Tóthné Juhász Ildikó
Játék-kaleidoszkóp I.: Játékkultúra az iskolai közösségben
Idén júniusban az Erasmus+ pályázat keretén belül Rovinjban vehettem részt a Játék kaleidoszkóp- játék kultúra az alsó tagozaton című képzésen, melyet a Jutaki Kereskedelmi és Szolgáltató Kft szervezett.
A képzés indulása előtt összeismerkedhettem a csoport társaimmal egy játékos bevezető alkalmával. Ezen az ismerkedős játékon más kurzuson lévő kollégáinkkal is találkozhattunk össze ismerkedhettünk. A képzés vezetője Móricz Márk volt, aki hatalmas energiával, lendülettel és persze jókedvvel oldotta a hangulatot ezalatt a hét alatt amíg itt voltunk.
Az oktatás a délelőtt folyamán zajlott, tematikusan haladtunk végig a játékokon, megismerhettük a játék típusokat a rájuk jellemző tulajdonságokkal egybekötve. Miután megismertük ezeket a tulajdonságokat magunkra is vonatkoztathattuk így önmagunkat is megismerhettük egy másik szempont alapján. Ennek megfelelően kipróbálhattuk a számunkra legmegfelelőbb játékokat, az is kiderült, hogy nem mindenkinek való minden játék tehát nem sorolható be mindenki külön-külön kategóriába, hanem mindenkiben van mindegyik típusból egy kicsi. Ha erre tudatosan odafigyelünk kialakíthatjuk a játékkultúrát. A játék kiválasztásában és annak élményének biztosítása érdekében figyelembe kell venni ezeket a jellemzőket. Ha ez megvan ez adja a tudatos játékválasztást. Ennek tematikája egy tanmenet kialakításának lehetősége volt.
Elsajátíthattam a tábla és társasjátékokat, megismerhettem a régi népi kulturális játékokat és azok modernebb változatait. A kurzus során több olyan mozgásos játékot próbálhattam ki, ami az iskolai hétköznapokba beépíthető. Az egyéni páros és csoportokban is játszható játékok rengeteg lehetőséget adnak a közösség építésére a társas kapcsolatok megerősítésére. A kommunikáció és együttműködő képességek fejlesztésén kívül számtalan készség és képesség fejlesztését is biztosítják ezek a játékok.
Jó volt megismerkedni és eszmét cserélni más országokból érkező kollégákkal, mindezt a nemzetközi kapcsolatoknak köszönhettük.
Megismerhettem, hogy tanórán kívül milyen módszerekkel fejleszthetjük a gyerekeket, melyek azok a játékok, amikkel hasznosan tölthetik a szabadidejüket és melyek azok, amiket tanítási óra keretén belül is tudunk használni. Mindennap rengeteg élménnyel és tudással gazdagodtam, sajnos hamar elrepült a képzés, de úgy érzem, hogy szakmai játéktáram bővült, sőt ezután tudatosabban tudom bővíteni.
A szervezünk Véghné Juhász Krisztina a kurzus egyik délutánján szervezett nekünk egy szabaduló szobás játékot, ami még jobban összehozott minket, mert lehetőségünk volt a többi csoporttársainkkal beszélgetni, nevetgélni, és barátságokat mélyíteni. Ezt a jó hangulatot fokozva, pénteken estére az oktatóink és a szervezőnk szerveztek egy játékos, zenés, táncos, éneklős búcsúbulit.
Másnap a kurzuson tanultakat megosztottuk másik tanfolyamra járó kollégáinkkal, és ők is megosztották velünk azt, amit ők tanultak. Ezek után átvehettük a tanúsítványainkat, és elindultunk egy közös hajókirándulásra, amivel zártuk a kurzust.
Rengeteg élménnyel és tudással gazdagodva vágok bele az előttem álló tanévbe, és ezt megköszönném koordinátoraimnak is, hogy lehetővé tették számomra.
Nem csak füzet és ceruza
Az Erasmus+ program keretében idén július 16-29 között részt vehettem a „Nem csak füzet és ceruza” című képzésen Rovinj-ban. Regisztrációval kezdtünk, aztán bemutatták az előadóinkat és az estét egy kellemes vacsorával folytattuk. Itt derült ki, hogy erre a képzésre Magyarország minden részéről, sőt még a határon túlról Felvidékről és Erdélyből is érkeztek kollégák, ami nagyszerű lehetőség volt az ismerkedésen túl a tapasztalatok cseréjére is.
Ezt a kéthetes továbbképzést két remek tréner tartotta Dr. Kivovicsné Horváth Ágnes és Oravecz Márta. Ők ketten irigylésre méltó fiatalos lendülettel és őszinte lelkesedéssel adták át több éves szakmai tudásuk, tapasztalatuk egy részét. Ez a kurzus két különálló hétből állt, az első héten a „ Vonások és fogások..” című tanfolyam volt, itt a 6-10 éves gyermekek tevékenységgel és játékkal támogatott anyanyelvi neveléséhez kaptunk elméleti és gyakorlati képzést. Megismerhettük és gyakorolhattuk a különböző szövegek építkezését, megalkotásuk és megjelenítésük módját is. Képességfejlesztő tevékenységeket, játékokat ismerhettünk meg és próbálhattunk ki, amelyekkel biztosíthatjuk a tanítás során a gyermeki kifejező kedv felkeltését és fenntartását. A második héten „ Matekos játék, játékos matek” című tanfolyammal folytatódott a hét, ahol a 6-10 éves gyermekek tevékenységgel és játékkal támogatott matematikai neveléséhez kaptunk elméleti és gyakorlati képzést. A játék alkalmas arra is, hogy segítse a gondolkodást gátló jelenségek leküzdésében. A játékok felkelthetik az érdeklődést az óra elején, vagy szórakoztató módon lezárhatnak egy-egy tanulási szakaszt is. Elősegíthetik a tanító és a gyerek vagy a gyerekek közötti beszélgetést, vitát. A játék aktív részvételt kíván, de a gyerekek csak akkor tanulnak meg valamit, ha mellettük maradunk nem hagyjuk magukra őket a játék bemutatása után, hanem hagyjuk őket, hogy kritikusan, építően gondolkodjanak a játék elött és után is.
A délelőtti szakmai napokon túl a szervezőnk a Jutaki Bt ( akitől rengeteg információt és segítséget kaptunk bármilyen kérdéssel-kéréssel fordultunk hozzájuk) változatos fakultatív programokat szervezett nekünk, hogy felfedezhessük a környék látnivalóit. Nekem személy szerint két kedvencem volt az egyik Pula, Isztria fővárosa, nagymúltú pezsgő történelmi város, hangulatos, szép óvárossal a kihagyhatatlan római Amfiteatrum-mal, a Sergius diadalív-vel, a Róma és Augustus templomával és persze a városházával és sorolhatnám még. A második nagy kedvencem cseles mert két különálló helyről is van szó az egyik Groznjan. Groznjan története a középkorig nyúlik vissza, lakói főként mezőgazdasággal ezen belül szőlő és olivabogyó termesztéssel foglalkoztak, na meg a falusi turizmusból éltek-élnek. Minden év májusától fellendül a város élete és megtelik a képzőművészet a színház és zeneművészetet kedvelő emberek hadával. A másik kedvencem Motovun városa, ami szintén középkori épségében megmaradt. Ahogy ott sétálunk a színes házak mellett egyszer csak felérünk a tetejére a várhoz. Onnan a kilátás szinte leírhatatlan.
A kurzus végét egy fantasztikus hajókirándulással zártuk, ahol megcsodálhattuk Vrsar városát és a Lim fjordot.
Zárásként köszönetet mondanék a szervezőknek és a koordinátoraimnak, hogy segítségükkel, irányításukkal eljuthattam erre a nagyszerű helyre és kurzusra.
Tóthné Juhász Ildikó
Engedd, hogy csináljam... A matematika tanítása az alsó tagozatban 3-4 oszt.
Az Erasmus+ program keretein belül az Engedd, hogy csináljam- a matematika tanítása az alsó tagozatban 3-4. osztályos pedagógusok részére c. képzésen vettem részt a meseszép Rovinjban. Tavaly lehetőségem volt elvégezni a Játszani is engedd! az 1-2. osztályosoknak szóló képzést is és így vált teljessé ez a tanfolyam számomra.
A kurzust Dr. Kivovicsné Horváth Ágnes vezette, szakmai tudása, tapasztalata, felkészültsége csodálatra méltó. A csoportban 14-en voltunk, az ország különböző területeiről érkeztünk. A kéthetes képzésen tovább bővíthettem tudásomat a Varga Tamás és C. Neményi Eszter nevéhez fűződő innovatív matematika módszertanával.
Kezdés előtti este lehetőségünk nyílt találkozni az oktatókkal és a tanfolyam többi résztvevőjével, hogy egy kellemes vacsorát elköltve ismerkedtünk.
A képzés a matematika tanítás főbb területeit érintette. Témakörönként feldolgozva haladtunk és kitértünk minden olyan játékra, eszközre, amellyel az adott korosztály tanulását, az ismeretek elsajátítását, ismétlését, élményszerű, valóságon alapuló ismeretszerzését támogatni tudjuk. Azokat a tevékenységeket, amelyekkel a gyerekek az órákon fognak találkozni, mi is elvégeztük, kirakással, színes rudakkal, egyszerű eszközökkel. Fontos szempont kell legyen, hogy a gyermekek tapasztalatai bővüljenek, gazdagodjanak, hiszen ezekre épülve tudnak eredményesen fejlődni. A felfedezést, örömteli tanulást a tréning során mi is jó hangulatban, közösen végeztük. A tanfolyam rendkívül sokszínű, kreatív és élvezetes volt.
A matematika tanfolyam után az angol nyelvtudásunkat is fejlesztettük. Előzetesen felmérték tudásunkat és az alapján három csoportra osztottak minket.
A kéthetes programhoz kapcsolódott még egy hajókirándulás is a közeli Lim-fjordba és Vrsar városába. Hatalmas élményt nyújtott, amikor a hajó megállt a tengeren és lehetett fürdeni, ugrálni a hajóról a tengerbe. A kiszolgáló személyzet is nagyon kedves és segítőkész volt. Hatalmas feladatot és kihívást jelentett számomra amikor is az egyik angol órát a meseszép Rovinj városban töltöttük, itt kaptunk egy kis idegenvezetést természetesen angolul.
Az oktatás után szinte minden nap elmentünk kirándulni, strandolni, sétáltunk az óvárosban, ellátogattunk Pulába ahol megcsodálhattam többek között az Arénát.
A képzés ideje alatt sokat fejlődtem szakmailag, rengeteg élménnyel gazdagodtam. Értékes szakmai kapcsolatok alakultak ki Magyarország több városából érkező kollégával és a határon túlról érkező kollégákkal is. A tanfolyam elvégzéséről az utolsó napon oklevelet kaptunk.
Köszönöm koordinátoraimnak: Korponay-Szabó Ildikónak, Nick Anitának és Óvári Zsoltnak akiknek rengeteg munkája volt abban, hogy ez megvalósulhatott.
A képzést mindenkinek csak ajánlani tudom!
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal