Ráczné Schanda Katalin
Tanártovábbképzés Scarboroughban
Mobilitási beszámoló
Ráczné Schanda Katalin
2015. július 5-17. Scarborough, UK
Az Anglolang nyelviskola nyelvi kurzusára jelentkeztem, Technology in the Classroom címmel.
Csoportomban 16-an voltunk: többen érkeztek Bulgáriából, Szlovákiából, Lengyelországból, Spanyolországból, de volt résztvevő Németországból, Svédországból, Csehországból. Magyarként egyedüli voltam.
A programunk elég változatosan alakult: a délelőtti kétszer 90 perces órát együtt töltöttük, két különböző oktatóval, míg a délutáni órák voltak igazán azok, amelyek a meghirdetett kurzus címére utaltak. Én egy kissé keveselltem ezt a beosztást annak ellenére, hogy a délelőtti, elsősorban szókincsbővítésre, nyelvi kommunikáció-fejlesztésre irányuló órákat is igen hasznosnak tartottam.
Tanáraink rendkívül felkészültek voltak, igen változatos munkaformákat alkalmaztak. Tanárként külön élveztem az egyes órák felépítését, a hol egyéni, hol páros, hol csoportos, hol kooperatív óravezetést.
A kurzus előtt on-line nyelvi tesztet kellett kitöltetnünk, így megközelítően azonos nyelvi kompetenciákkal rendelkeztünk annak ellenére, hogy tanárként elég eltérő korosztályú tanulókkal foglalkozunk. A higher-intermediate nyelvi szint azonban rendkívül koncentrált odafigyelést, állandó délutáni, esti készülést igényelt. A szókincsbővítés változatos formában zajlott: dolgoztunk nyomtatott szöveggel, néztünk reklámot, ismeretterjesztő filmet, egyéb rövid bejátszásokat. Minden egyes alkalommal megvolt a kellő előkészítés, illetve visszacsatolás. Tanáraink nagy hangsúlyt fektettek arra is, hogy kommunikatív készségeinket fejlesszék: sokat beszéltünk egymással csoportban, de volt mód az egész közösség előtti megnyilvánulásra is.
Számos olyan módszertani fogással ismerkedtem meg, melyet minden bizonnyal használni tudok majd a saját tanítási gyakorlatomban (pl. legalább öt különböző „játékot” játszottunk, mely az addig megismert szavak gyakorlását, bevésését segítette).
A projektben résztvevő kollegáimmal kiutazás előtt közös blog-ot indítottunk, melyben igyekszünk a napok fő eseményeit, érdekességeit összefoglalni: http://aquincum5.webnode.hu/
Külön élveztem az interaktív tábla használatát az órákon: megtapasztalhattam, hogy mennyire hasznos és sokoldalú eszköz. Tanáraink minden órai anyagot elmentettek és a dropbox weboldalon a rendelkezésünkre bocsájtottak. Így a kiosztott anyagok, a megtekintett filmek mind újrakereshetők, használhatók. Sajnos ennek elemi feltétele az állandó és biztos internet kapcsolat, mely egyenlőre iskolámban nem minden tanteremben biztosított. Interaktív táblával is igen szerényen vagyunk felszerelve, de mostani tapasztalatom alapján biztosíthatom, hogy ezek beszerzése és rendszeres használata a pedagógiai és oktatói munka színvonalát nagyban elősegítené.
A délutáni órák a praktikum jegyében zajlottak: számos hasznos (és ingyenesen használható) web-oldallal ismerkedtem meg. Pl. dvolver, zimmertwins, Recite, e.ggtimer, Haiku Deck, ClassDojo, blok, wiki, Storybird, Quizlet, TodaysMeet, Socrative, TedTalks, popplet, padlet stb. Egy napot áldoztunk az interaktív tábla használatára is. Minden órának volt egy elméleti része (mire jó a weboldal, hogy kell kezelni), melyet aztán páros munka követett. A megismert felületen kellett bemutatókat létrehoznunk. Számos esetben esténként újra nekiültem, hogy új ismereteimet elmélyítsem, így hazaérkezve már „kész” rejtvényeim, feladatsoraim voltak. Az utolsó napon volt alkalom arra is, hogy a korábbi tanítási gyakorlatunkban megismert és hasznosnak ítélt weboldalakat egymással megismertessük, illetve megosszuk. Ennek különösen örültem, hisz ilyen módon egyrészt gazdagodtam, másrészt én is hozzájárultam mások munkájának megkönnyítéséhez.
A nyelviskola gondoskodott kulturális lehetőségekről is: voltak a kurzushoz tartozó országismereti kirándulások: Robin Hood’s Bay, Whitby, Leeds és voltak extra költséget igénybe vevők: York. Minden esetben idegenvezető állt a rendelkezésünkre, így a buszút alatt igen sok történelmi és kulturális ismeretet volt alkalmunk megismerni.
Egyetlen hátránya ezeknek az utaknak az volt, hogy ilyenkor a nyelviskola összes hallgatója felkerekedett. Mivel az Anglolang tinédzserek számára is szervez kurzusokat, így nagyon sok fiatal velünk tartott, ami nem minden alkalommal volt nézeteltérésektől mentes. Az idegenvezetők azonban ilyenkor nagyon udvariasan ugyan, de határozottan kérték, ha nem is a figyelmet, de a másokat segítő csöndet.
Egyik este (plusz költség ellenében) a helyi színház előadását tekinthettük meg, mely érdekes kulturális élményt jelentett.
Családi ellátást kértem és kaptam, melyet ezúton is köszönök és ajánlok mindenkinek. Vendéglátóm évek óta áll kapcsolatban a nyelviskolával, nagy bizalommal volt felém (pl. kulcsot kaptam, akkor jöttem-mentem, amikor akartam). A körülményekre, ellátásra sem lehet panaszom, bár a packed lunch nem áll éppen a kulináris élvezetek sorában.
Összességében elmondhatom, hogy rendkívül intenzív és minden tekintetben hasznos két hetet tölthettem angol nyelvterületen, mely mindennapi munkámban lesz majd nagy segítségemre.
Csoporttársaimmal zárt facebook közösséget hoztunk létre a célból, hogy továbbra is tudjuk egymással tartani a kapcsolatot. Egyes tanáraink is felajánlották on-line segítségüket, ha azzal élni kívánnánk.
Egyedüli negatívumként a nyelviskola túlterheltségét jelölném meg, mely rendkívül igénybe vette az ott tanító tanárokat. Ennek „köszönhetően” a kért mobilitási igazolásaim elutazásom időpontjára nem készültek el, azokat postán fogom megkapni.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal