2024. július 21-27. között vehettem részt az egyhetes továbbképzésen. A kurzusom címe „Jenseits der Worte, zwischen den Zeilen..” volt, amely többek között a nem verbális kommunikáció és a metakommunikáció mélyebb megértését célozta meg.
A képzés – számos más képzés mellett – az Erasmus Plus program keretében – Rovinjban – tapasztalt szakember, Mag. Verena Krutzler vezetésével zajlott, aki mentorként, trénerként vezette 7 fős csoportban a tanfolyamot. Ő osztrák származású, így a kurzus természetesen német nyelven zajlott. Célom többek között ez is volt, hogy német anyanyelvű mentor által vezetett tanfolyamon vehessek részt – mivel német nyelvet tanítok – és ezt csak megspékelte, hogy a 7 résztvevőből 5-en német állampolgárként Németországból érkeztek, aminek nagyon örültem, így csak ketten voltunk magyarok, de természetesen a tanfolyam ideje alatt a magyar kollégával is németül kommunikáltunk.
A képzés célja és tematikája
A kurzus célja többek között az volt, hogy a résztvevők jobban megértsék a verbális és nem verbális kommunikáció közötti összefüggéseket, fejlesszék azon készségeiket, amelyek segítségével hatékonyabban, konfliktusokat elkerülő módon, illetve tisztelettel tudják közvetíteni az üzeneteket a hallgatóság számára. Fontos vezérvonal volt egész héten a metakommunikációs eszközök ismeretében a másikban zajló érzések felfedezése, az 1-1 téma érintése által kiváltott érzelmi reakciók megfejtése, megértése és adott probléma esetében segítségnyújtás kérdések állításával, hangsúlyt fektetve a MIÉRT? kérdés elkerülésének fontosságára.
A tematikus blokkok a következő főbb témaköröket ölelték fel:
- Nem verbális kommunikáció alapjai: Az első nap bevezetésként szolgált, ahol megismerkedtünk egymással, a nem verbális kommunikáció alapjaival, a testbeszéd, arckifejezések és gesztusok jelentőségével, ezeket pantomimmal játékos formában jelenítettük meg, szórakoztató volt.
- Kommunikációt segítő/gátló tényezők: A második nap vizsgáltuk e tényezőket serkentő faktorokat. Nagyon hasznosnak találtam, hogy ezeket összegyűjtöttük, rendszereztük.
- Tranzakcióanalízis/ a 3 énállapot (Eric Berne): A harmadik nap megismerkedtünk a különböző énállapotokkal, vizsgáltuk az ezekre jellemző megnyilvánulásokat, hatásukat az emberi kapcsolatokra, kommunikációra.
- Erőszakmentes-kommunikáció (Marshall B. Rosenberg): A negyedik nap pozitív és negatív példákon át vizsgáltuk a kommunikáció során fellépő közvetítési módok lehetőségeit, reakcióit, különös hangsúlyt fektetve az igények megfogalmazására. (Stresszkezelés, konfliktusmegoldás)
- A 7 alapérzelem: Az ötödik nap az alapérzelmekről szólt, különösen hasznosak voltak a gyakorlati példák és a szerepjátékok, kreatív feladatok. Különösen tetszett az egyéni kollázskészítés és a 7 alapérzelem megfestése zenei ráhatással, amit aztán ki is elemeztünk nagy hasonlóságokat vélve egymás munkájában.
- A kommunikáció alappillére: az igények/ szükségletek felmérése: A 6.napon megvizsgáltuk a munkahelyi – iskolai – környezetünkben fellelhető összes lehetséges embercsoportnak (pl. tanulók, szmk, technikai dolgozók, vezetőség, kollégák, szülők, tankerület) az igényét (pl. megértés, egyetértés, tolerancia, lojalitás, rendszerezés, pontosság), hogy ezeknek próbáljunk megfelelni a hatékony munkavégzés érdekében.
- Zárógyakorlatok és visszajelzések: A hetedik, utolsó nap összefoglalta a hét során tanultakat. Közös gyakorlatokat végeztünk, és visszajelzéseket adtunk egymásnak erősségeinket hangsúlyozva, hogy tovább fejlődhessünk.
Személyes tapasztalatok és tanulságok
A kurzuson szerzett tapasztalatok és ismeretek rendkívül értékesek voltak számomra. Nemcsak a szakmai életben, kollégáimmal, tanulóimmal fogjuk tudni az élményeket és a tanultakat közösen hasznosítani, hanem a személyes kapcsolataimban is tudok profitálni az elhangzottakból. A szerepjátékok és gyakorlati feladatok során lehetőségünk nyílt valós élethelyzeteket modellezni, ami nagyban hozzájárult a tanultak mélyebb megértéséhez és alkalmazásához. Nagyon örülök, hogy egy ilyen környezetben, ilyen csoportban, ilyen képzett trénerrel fejleszthettem tovább kommunikációs készségeimet német nyelven.
Hálás vagyok az Erasmus Plus programnak, hogy lehetőséget biztosítottak számomra ezen a magas színvonalú képzésen való részvételre ebben a gyönyörű tengerparti városban. Remélem, hogy a jövőben is részt vehetek hasonlóan hasznos és inspiráló továbbképzéseken.
További hasonló írások
Kattintson a gombra, jelentkezzen!
Jelentkezem erre a képzésre!