Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Rácz Kinga

Nagy várakozással indultam neki az utazásnak, tekintve, hogy olyan szakmai, módszertani képzésre számítottam, mely a digitális oktatás időszakának sok kérdésére választ ad, az abban rejlő lehetőségek kiaknázásában fog segíteni.

2022. július 3-án utaztam Edinburghba repülővel. Az utazás előtt pár héttel értesített a Wizzair légitársaság, hogy a menetrend megváltozott, 13 órával előbb indul a gép mind az odaúton, mind visszafelé. Ez szerencsére nem okozott gondot. A repülőtérről a szállásra való eljutás egyszerű volt, előzetesen kaptam a képzőintézménytől tájékoztatást az lehetőségekről. A hétvége a felfedezés jegyében telt: Edinburgh belvárosa és a körülvevő természeti környezet bőven ellátott látnivalóval.

A hétfői kezdéskor derült ki, hogy 4 fajta kurzusra jelentkezők számára (feltehetően az alacsony létszám miatt) egy közös képzést tartanak, így nyelvtanárok nyelvi és metodológiai, valamint kulturális/civilizációs továbbképzése, valamint CLIL és Blended Learning képzés együtt fog megvalósulni. Bár első hallásra ez nagy csalódást jelentett, a képző nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy minden résztvevő igényeinek megfelelő képzést biztosítson. Az első napon felmérte az aktuális igényeket, és igyekezett minden témakört alaposan körbejárni. Sok hasznos módszertani ötlettel, nyelvi játékkal, feladattal, az IKT eszközök és applikációk sokrétű felhasználásával ismerkedhettünk meg. A 13 résztvevő (6 lengyel, 3 magyar, 3 spanyol, 1 cseh) megosztotta saját tanítási tapasztalatait és jógyakorlatait is egymással. Erős igény mutatkozott a brit és skót kultúra mélyebb megismerésére is, így a filmművészettől a Brexiten keresztül a történelmi és társadalmi sajátosságokig széleskörű ismeretek birtokába juthattunk. Szabadidőnkben felfedezhettük a környék nevezetességeit is, és egymás iskolarendszerének megismerésére, nemzetközi kapcsolatok kiépítésére is jutott idő.

Összességében az Edinburghban eltöltött időt mind nyelvi, mind szakmai szempontból hasznosnak éreztem, feltöltődést, új lendületet jelentett számomra. Köszönet érte minden közreműködőnek! Iskolai koordinátorunk, Bem Tímea áldozatos munkája, a tanartovabbkepzes.hu csapata közvetítő szerepe, és az EU finanszírozása nélkül nem jöhetett volna létre ez a nagyszerű hét.

Bővebben iskolánk résztvevőinek beszámolói: https://szabolorincgimnazi.wixsite.com/erasmus2015

 

Oxfordba nagy elvárásokkal megy az ember – a tudomány kohója, inspirációk bölcsője, zsenik hazája – ehhez hasonló sztereotípiák ugranak be elsőre. Nem is kellett csalódnom, rengeteg lehetősége van az embernek Oxfordban, hogy bővítse, fejlessze tudását, ismereteit. 2017. július 2-án indultam útnak – elsőként a kollégák közül, akik elnyerték az Erasmus+ ösztöndíjat a Szabó Lőrinc Kéttannyelvű Általános Iskola és Gimnáziumból. Egyhetes kurzusom címe: Creative Teaching in the Secondary CLIL Classroom. Az indulás előtt pár nappal megkaptam a pénzügyi támogatást is, így nem kellett hosszasan előfinanszírozni a családi kasszából az utazást.

