Németországra, ezen belül Düsseldorfra azért esett a választásom, hogy a német nyelvet autentikus környezetben tudjam gyakorolni, meg tudjam figyelni az anyanyelvűek beszédét, és „testközelben” ismerhessem meg a kultúrát.
A képzés, melyen részt vettem „Deutschland kulturell entdecken – Ideen für virtuell-kulturelles Lernen” volt, főleg a kulturális különbségekkel foglalkozott, újszerű digitális módszerek segítségével.
A módszertani képzést nagyon fontosnak tartom, ezért folyamatosan igyekszem tájékozódni az új tanítási módszerekről, új oktatási anyagokról, az informatikai eszközök minél szélesebb körű használatáról. A képzésen korábban általam nem ismert applikációk, tool-ok is bemutatásra kerültek, melyeket részletesen bemutatott a tréner, társultak mellé gyakorlatok, prezentációk. Csoportmunkában megtanultunk Escape room-ot, szabadulószobát készíteni, melyhez különböző weboldalakat ismertünk meg.
Az elméleti oktatást kiegészítve csoportunk gyakorlati feladata egy, közvetlenül a tanórán alkalmazható anyag elkészítése volt. Mivel a tanfolyam súlypontja a német kultúra volt, ezért a szabadulószobához szükséges fotóanyagot mi magunk fotóztuk Düsseldorfban, a Medienhafen városrészben. Az idegenvezetéssel egybekötött városnézés során AR (augmented reality) kiállításon is részt vettünk, egy telefonos applikáció használatával.
A hét talán legizgalmasabb feladata a videófilm készítése volt. Elméleti részként a tréner bemutatta az ehhez használható applikációk sokaságát. Mutatott példákat hosszabb és rövidebb videókra, melyeket ők maguk forgattak, és rávilágított felhasználási lehetőségükre a tanórán. Az előkészítési rész fontos feladatai: a forgatókönyvírás, a téma meghatározása, a tematika kidolgozása, a célcsoport meghatározása stb. Ezeket a kurzus helyszínén valósítottuk meg.
A forgatási munkálatok a város más-más helyszínein zajlottak. Az utómunkálatok, mint a vágás, hang, effektek, szövegek beillesztése ismét a tréner segítségével és útmutatásával történtek. Minden a négy munkacsoport prezentálta az elkészített videófilmet, melyet közösen elemeztünk ki, kitérve a technikai kihívásokra és a témaválasztás okára.
A tanfolyam során folyamatosan gyűjtöttük az új német kifejezéseket, közmondásokat, szólásokat, mind a csoporttagoktól, mind a trénerektől. Egyik munkacsoportunk ezt a gyűjteményt használta fel különböző feladatok elkészítéséhez. A tanfolyam résztvevői bemutatták az általuk eddig használt applikációkat, weboldalakat, tool-okat. Összegyűjtöttük a tanórán a nyelvtanításhoz kapcsolható dalokat, játékokat, Insta-videókat, fordítóprogramokat.
A kulturális különbségek szemléletes bemutatásához megismertük a legkedveltebb közösségi médiaszereplőket, főleg Instagramon, és a Tiktokon. Ez jó lehetőséget biztosított arra, hogy a tanfolyam résztvevői saját országuk szokásait, hagyományait párhuzamba állítsák a német kultúrával.
A hetet azzal zártuk, hogy a megismert digitális módszereket hogyan tudjuk a tanórába beilleszteni. pl. Kahoot, Quizziz, Learningapps, Google Lens. Természetesen a rengeteg módszer közül a tanítás során mérlegelnünk kell, melyik a számunkra leginkább használható app.
A tanult digitális formák szorosan kapcsolódtak a 21. századi kompetenciákhoz, melyeket ma már elengedhetetlen a tanítási órákba beépíteni. A projektekben való gondolkodás is szerepet kapott, mivel a szabadulószoba és később a videófilm készítése is csoportfeladatként valósult meg. A megismert applikációk mindegyike a kreativitást helyezi előtérbe mind a tanár, mind a diákok részéről. Az ilyen jellegű digitális/interaktív feladatokkal sokkal hatékonyabb lesz a tanóra, a diákok szinte végig aktívan részt kell, hogy vegyenek a munkában. A tanultakat igyekszem majd beilleszteni a tanóráimba, hiszen eddig is szívesen dolgoztam különböző appok segítségével. Oktatóink minden korosztály számára mutattak megfelelő eszközt.
A képzést nagyon hasznosnak tartottam, mert nagyon sok lehetőségünk volt arra, hogy a tanult tool-okat akár egyénileg, akár csoportban megtanuljuk használni. A bemutatott feladatokat nagyon jól koordinálta a tréner, tetszett, hogy valóban végig játszottuk a játékokat, valóban leforgattuk a filmet, mert így választ kaptunk a felmerült kérdéseinkre a feladat egészére nézve. A hangulat remek volt, minden kolléga nagyon nyitott volt, és rengeteg mindent mesélt az ország, az iskola, és az ő módszereivel kapcsolatban is, de ugyanúgy nyitottak voltak a problémákat tekintve is.
Örülök neki, hogy új, modern ismeretekkel gazdagodtam, számos helyszínt bejártam Düsseldorfban. Bepillantást nyertem a helyiek beszédébe, viselkedési kultúrájába, a város szellemiségébe. Több ízben bejártuk az óvárost, megismerkedtünk a helyi nevezetességekkel, és azok történelmi hátterével, pl Medienhafen, Hofgarten, Altstadt. A hivatalos programok mellett magam is igyekeztem felfedezni a várost, jártam például a benrath-i kastélyban, és Kaiserswerth városrészben is, illetve hajókirándulást tettem a Rajnán.
Beszámoló Erasmus+ mobilitás
Helyszín: Düsseldorf
Időpont: 2023. augusztus 7-11.
Téma: módszertani továbbképzés
Fogadó intézmény: IIK Düsseldorf
További hasonló írások
Kattintson a gombra, jelentkezzen!
Jelentkezem erre a képzésre!