Vígh-Németh Nóra
Soft Skills and Emotional Intelligence for teachers and education staff
2023. nyarán Palermoban töltöttem egy hetet Erasmus+ továbbképzésen. Az elmúlt években már többször vettem részt IKT kurzusokon, amelyek igen hasznosnak bizonyultak, főként a mai világban. Ám pedagógusként egyéb személyes képességeink fejlesztése is nagyon fontos, hiszen csak így tudjuk megteremteni a tanuláshoz/tanításhoz szükséges kiegyensúlyozott környezetet.
Szeptembertől első osztályos osztályfőnök leszek, ezért mindenképp szerettem volna olyan továbbképzésre menni, ahol az érzelmi intelligenciáról, annak fejlesztéséről és a tantermi konfliktusok, problémák megoldásáról tudhatok meg többet. Ezért választottam ezt a kurzust az ELA szervezésében.
Szombat este érkeztem meg Palermoba, majd a szállás elfoglalása után kicsit felfedeztem a várost. Vasárnap már közös ebédet szerveztek a tanfolyam résztvevőinek, így már megismerkedhettünk az oktatás előtt. Több külföldi (pl. lengyel, portugál, belga) kollégával dolgoztunk együtt ezen a tanfolyamon. Vasárnap délután még egy közös városnéző túrán is részt vettünk.
Hétfőn reggel kezdődött az oktatás a hotel konferenciatermében. Egy fiatal, olasz lány, Giulia volt az oktatónk, aki a pozitív kisugárzása mellett igen komoly szakmai tudással is rendelkezett. Rendkívül érdekesen mutatta be az épp aktuális tananyagot, melyet aztán mindig gyakorlati feladattal mélyítettünk el.
Az első napon az alapérzelmekről beszéltünk, az „érzelem-kerékkel” dolgoztunk, végül projektmunkát készítettünk csoportosan. Az érzelmek felismerésére, azok okainak feltárására és kontrollálására koncentráltunk.
A következő napon az empátia alapelemeiről, fejlesztéséről tanultunk, majd szituációs gyakorlatokkal tettük próbára magunkat. A csapatmunka azon túl, hogy sokszor szórakoztató is volt, nagyon jól fejlesztette a mi együttműködő képességünket.
A hét második felében a vezetői stílusokat elemeztük, illetve a tapasztalatokra alapozva határoztuk meg, hogy milyen a jó vezető. A kedvenc „tananyagom” a Hogyan mondjunk nem-et, illetve ezzel együtt a kommunikáció módjai. Ennek gyakorlásaként párbeszédeket dramatizáltunk, amelyekben törekedni kellett az asszertív kommunikációra.
Végül a konfliktuskezeléssel zártuk a hetet, ahol a tananyagon túl videót láthattunk a konfliktusok csodájáról.
A tanulás mellett nem maradtak el a kulturális programok sem. Szerda délután közös kirándulást szerveztek Cefaluba, ami egy gyönyörű, igazi szicílai hangulatú, tengerparti város.
Szombaton ellátogattam Corleone faluba. Mivel nagyon szeretem a Keresztapa trilógiát, mindenképp látni szerettem volna ezt a híres helyet. Azt viszont nem tudtam, hogy a falut egy gyönyörű canyon és vízesés veszi körül, így nem csupán a kisváros jellegzetességei, hanem a csodás táj is nagyszerű látnivaló.
Számomra ez a képzés jóval többet adott, mint amire számítottam. Nemcsak a tananyaggal, az oktatással, hanem azzal a sok csapatmunkával, projektmunkával, dramatizálással. Úgy érzem, hogy én magam is egy új oldalamat ismerhettem meg, így könnyebb lesz bevezetni a kis diákjaimat az iskolai élet világába, és számukra egy megfelelő, biztonságos és empatikus környezetet kialakítani.
Vígh-Németh Nóra
Dunakeszi Szent István Általános Iskola
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal