Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Richolmné Orbán Tímea

hétfő, 12 augusztus 2024 17:37

Inkluzív nevelés, oktatás

Az Erasmus+ keretén belül az Inkluzív nevelés, oktatás című továbbképzésen vettem részt 2024. július 13-22. között a horvátországi Rovinj csodálatos városában.

A képzésnek egy helyi középiskola jól felszerelt, klimatizált épülete adott otthont, amely a városka központi részén helyezkedik el. Itt egyben lehetőség volt a közös étkezésekre is, melyek során más kurzusokon részt vevő kollégákat is megismerhettünk. A tanfolyamot szervező Jutaki Kft. a kurzus teljes ideje alatt informált minket a fontos tudnivalókról, helyszínekről, mindig naprakész információval láttak el bennünket. Lehetőségünk volt kulturális programokon, buszos kirándulásokon is részt venni, hogy még jobban megismerhessük az isztriai félsziget gyöngyszemeit. A tanfolyam zárásaként egy közös, látványos programokkal tarkított hajókiránduláson vettünk részt.

Július 13-a izgatottan kezdődött számomra, hiszen ez volt az első napja a továbbképzésnek. A regisztrációt követően egy Tűz- és balesetvédelmi oktatáson vettünk részt. Ezután bemutatkozott a két tréner, Kókayné Lányi Marietta és kollégája, Szabóné Vajna Kinga. A teremben mindenki várta, hogy elmélyítse tudását az inkluzív nevelés területén. Folytatásképpen egy másik továbbképzés - a Láthatatlan színház - tagjaival ismerkedős játékokat játszottunk. Befejezésként egy vacsora keretén belül folytattuk a különböző országokból érkezett kollégákkal, trénerekkel és a szervezőkkel a szakmai beszélgetést.

Minden nap, úgy, ahogy a Gyermekek házában is zajlik, „beszélgetőkörrel” kezdtünk, hogy minél oldottabb hangulatban indítsuk a tanulást.

Elvárásfát készítettünk, közösen lefektettük a csoportszabályokat, „ablakok” módszerrel csoportokat alakítottunk. Megismerkedtünk a csoportmunka alapelveivel (különböző felelősök választása) és belekóstoltunk a kooperatív tanulás módszerébe. Ehhez további játékokat játszottuk, hogy a gyakorlatból ismerjük meg azokat.

Számtalan módszert ismertünk meg, pl. kerekasztal; szóforgó; beszéld meg párban; Gondolkozz, írd le, oszd meg!; háromlépcsős interjú; gondolattérkép; stb. Ezeknek mind az volt a célja, hogy a gyerekek képességeit minél jobban megismerhessük, ezáltal a tudásszintjüknek megfelelően tudjuk integrálni, oktatni, nevelni őket.

A hét során az egyik fő cél a kooperatív tanulási technikák megismerése volt. Marietta és Kinga bemutatta, hogy hogyan lehet hatékonyan alkalmazni ezeket a technikákat az osztályteremben, és hogyan segíthetnek abban, hogy a diákok együttműködőbbek és empatikusabbak legyenek egymással. A gyakorlati foglalkozások során kipróbáltuk ezeket a technikákat, és megbeszéltük, hogy milyen hatással lehetnek a tanulók közötti kapcsolatokra és az osztálytermi légkörre.

Több rövid videót is megnéztünk a képzés során a Gyermekek házáról, hogy lássuk, hogy a képzésen tanultak, hogyan működnek a gyakorlatban, az osztályteremben. Pontos képet kaptunk arról, hogy milyen fontos a differenciált rétegmunka a kooperatív tanulási technikák mellett. Fontos, hogy minden gyermek a maga képességeivel is teljesértékűnek és sikeresnek érezze magát.

A szervezők által összeállított csütörtöki szabadulószoba programja nagyon érdekes volt, hiszen az izgalmas feladatok mellett a véletlenszerűen kialakított csoportokban magyar és külföldi kollégákkal játszhattam együtt és nyertük el a szabadságunkat.

A képzés egyik legnagyobb értéke az volt, hogy nem csak az elméleti tudást, hanem a gyakorlati tapasztalatokat is közvetítette. Rengeteg időt töltöttünk csoportmunkákban, ahol lehetőségünk volt kipróbálni az új módszereket és technikákat. Minden résztvevő megoszthatta saját tapasztalatait és ötleteit, ami rendkívül gazdagította a közös munkát.

A képzésen tanultakat egy általunk párban készített óraterv bemutatásával zártuk, amely a differenciált rétegmunka alkalmazását célozta meg. Ezzel egyidejűleg a Láthatatlan színház tagjai mutatták be azt, amit ők tanultak a képzésen.

Számomra a képzés különleges élmény volt. Nem csak új módszereket és technikákat tanultam, hanem inspirációt is kaptam, hogy még elkötelezettebben dolgozzak az inkluzív nevelés megvalósításán. Az előadók szakértelme és lelkesedése példaértékű volt, és a résztvevők közötti együttműködés és támogatás rendkívül motivál.

Kollégáimnak csak ajánlani tudom az ilyen típusú továbbképzéseken való részvételt, hiszen nem csak szakmai fejlődést nyújtanak, hanem közösségi élményt is, amely hosszú távon hozzájárul a pedagógiai munka minőségének javításához. Az ilyen továbbképzések nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy a pedagógusok naprakész tudással és új ötletekkel gazdagodjanak. A Rovinj-ban szerzett tapasztalataim alapján biztos vagyok benne, hogy az inkluzív nevelés iránti elkötelezettségem tovább fog mélyülni, és mindent megteszek azért, hogy tanítványaim számára befogadó és támogató környezetet teremtsek.

Az Erasmus+ keretén belül a 21. századi tanár – diákközpontú oktatás a Carl R. Rogers alapelveivel az oktatásban című továbbképzésen vettem részt 2023. július 23-29. között a horvátországi Rovinj csodálatos városában.

A képzésnek egy helyi középiskola jól felszerelt, klimatizált épülete adott otthont, amely a városka központi részén helyezkedik el. Itt egyben lehetőség volt a közös étkezésekre is, melyek során más kurzusokon részt vevő kollégákat is megismerhettünk. A tanfolyamot szervező Jutaki Bt. a kurzus teljes ideje alatt informált minket a fontos tudnivalókról, helyszínekről. Lehetőségünk volt kulturális programokon, buszos kirándulásokon is részt venni, hogy még jobban megismerhessük az isztriai félsziget gyöngyszemeit. A tanfolyam zárásaként egy közös, látványos programokkal tarkított hajókiránduláson vettünk részt.

A csoportunkban huszonhárman voltunk különböző magyarországi általános- és középiskolából, illetve az egyik tanárnő Kárpátaljáról, Ukrajnából érkezett. Oktatónk, Szász Ramóna jól felkészült, széleskörűen tájékozott, tapasztalt coach. Mivel évekig dolgozott tanárként, saját maga tapasztalta meg az oktatás szépségeit és nehézségeit egyaránt.

A továbbképzés során közösen fedeztük fel, hogy hogyan segítenek a humanisztikus pszichológia vívmányai a 21. századi, kihívásokkal teli oktatásban. Megismertük a humanisztikus oktatás 5 célját, a humanisztikus pszichológia lényegét és 5 alapelvét, illetve, hogy hogyan tudjuk ezt használni a mindennapokban az osztályterem falain belül. Feltérképeztük Carl R. Rogers amerikai pszichológus alapelveit az oktatásban, amit gyakorlati tippekkel is kiegészítettünk (pl. szerződéskötés). Beazonosítottuk a tanulócentrikus oktatás jellemzőit és ezek pozitív viselkedésváltoztató hatásait. Ötleteket kaptunk a diákközpontú tanterem kialakításához, amely megkönnyíti a pozitív iskolai légkör elérését, melyben mind a diák, mind a tanár jobban érzi magát. Feltérképeztük a 8 féle intelliagenciatípust és azok lehetséges kombinációit. Trénerünk nagy hangsúlyt fektetett az önirányított tanulásban rejlő lehetőségekre, és arra, hogy melyek ebben a tanár – facilitátor – és melyek a diák szerepei. Megismertünk 13 módszert az önvezérelt tanulás fejlesztésére, mindehhez gyakorlati tanácsokat, ötleteket is kaptunk. Fontos, hogy diákjaink tudatosan tanuljanak, fejlődjenek a különböző kompetenciaterületeken. Mindenki térképezze fel az erősségeit és a gyengeségeit, hiszen a nehezebben funkcionáló területeket tudatosan érdemes fejleszteni. Egy részletes önismereti tesztet is kitöltöttünk, amely kiértékelése segít minket abban, hogy minél inkább megismerjük önmagunkat, hiszen, ha a pedagógus jól érzi magát, akkor könnyebben elérhető a diákok „jólléte” is. Ennek kapcsán szóba került a „burnout”, amely gyakori a „segítő szakmákban”, mint amilyen a miénk, pedagógusoké is. Felkutattuk a lehetséges okait, a fázisait, és megoldási javaslatokat is kaptunk.

A képzés során többször dolgoztunk kis csoportokban és párban, ami véleményem szerint jól működött. Érdekes volt megismerni a kollégák tanítási tapasztalatait, kihívásait. Számos remek ötletet kaptam tőlük is.

A kurzus során rengeteg elméleti ismeretet szereztünk a diákközpontú oktatásról. Nagyon sok hasznos gyakorlati ötletet kaptam, amely reményeim szerint meg fogja könnyíteni a mindennapi munkámat, legyen az a tanítás, vagy a kollégákkal való együttműködés.

Richolmné Orbán Tímea