London Stansted repülőtérről egyenesen Oxfordba buszoztam, ami nem volt egy rövid út (3,5 óra), de eközben sokat láthattam az angol vidékből, néhány igazán kedves történelmi városkát is útba ejtve. Vasárnapi napon, korán érkeztem, a fogadó családnál lepakolva máris nyakamba vettem a várost, hogy minél többet láthassak belőle. Igazi vasárnap délutáni foglalatosságnak bizonyult az egyetemi botanikus kert megtekintése, valamint részvétel a Christ Church Cathedral esti zenés áhitatán, az Evensong-on. Este visszatérve a szállásra, megismerhettem lakótársamat, egy spanyol matektanárt, aki ugyanarra a kurzusra érkezett, mint én. Továbbá megbarátkoztam a gondolattal, hogy egy nagyméretű, ám igen jól nevelt kutya vár a konyhában, és két macska sündörög körülöttem – ha nem zárom be szobám ajtaját, jó eséllyel arra ébredek éjjel, hogy valami horkol/dorombol a takarómon (megtörtént).

Hétfő reggel, annak ellenére, hogy már beszereztem a heti buszjegyet, gyalog vágtunk neki az iskolába vezető útnak, s ezután minden nap így tettünk a Temze partján végigsétálva. Meg tudnám szokni…  A Lake School hétfő reggeli eligazításán 5-6 kurzus résztvevői kaptak alapos eligazítást, majd minden csoport külön folytatta a munkát a Said Business School impozáns, modern épületének egy-egy tantermében. A kurzus folyamán két tanárunk volt: Freia és Sharlene, mindketten tudásuk legjavát, odafigyelésük maximumát nyújtották számunkra. A CLIL kurzus létszáma 9 fő volt: 5 fő spanyol, 2 fő lengyel, 1 osztrák és 1 magyar résztvevő. Mindenki igyekezett lehető legtöbbet angolul beszélni, ami igencsak elősegítette a csoport gyors összeszokását. Az órák után is a legtöbb helyre együtt mentünk, igen jó kohézió alakult ki, mely remélhetőleg hosszú távú kapcsolatoknak is alapja lehet.

A kurzus felépítése a nyelvtanulás fő területeinek szempontjait követte:  a CLIL, mint módszer általános jellemzése, kipróbálása után az egyes nyelvi területek - olvasás, írás, beszédkészség, kommunikáció –  mentén dolgoztuk fel a nyelvtanulás és tantárgyi tartalom együttes tanításának kreatív módszertanát. Sok-sok példával, játékosan, konkrét ötletekkel lettünk gazdagabbak. Ezt színesítette az angol iskolarendszer megismerése, melynek kapcsán az egyes nemzeti iskolarendszerek összehasonlítása is terítékre került. Ez nem fejeződött be az osztályteremben, C.S.Lewis kedvenc pub-jában (Eagle and Child)folytatódott az élénk szakmai eszmecsere. Különösen érdekes és hasznos volt számomra a különböző tanulási és magatartási nehézségekkel küzdő tanulók oktatásának módszertani összefoglalója, mely a magyarországi tanárképzésből nagyon hiányzik.

A délutáni kulturális programokból sem volt hiány: a Lake School szervezésében vettünk részt egy vezetett városnézésen hétfő délután, a Christ Church College megtekintésén csütörtökön, majd pénteken a közeli Woodstock városában Churchill szülőhelyét, a Blenheim Palace-t néztük meg, ami egészen Pazar látványosságnak bizonyult. Magánszorgalomból meglátogattuk Oxford számos egyéb nevezetességét is (Ashmolean Museum, Bodleian Library, Covered Market). Számomra fontos felfedezést jelentett, hogy a vezetett múzeumi túrák lehetnek érdekesek, sőt kifejezetten érdekfeszítők is!

Összességében gyümölcsözőnek, felfrissítőnek, tartalomban gazdagnak éreztem ezt a nagyon intenzív 7 napot, melyet Angliában tölthettem az Erasmus+ program segítségével. Köszönet érte!

Rácz Kinga – Bp. II. Kerületi Szabó Lőrinc Kéttannyelvű Ált. Isk. és Gimn.

Erasmus +  KA1 mobilitási pályázat: „Európa útjain  - A két tannyelvűség fejlesztéséért”

C.L.I.L. – CONTENT AND LANGUAGE INTEGRATED LEARNING

METHODOLOGY AND LANGUAGE FOR TEACHERS WHO TEACH SCIENCE OR MATHS OR TECHNICAL SUBJECTS “BILINGUALLY” IN ENGLISH AT SECONDARY LEVEL

Portsmouth, Egyesült Királyság

2015. június 27 – július 5.

2015. június 27-én, szombaton kora reggel indultam Angliába, a Ryanair légitársaság repülője London Stansted  repülőterére érkezett. Innen busszal Victoria Coach Station-re (Terravision busztársaság), majd tovább Portsmouth-ba (National Express busztársaság) utaztam, ahova kora délután érkeztem meg. A buszpályaudvaron várt a fogadócsalád, egy kedves idős házaspár. A szombati nap további része a család és a helyszín megismerésével telt. Vasárnap egyéni felkészülésre, fakultatív kulturális látogatásra volt lehetőség, én a szomszédos város, Chichester középkori katedrálisának megtekintését választottam. (Tekintettel arra, hogy ez fakultatív program volt, a vonatjegyet magunknak kellett fizetni, nem tartalmazta a kurzusdíj.)

Hétfőn, június 27-én tantermi oktatással folytatódott a kurzus a helyi egyetem egyik épületében. A helyi közlekedéshez 1 hetes buszjegyet kellett vásárolnunk, szintén saját pénzből. A kurzus elméleti és gyakorlati óráit Graham Workman, szabadúszó felnőttoktató tartotta az International Study Programmes felkérésére. (www.grahamworkman.com) A tanulás reggel 9-től rövid ebédszünettel délután 16.30-ig tartott. Az oktatás bemutatkozással kezdődött, majd a tantermi szaknyelv felelevenítésével, matematikai, természettudományos és egyéb hasznos témák feladatokon keresztüli feldolgozásával folytatódott. Különböző csoportmunka-, és számonkérési módszereket, a két tannyelvű oktatás nyelvi elméleti hátterét (task-based learning, scaffolding language, mind-maps, etc.) ismerhettük meg, és próbáltuk ki konkrét alkalmazásokon. A csoport 13 főből állt, spanyol, holland, olasz, lengyel, bolgár és magyar résztvevőkből. A két tannyelvű oktatáshoz nagyon sok segédanyagot kaptunk papír-alapon, illetve hasznos honlapokat és mobil-applikációkat ismerhettünk meg, melyek mind alkalmazhatóak lesznek a tanítás során. (Ezek mind megtalálhatóak az oktató, Graham Workman honlapján, érdemes böngészni.)

A hét során az oktatáson kívül egy vezetett városnézésen (Portsmouth történelmi városközpontja) illetve egy interkulturális kapcsolatokat megerősítő vacsorán vettünk részt. A kurzus tantermi része péntek délután zárult a kurzus kiértékelésével. A szombati nap programja London oktatási jellegű megtekintése volt, mely a kurzus szerves részét képezte, a vonatjegyet és a helyi közlekedés egy részét tartalmazta a kurzusdíj. Megtekintettük a Természettudományi Múzeumot (Science Museum), Földtörténeti Múzeumot (Natural History Museum), majd a város főbb nevezetességeit. (Tower, Tower Bridge, St. Katherine’s Docks, Westminster Abbey, Houses of Parliament, Big Ben, Buckingham Palace, Hyde Park, St James’ Park). A városlátogatás pluszköltségét csak a hajójegy jelentette, Londonban a múzeumok ingyenesek.

A vasárnapi nap már csak a hazautazásról szólt: Portsmouth – London – Stansted – Budapest buszokkal ill. repülővel.

Ha valaki netán ez iránt a kurzus iránt érdeklődik, szívesen tájékoztatom személyesen, elérhető vagyok a racz.kanga@gmail.com e-mail címen.

A Szabó Lőrinc Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium disszeminációs oldala itt érhető el.