Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Kerekes Edit Erika

vasárnap, 04 augusztus 2024 09:06

Kalandra fel! IKT a tanórákon 2.0

2024. 07. 21-27. között Rovinjban tölthettem egy hetet az Erasmus+ program keretében.

A kurzus megkezdése előtti napon érkeztünk, és már akkor segítséget kaptunk a csomagok elhelyezésében a szervezőktől, amíg a szállás nem tudott bennünket fogadni. Mindez rugalmasságról és odafigyelésről tett tanúbizonyságot.

Mivel egy nappal korábban érkeztünk, így kicsit ismerkedtünk ezzel a csodálatos várossal.

A tanfolyam vasárnap kezdődött, egy nagyon szép, rendezett iskolaépületben, légkondicionált tantermekben, melyek mindegyikében projektor működött. Palackban biztosították a hűtött vizet számunkra, és fenntarthatósági szempontokat tartva szem előtt megkértek minket a saját kulacs használatára.

 Megismerkedtünk a szervezőkkel és az oktatási helyszínnel. Ezután egy másik csoporttal karöltve egy tanterembe vonultunk, ahol mindkét csoport résztvevői és oktatói bemutatkoztak egymásnak. Több országból voltak résztvevők csoportunkban, többek közt Szerbiából, Szlovákiából is. A mi képzésünk magyar nyelven zajlott.

Elmondtuk, milyen céllal érkeztünk. Én az alsó tagozaton használható alkalmazásokra voltam kíváncsi, hogy hogyan építhetem be ezeket a tanulási folyamatba.

Ezután külön váltunk, már a saját oktatónkkal maradtunk, Krizsán Pállal, aki elmondta, milyen alkalmazásokkal fogunk megismerkedni a hét folyamán, ismertette az órarendet.

Már itt kiderült, hogy különböző felkészültséggel rendelkezünk és különböző iskolai háttérrel, volt, aki általános iskolából, volt, aki középiskolából érkezett. Pál megnyugtatott bennünket, hogy mindenkinek segíteni fog.

Este közösen mentünk vacsorázni, ahol kötetlen beszélgetés keretében folyt az ismerkedés nem csak kurzuson belül. Voltak olasz, német nyelvterületről is hallgatók, a közös nyelv az angol volt.

A hét folyamán délelőttönként vettük sorba az alkalmazásokat. Elsők között a Symbaloo linkgyűjtő oldalt ismertük meg, ami nagy segítséget adott a későbbiekben az oldalak könnyed megtalálásához.

Megtudtuk, mire használható a LINO felülete, linkeket, képeket, feladatokat tettünk közzé, kipróbáltuk a használatát.

A TRCIDER felületen egyszerű kérdéseket tehetünk fel, és megtudtuk, hogy a DEEPL hitelesebben fordít, mint a google.

I love PDF szerkesztővel bontottunk PDF-et, és sok mindent tudunk vele csinálni.

Majd megismerkedtünk a tesztkészítésre alkalmas felületekkel (Quizlet, Blooket, Qizziz).

A hét közepén oktatónk a Gooschase szabadtéri kincskeresős játékkal ismertetett meg minket, amivel ki kellett menni a szabadba. Nagyon érdekes és változatos volt, összekovácsolta kis csapatunkat.

A VLC  és Clipchamp alkalmazásokkal videó szerkesztéssel foglalkoztunk.

Oktatónk minden foglalkozás elején összefoglalta az előző nap tanultakat, az alkalmazásoknál bemutatta, ő hogyan használja a felületeket az oktatásban, és mi magunk is kipróbáltuk, először diákként, majd szerkesztőként. Akár kérdőív szerkesztést, tananyag gyakorló játék készítését, vagy hang- és képvágást, vagy cserét.

Ahogy írtam, a tapasztaltabbaknak könnyedén mentek a feladatok, míg néhányunknak kicsit nehezebben. Annyi bizonyos, hogy itthon be ke llgyakorolnom a használatot, mert a sok új ismeret mellett arra már kevés idő volt. A kollégákkal jó volt az együttműködés, sokat segítettek a haladásban, a csoportban nagyon jó volt a hangulat.

Megismertük még a Padlet, Thinglink, Genially használatát. Nekem különösen tetszett Genially, rengeteg kész anyag, és rengeteg ötlet található itt.

Rendkívül érdekes volt látni, milyen sok lehetőség van előttünk, amivel könnyebbé, érdekesebbé tehetjük a tanulást a gyerekek számára, örömtelivé a gyakorlást.

Délutánonként lehetőségünk nyílt a várossal ismerkedni.

Szervezőink az első napi közös vacsora után két ismerkedésre serkentő programmal is készültek, melyekből a munkánkhoz is meríthettünk ötleteket. Egy szabaduló szobás játékkal, ahol minden kurzusból vegyesen alakították ki a csapatokat. A program nemzetközi jellege miatt a feladatok angolul voltak leírva.

 A másik egy játékos-zenés ismerkedő est volt, ahol több oktatót is megismertünk, együtt énekeltünk, játszottunk. Ez kifejezetten megmozgatta a résztvevőket. Ezeken a foglalkozásokon az összes csoport részt vett, és a határokon túli ismeretségeket szereztünk. Mindezek a játékokat magunkkal visszük a gyerekeknek is.

Utolsó délutánunkat egy hajókirándulással zártuk, melyen tapasztalatot cserélhettünk a többi kurzus résztvevőivel is.

Kiváló oktatókat ismerhettünk meg. Mindannyian nagyon felkészültek voltak, igyekeztek a legtöbbet átadni az ismeretekből.

Köszönöm az alapos, mindenre kiterjedő szervezést a Hungary Expert csapatának, és Krizsán Pál oktatónak a lelkiismeretes felkészülést és az odafigyelést.