Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Buzáné Kiss Judit

2015. júliusában tartalmas két hetet töltöttem Canterbury-ben, a Pilgrims által szervezett motivációs kurzuson a Kenti Egyetemen. Az egyetem bő fél óra sétára fekszik Canterbury ódon és izgalmas belvárosától, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a katedrálisra és a városra egyaránt. Az egyetemváros nagy területen fekszik, több központi épülettel, különálló házakkal (ahol engem is elszállásoltak), éttermekkel, kávézókkal, boltokkal. Jómagam self-accommodationt, tehát önellátást választottam, ami azt jelentette, hogy az étkezésekről magamnak kellett gondoskodnom, ami nem okozott nehézséget, hiszen mind az egyetem területén, mind Canterburyben számtalan lehetőség nyílt erre. A házban rajtam kívül kolléganőm, Kinga, egy bicskei, egy spanyol és egy máltai kolléganő is lakott; mindenkinek jól felszerelt saját hálószobája volt, közös fürdőszoba- és konyhahasználattal. A ház kb. 15 perc sétára volt attól az épülettől (Cornwallis), ahol a Pilgrims központja van, illetve innen lehetett ügyes-bajos dolgainkat intézni, könyvet kölcsönözni, kávézni, beszélgetni a szünetekben. Az oktatás – a csoporttól függően – különböző helyszíneken folyt, és nagyjából ugyanaz a terem szolgált kurzustermünkként a két hét során.

A How to motivate your students? című kurzus izgalmasnak hangzott, és nagy reményekkel vártam, hogy mi mindent fogok tanulni. Hétfőn reggel, egy közös nyitást követően (ahol egy nagyon humoros előadás során megtudtuk, hogy bár mindannyian különbözünk, de legfontosabb egymás elfogadása :)), immár a saját csoportunkkal és tanárunkkal átvonultunk a termünkbe és kezdetét vette a kurzus. A csoportomban rajtam kívül még három magyar, két szlovák, egy spanyol, egy észt és két német kolléga volt, a tanárunk pedig, mint később kiderült, a lengyel származású Ola, akit nagyon megkedveltünk embersége és profizmusa miatt egyaránt.

A tanulás három blokkban zajlott, 9:00-15:30-ig, két szünettel; délelőtt egy rövidebb kávészünettel, majd egy hosszabb ebédszünettel, amikor is kényelmesen megebédelhettünk. Minden délután és este előadások közül lehetett választani, ha viszont szabadidős programra vágytunk, arról is gondoskodtak. Lehetett idegenvezetős sétára menni a belvárosba és megismerkedni Canterbury nevezetességeivel és történelmével; vagy éppen „puntingolni”, csónakázni egy kisebb laposfenekű csónakon a folyón, mikor is Charlie nevű angol-történelem szakos egyetemista idegenvezetőnk avatott be a város történelmi titkaiba és mesélt - egyébként nagyon szórakoztatóan - a régmúltról és jelenről is.

Visszatérve a kurzusra, nagyon hatékonyan és nagy aktivitással folyt a munka két héten keresztül. Jól felépített, számos egyéni, páros és csoportmunkával teli napok voltak; próbáltuk a motiváció témakörét több szemszögből, hatékony, gyakorlati feladatokkal megközelíteni. Az előzetes tematikához képest Ola rugalmasan, a mi igényeinkhez mérten alakította a menetrendet, és emiatt minden nap három-négy különböző témával foglalkoztunk.

Kezdtük az ismerkedéssel, majd a célok és igények megfogalmazásával és a class contract (csoport v. osztályszerződés) létrehozásával. Később (a teljesség igénye nélkül) foglalkoztunk a classroom culture és a class management (osztálytermi kultúra és csoport/osztály menedzsment) témakörével, a 21. századi oktatás elvárásaival, a külső és belső motiváció közötti különbséggel, a jéghegy elmélettel. Szó esett az introvertált és extrovertált tanulók közötti különbségekről; számos gyakorlati feladatot végeztünk a nyelvtan tanításával és a történetmeséléssel (storytelling) kapcsolatban és nem csak a kurzuskönyvre támaszkodva! Ötleteket kaptunk a saját tananyagok megtervezéséhez és kiválasztásához, foglalkoztunk az angol nyelv és a többi tantárgy összekapcsolásának lehetőségeiről és gyakorlati megvalósításáról (Lava lamp experiment).

Foglalkoztunk a zene (jazz chants), a dráma és a versek motivációs gyakorlati alkalmazásával, szó esett a multiple intelligence theory fontosságáról és lehetőségeiről, a különféle tanulási stílusokról. Megismerkedtünk a „Hat kalap” gyakorlatával (Six hats of de Bono), a mind map és concept map gyakorlatával; kreativitást fejlesztő feladatokkal, stb. Többször volt lehetőségünk saját gyakorlatainkat megmutatni egymásnak.

Nagyon jó hangulatban teltek az órák, sokat nevettünk, kis csapatunk az órákon kívül is sok időt töltött együtt. A hétvégén még arra is jutott lehetőség, hogy ellátogassunk a tengerpartra, megnézzük Dover fehér szikláit és Deal Tudor rózsa alakú VIII. Henrik által építtetett várát. Maradandó élményt jelentett a Canterbury katedrálisban tartott Evensong-on (esti zsolozsma) való részvétel, szinte tapintani lehetett a történelmet a falakon belül, és az egyetemtől 20 perc sétányira lévő kis templomban tartott anglikán szertartáson való részvétel is. Jó volt látni, hogy az itt élők mennyire fontosnak tartják hagyományaik őrzését és szinte mindent áthat ennek a fontossága. Nagyon hálás vagyok az élményért.