Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Csoma Csilla

Az alkotó én - "kreatív" pedagógus -" innovatív" pedagógus
2024. július 14-20. Rovinj, Horvátország
1 hetes 35 órás képzés
Tréner: Pataki Marianna Edit

A kurzusunk július 14-én délután kezdődött az iskolában, ahol találkozhattunk trénerünkkel és a kurzusunk többi hallgatójával.
A regisztrációt követően meghallgattuk Véghné Juhász Krisztina angol nyelvű köszöntőjét, majd két csapat összeolvadásával egy rövid bemutatkozást tartottunk. Három nemzetiség képviseltette magát a csoportfoglalkozáson.
A bemutatkozó csoportfoglalkozáson megismertük egymás szakmai útjának legfontosabb állomásait és motivációit, valamint intézménye Erasmus programjának főbb irányelveit.
Még ezen a napon együtt vacsoráztunk egy közeli étteremben, ahol tovább folytatódott az ismerkedés kötetlenebb formában.
Hétfőn tovább folytattuk az ismerkedést különféle ice breaker activity-k alkalmazásával. (jégtörő játékok, villámkör, nevek és gesztusok memorizálása).
Ma elkezdődött az alkotás folyamata. Gondolatébresztőnek megnéztünk egy rövid filmet Monet életéről és munkásságáról, illetve a tavirózsás képek születéséről.
Az inspiráció után mi is munkához láttunk. Vászonra festettünk akril festékkel alapozás után. 

Kedden a foglalkozást az előző napra való visszaemlékezéssel kezdtük. Megismertük az experience mapping technikáját.
Reflektáltunk az előző nap történéseire, felidéztük az eseményeket, tudatosítottuk a hozzájuk fűződő érzéseinket, megfogalmaztuk, hogy mit tudunk elvinni magunkkal ezekből, mi épített minket, mennyire kellett kilépnünk a komfortzónánkból és hogy mindezt hogyan éltük meg. Ezt a technikát nagyon jól lehet használni a tanítás, tanulás folyamatában visszajelzésre és a tapasztalatok rögzítésére, tanulságok megbeszélésére.
Rendkívül hasznosnak éreztem, örülök, hogy megismertem. Biztosan fogom használni a tanítás során.
A napot egy rögtönzött kiállítással folytattuk. Izgalmas visszajelzéseket kaptunk. Képeink nagy sikert arattak.
Ezen a napon még megismerkedtünk az ADOBE EXPRESS programmal. Innentől kezdve itt rögzítettük élményeinket, ismereteinket. Ennek a programnak a segítségével könnyen tudunk egy jól áttekinthető, informatív bemutatót készíteni egy adott témában linkekkel, fotókkal, szöveggel.
https://new.express.adobe.com/webpage/6JXiOz9532xKH
Szerdán megismertük az Adobe Express egy újabb remek funkcióját, aminek segítségével animálni tudjuk saját hanganyagunkat. Ez kisebb gyerekek tanításánál, figyelmük megragadására egy újabb jó lehetőség.
Ezen a napon a varázslatos, megfoghatatlan tengert próbáltuk megfesteni. Az alapot már előző napon megfestettem, felhasználva az előző festményből megmaradt színeket. Ma erről az alapról indultam tovább. A meglévő formákból alakítottam ki a sziklákat és a partot. Ezután a tenger, a tenger hullámainak fodrozódásában merültem el. Kerestem a színeket, a formákat. Igazából a bennem élő tengerkép vezette a kezemet. Az is mindig izgalmas számomra, hogy vajon megérzem-e, hogy mikor van kész egy kép.
Mariann hasznos, apró, előre lendítő tanácsai ma is sokat segítettek.
Réber László egy Örkény István egyperceséhez készült illusztráció volt a következő feladatunk kiindulási alapja.

Ki kellett találnunk egy szituációt, címet adtunk a képnek, kitaláltunk hozzá egy párbeszédet és elő is adtuk párokban. Utána megnéztünk egy kis filmet, ami az adott novella előadása volt.
Csütörtökön Kérdő Eszter, Németországban élő festőművésszel beszélgettünk online. Mesélt magáról, a munkamódszeréről, a festményeiről. Mi is tehettünk fel neki kérdéseket és választottunk egy-egy festményt a művei közül és arról beszélgettünk egyenként is vele. Nagyon inspiráló volt számomra a beszélgetés, de főleg a festményei.
Ezen a napon egy nagy méretű, látványos, lendületes virág képet festettem. Igazi flow élmény volt.
Pénteken az elkészült festményekből rendeztünk egy kiállítást a folyosóra. Nagyon látványos volt a sok izgalmas festmény így együtt.

A délelőtt további részében Petőfi Sándor egy-egy verséhez készítettünk egyszerű kis illusztrációkat párokban, illetve illusztrációk alapján találtuk ki, hogy melyik versekhez készülhettek. Ez is nagyon érdekes és hasznos játékos feladat volt.
Később megalkottuk a hét során gyűjtött hulladékokból Rovinj látképét. Csoportban dolgoztunk, együtt terveztünk, építettünk.
A napot egy közös játékkal zártuk. Különböző kurzusok résztvevőiből véletlenszerűen alakított csoportokban egy rejtélyt kellett megoldanunk és megtalálni egy ellopott festményt. Együttműködve, egymást segítve elsőként sikerült megoldania csapatunknak a feladványt. Izgalmas, szórakoztató, igazi csapatmunka volt.
Szombaton elérkeztünk a kurzusunk utolsó napjához. Alkalmazva az itt megismert Experience Mapping technikát reflektáltunk az elmúlt napok eseményeire, visszaidéztük a kurzus során szerzett élményeinket, rögzítettük a megszerzett tudást.

Visszajeleztünk trénerünknek, Pataki Mariannának, akinek hála egy felejthetetlen kurzus élményével, rengeteg hasznos tudással és az alkotó folyamat megtapasztalásának élményével gazdagodtunk. Nagyon boldog vagyok, hogy megismerhettem a kurzuson résztvevő társaimat, szívből remélem, hogy fogunk még találkozni.

A képzést egy csodálatos hajókirándulás zárta.
Budapest, 2024. 07. 26.
Csoma Csilla
s.k.

Matekos játék, játékos matek- képességfejlesztő tevékenységek, játékok, feladatok alsós pedagógusok számára

2023. július 23-29. Rovinj, Horvátország

1 hetes 35 órás képzés

Trénerek: Oravecz Márta és Dr. Kivovicsné Horváth Ágnes

A kurzusunk július 23-án délután kezdődött az iskolában, ahol találkozhattunk trénereinkkel és a kurzusunk többi hallgatójával.

Sokan érkeztek Magyarországról, de Romániából és Ukrajnából is voltak résztvevők.

Még ezen a napon együtt vacsoráztunk egy közeli étteremben, ahol tovább folytatódott az ismerkedés kötetlenebb formában.

Hétfőtől kezdődött a tanulás. A délelőtt mindig két részből állt. A két nagyszerű trénerünk váltotta egymást. Oravecz Márta az 1-2 osztályban alkalmazható módszereket és játékokat ismertette velünk, Dr. Kivovicsné Horváth Ágnes pedig a 3-4. osztályos gyerekeknél alkalmazhatóakat.

A módszertani alapelvek mindkettőjüknél azonosak voltak, melynek lényege a cselekvő tapasztalatszerzés és kapcsolódás a környező valósághoz. Ez nagy mértékben igazodik az alsó tagozatos iskolás gyerekek életkori sajátosságaihoz.

A kurzus során megtapasztalhattuk azt is, hogy milyen újra gyerekként részt venni egy foglalkozáson, de utána minden esetben, miután kipróbáltuk a matekos játékokat, tudatosítottuk pedagógusként, hogy az adott játékkal mit és hogyan fejlesztünk a gyerekeknél.

A megismert játékok során sok esetben magunk készítettük el a szükséges eszközöket is. A tevékenység, a manipuláció közben minél több érzékszervünket használva. Közben elkerülhetetlen volt a kooperáció és az együttműködés. Mindezt oldott, játékos, örömteli légkörben tehettük, ahogy a gyerekekkel is történik.

Sok játéknál kiemelt szerepet kapott a mozgás, a nagymozgásoktól kezdve a finommotoros mozgásformákig.

Minden esetben a valóságból indultunk ki és így jutottunk az absztrakcióig.

Első nap általánosságban volt szó a különbözőkészségek fejlesztéséről és a gondolkodás műveleteiről. Illetve még tájékozódást segítő játékokat próbáltunk ki.

Kedden logikai készletekkel ismerkedtünk és magunk is készítettünk néhányat.

Szerdán dobókockás, dominós játékoké volt a főszerep.

Csütörtökön különféle számegyeneseket készítettünk, táblázatokkal játszottunk és megismertük a „Hajtogató”-t, amit a szorzás, osztás összefüggéseinek láttatásához kiválóan lehet használni.

Pénteken együttműködésre épülő tevékenységeket és játékokat próbálhattunk ki.

A kurzus során meggyőződhettünk arról, hogy a tevékenységnek és a játéknak az oktató – nevelő folyamatba való tudatos, célravezető beépítése elengedhetetlen.

A képzésünk egy felejthetetlen közös hajókirándulással zárult szombaton.

Budapest, 2023. 08. 12.

Csoma Csilla

s.k.