Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Karó Valéria

Erasmus+, Tanártovábbképzés, Rovinj 2024.07.28-08.03.

Kíváncsisággal és nyitottsággal érkeztem Rovinjba a gyönyörű tengerparti városba, hogy a tanártovábbképzésen feltöltődjek, hasznos ismereteket szerezzek és új kapcsolatokat építhessek.

Szász Ramóna trénerünk nagyon kedvesen és felkészülten fogadott minket, hogy a játékos ismerkedést követően hasznos információkkal bővítse tudásunkat.

Betekintést kaptunk az asszertív kommunikáció ELMÉLETÉBE és GYAKORLATÁBA. Megtanultuk, hogy az asszertív kommunikációban fontos a saját érdekünk képviselete, de úgy, hogy a partner érdekét, véleményét, érzéseit, gondolatait is figyelembe vesszük és nem átgázolva a jogain próbáljuk meg magunk jogait képviselni, hiszen mindannyiunknak vannak jogai. Átbeszéltük, hogy mik ezek a jogok, amiknek érvényesülniük kell a kommunikáció során. Beszéltünk a "csapdákról", az agresszív kommunikációról, a hátrányairól. Jó néhány tippet is kaptunk segítségül, hogy hogyan lépjünk fel az agresszív kommunikációval szemben akár főnökről, akár szülőről, akár gyermekről legyen is szó.

Miért nehéz „NEM”-et mondani? Hogyan lehet okosan nemet mondani? Szükségünk van rá, hiszen a nemmel saját érdekeinket kell képviselnünk saját határaink védelme érdekében, saját jóllétünk érdekében. Bátran ki kell mondani a nemet, ha kényelmetlen számunkra az adott helyzet, ha megfélemlítve érezzük magunkat, ha már túl sok a munkánk, ha a kérés átlépi a határainkat, ha csak a másik fél kedvét szolgálja a cselekedetünk. Indulataink megnyilvánulásának több okát említettük, illetve az indulataink kezelésére is számos ötletet soroltunk fel.

Megértettem, hogy önismeretből kiindulva és saját érzelmeim kommunikálásával nem bánthatok meg másokat, és hogy az „én kijelentésekkel” közvetíthetem mások felé a saját határaimat,  az agresszív kommunikáció kevésbé vezet eredményhez szemben azzal, ha a kapott tippeket alkalmazom és asszertíven kommunikálok. Önismeret tekintetében érzek fejlődést, hiszen a kurzuson több feladatban kellett elgondolkodni a belső énemről, saját „működésemről”. Fontosnak kell lennem magamnak, olyan stratégiákat kell tudatosan alkalmaznom, melyek ezt biztosítják. Az asszertív kommunikációs készségek elsajátítása lehetővé teszi, hogy hatékonyan fejezzük ki magunkat, miközben tiszteletben tartjuk mások érzéseit is. Ezáltal erősíthetjük önbecsülésünket, javíthatjuk kapcsolatainkat és pozitívabbá tehetjük a mindennapi életünket.

A továbbképzés szép helyen, nagyon jó hangulatban zajlott, új ismereteket szereztünk, irodalmi ajánlásokat kaptunk, a játékos feladatokban ismerkedtünk önmagunkkal és a csoporttársainktól is tanultunk. 

Az alternatív programok közül a Pula városnézésen és Festeni cseppkőbarlang látogatáson vettem részt. Mindkettő maradandó élményt és új kapcsolatokat adott.  

Örülök, hogy ott lehettem, tanultam, ismerkedtem, kulturális programokon vettem részt, kikapcsolódtam és élveztem a tengerparti városka szépségeit.

Köszönöm a fantasztikus továbbképzést és szervezést!