Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Lang Ottilia

      Életemben először nyílt lehetőség arra, hogy az ERASMUS+ keretein belül külföldi tanárképzésen vegyek részt. A horvátországi Rovinj, mint az Isztriai félsziget gyöngyszeme, tengerpartjaival és városközpontjával, kiváló választásnak bizonyult a szakmai, kulturális és mentális feltöltődéshez. A rovinji Dvorana Gimnasium épületében, 8.30-tól 13.00-ig voltak a foglalkozások. Délutánonként jutott időnk a kikapcsolódásra. A tengerparti fürdőzések, a séták a tengerparton és az óvárosban, a gyönyörű környezet, az idegennyelv használata a héten, teljesen kizökkentett a hétköznapokból, ami nagyon üdítően hatott rám.

      A rengeteg kurzuslehetőség közül egy motivációs témájú tréning választottam, amely „A hosszútávú motiváció, a sikeres tanári énkép megvalósításához szükséges eszközök” címet viselte. Trénerünk Neumayerné dr. Streitman Krisztina, a Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Karának docense volt. Krisztina személyében egy kedves, felkészült, közvetlen embert ismertem meg, aki jól összerázta a mi kis csapatunkat. A motivációs kurzuson hárman vettünk részt, ketten Pest megyéből jöttünk és egy kedves hölgy Szerbiából. Ez a családias légkör azért volt nagyon jó, mert mindenkire jutott elég idő, hogy elmondhassa a tapasztalatait és élményeit, amiből rengeteget tanultam. Sokat megtudtunk arról is, hogy Szerbiában hogyan működnek a dolgok, miben más és miben hasonlóak a hazaihoz képest.

      Reggelente átbeszéltük az előző napi élményeinket. A foglalkozások végén összeszedtük, hogy aznapról mit viszünk haza magunkkal, mi az, ami a legjobban tetszett, ami a leginkább megfogott. Ez egy olyan pár perces gyakorlat volt, amit érdemes lenne beépíteni a mindennapi rohanó életünkbe is. Az egész napunk áttenkintése segítene, hogy a hibáinkból tanuljunk és másnap már ne kövessük el őket.

    A tréning rávilágított egy sor olyan fontos dologra, amit tudatosítani kellene magunkban pl. honnan/miből merítünk energiát, mi az, ami elveszi az energiáinkat, az indentitásunk ill. a tanári identitásunk miben létét, a saját magunk megismerését, motiváltságát. A kicsit elvontabb dolgok mellett, gyakorlati része is volt a kurzusnak. Például különböző tanulási stratégiákat, a motiválás lépéseit, a flow élmény elérésének lépéseit is megismertük és beszéltünk a pozitív pedagógiáról is. Trénerünk, egy alaposan felépített képzést tartott nekünk. Mind az elvontabb, mind pedig a gyakorlati dolgokkal kapcsolatos példáit, komoly kutatási eredményekkel támasztotta alá. A tanfolyamot mindenkinek csak ajánlani tudom! Talán a legfontosabb dolog, amit a héten tanultam, hogy az ember tudatosítsa magában mik az értékei, hogy miben jó igazán, mert az óriási erőt ad a mindennapokban. Azt hiszem, hogy a kurzuson tanultakat jól tudom majd hasznosítani saját magam fejlődése, fejlesztése érdekében, amit majd később szeretnék átadni a kollégáimnak és a diákoknak is.

        Krisztina mesélte, hogy Hollandiában, a diákok választanak egy mottót az egyetemi éveik kezdetén, ami végig vezeti őket egész tanulmányaik alatt. Ez a mottó lehet egy álom, egy motivációs idézet vagy egy gondolat, ami átsegíti őket a nehézségeken. Ha nekem is kellene egy mottót választanom az itt töltött hét után, talán ez lenne:

Ha én rendben vagyok, akkor a dolgaim is rendben lesznek!

    Köszönöm, hogy itt lehettem és remélem, hogy az ERASMUS+ program keretén belül lesz még lehetőségem bővíteni ismereteimet!