpontját. Utazásomat úgy időzítettem, hogy legyen időm kicsit bepillantani London mindennapjaiba, felfedezni a nevezetességeket, megcsodálni a gyönyörű épületeket. Londoni kirándulásom után vonattal utaztam tovább Southamptonba, ahol nagyon kedves szállásadóm már várt, kivel már utazásom előtt felvettem a kapcsolatot. Szállásom a város kertvárosi részében, nyugodt, csendes környezetben volt. Nicki, a szállásadóm egész ottlétem alatt mellettem állt, segített, támogatott. Mindig érdeklődéssel, segítő támogatással volt irányomban.
Csoportunk sajnos csak három főből állt. Jómagamon kívül Szlovákiából és Olaszországból érkezett egy-egy kolléga. Mindketten nyelvtanárok voltak egy közép- és egy általános iskolából.
Az általam kiválasztott kurzus célja az volt, hogy a drámapedagógia eszköztárát integráljuk az iskolai órákba. A megismert technikákat mind a tanórákon, mind pedig egy dráma szakkör keretein belül lehet alkalmazni. A tanfolyam rendkívül színes volt.
Az első napon ismertették velünk a két hét részletes programját. Helyi koordinátorunk, Ela Wisniewska, ki nyugdíjas tanárként dolgozik, végig a két hét alatt mindenben a rendelkezésünkre állt.
Részt vettünk workshopokon, színházi előadásokon, kulturális városnézésen, iskolalátogatásokon. A drámapedagógián túl bepillantást nyerhettünk az angol általános és középiskolák életébe, kicsit az angolok mindennapjainak részesei lehettünk ezalatt a két hét alatt.
A workshopokat nagyon élveztem. Christian Flint, a helyi színház színésze és rendezője és Mark Wheeller, a sikeres drámaíró és rendező rendkívül színvonalas, hasznos, élménydús drámapedagógiai foglalkozásokat tartott számunkra. Rengeteg remek játékot, helyzetgyakorlatot, szerepjátékot, improvizációs gyakorlatot próbáltunk ki. Ezek bármelyike alkalmazható a tanórákon és drámapedagógiai foglalkozásokon. Ezek a foglalkozások nemcsak hasznosak voltak, de nagyon élvezetesek is.
A drámapedagógia témájához kapcsolódóan négy színházi előadást is megnéztünk. A négy előadás mind témájában és rendezésében is teljesen eltérő színdarab volt.
Először Chichisterbe látogattunk el, ahol nem csupán a gyönyörű kisvárosban gyönyörködhettünk, hanem a The deep blue sea /Örvény / c. darabot is megtekinthettük, mely egy romantikus dráma volt.
A helyi Mayflower Színházban két csodás darabot tekinthettünk meg. Az egyik egy híres, szenzációs musical, a Matilda volt, mely felejthetetlen élményt nyújtott mindannyiunk számára. A másik egy megrázó dráma, Thousand splendid sun, mely megdöbbentő képet festett a tálib uralom alatt sínylődő Afganisztánról.
A negyedik Shakespeare V. Henrik c. drámája volt, melyet a londoni Globe Színházban nézhettünk meg. Felemelő érzés volt mindannyiunk számára, hogy átérezhettük ennek a helynek az atmoszféráját, bepillanthattunk a korabeli színjátszás rejtelmeibe.
Előzetesen Elieen Fitzgerald, a winchesteri egyetem tanára tartott egy előadást Shakespeare munkásságáról és magáról a darabról. Feledhetetlen élmény, hogy láthattam Londonban, a korhű Globe Színházban egy részben teljesen klasszikus, részben viszont modern rendezést.
A tanfolyam kiemelt részét képezték az iskolalátogatások. A Richard Taunton Sixth Form College-ban workshopokon vettünk részt, melyeken a Mayflower Musical Youth Theatre növendékei nyújtottak számunkra felejthetetlen élményt drámafoglalkozásuk keretén belül.
A Banister Primary Schoolban, Cantell és a Redbridge Community Schoolban betpillanthattunk az ott folyó munkába, életbe, szokásokba. Részt vettünk dráma órákon, (ami ezekben az iskolákban a helyi tanterv része), megcsodálhattuk a modern fény- és hangtechnikával felszerelt, minden igényt kielégítő színháztermeket, és a többi felszerelést. Irigykedve szemléltük, hogy milyen lehetőségeik vannak ezeknek a nagyszerűen felszerelt iskoláknak. Módszertani tudásunkat gyarapították, színesítették az óralátogatások, drámafoglalkozások, színházi próbák. Öröm volt látni, hogy a diákok mennyire természetesen, oldottan, kreatívan dolgoztak ezeken az órákon, foglalkozásokon.
Minden iskolára jellemző volt, hogy az ott tanító tanárok rendkívül segítőkészek, nyitottak, érdeklődőek voltak. Szívesen osztották meg velünk segédeszközeiket fénymásolatok, forgatókönyvek stb. Nagyon hálás vagyok azért, hogy minden helyen készíthettünk fényképeket (természetesen gyermekek szerepeltetése nélkül), mert így az itthoni kollégáimnak is megmutathatom a kinti iskolák felszereltségét.
Kikapcsolódásra, feltöltődésre is volt lehetőségünk. Három városba látogattunk el szervezetten: Chichesterbe, Winchesterbe és Londonba. Egy vasárnap a Szlovákiából érkezett kolléganővel elutaztunk Sulisburybe, ahol megcsodáltuk a lenyűgöző katedrálist, a patináns óvárost. Ezen a napon elutaztunk a Stonehenge-hez is, mely lenyűgöző élményt jelentett számunkra.
Jártunk még a helyi nevezetességekben: a Tudor House-ban, a Titanic Múzeumban (Seacity Museum).
Összegzésképpen elmondhatom, hogy a két hét minden pillanatát nagyon élveztem. Rengeteget tanultam, rengeteg élményben volt részem, nyelvtudásom is fejlődött. Bízom benne, hogy az ott megszerzett tudásom, tapasztalataim hozzájárulnak saját iskolánk fejlődéséhez.
A csoport tagjaival remek kapcsolatot alakítottunk ki, sokat beszélgettünk, nevettünk. A tanfolyamon résztvevő kollégákkal és szállásadómmal azóta is tartom a kapcsolatot. Bízom benne, hogy a jövőben egy nemzetközi projektet is meg tudunk valósítani. Köszönöm, hogy ott lehettem.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal