A magyar nyelv és irodalom tantárgy az alsó tagozaton, az alapfokú képzés első nevelési-oktatási szakaszában komplex egységet alkot. Az olvasás és írás jelrendszerének tanítása párhuzamosan folyik a többi nyelvi készség és képesség, a szóbeli és írásbeli nyelvhasználati területek (beszéd, olvasás, hallott és olvasott szöveg értése, írás, szóbeli és írásbeli szövegalkotás) folyamatos fejlesztésével. Tanfolyamunk ezen területek közül a kevésbé népszerű, gyakran kitartó és nagy erőfeszítéseket igénylő írás, helyesírás, szó- és írásbeli szövegalkotás területek tanítását helyezi a középpontba.
A szövegalkotás folyamatába tartoznak a szövegtervezés, a szerkesztés, a formába öntés és a szöveg rögzítése. Az ezek tanításával kapcsolatos elméleti ismereteket és gyakorlati eljárásokat veszi végig a tanfolyam sok hallgatói aktivitással.
A szövegalkotás folyamatába tartoznak a szövegtervezés, a szerkesztés, a formába öntés és a szöveg rögzítése.
- A szöveg tervezésekor értékeljük a kommunikációs helyzetet és ennek megfelelő célt tűzünk ki. Miről, kinek, mit és miért írunk? Ezeknek megfelelően történik a mondanivaló összegyűjtése és elrendezése, azaz a szerkesztés. Ehhez megismerjük különböző szövegek építőköveit, szerkezetét és a szerkezeti elemek közti kohézióteremtő eszközöket.
- A formába öntés folyamán a nyelvhelyességi, stilisztikai, helyesírási és kommunikációs szabályok szem előtt tartásával születik meg a szöveg.
- A rögzítéssel kapcsolatos ismeretek és készség mozgósításával pedig az írott szöveg.
A tanfolyam bemutatja az írás jelrendszere tanításának módszertani alapelveit, belső összefüggéseit, legfontosabb eljárásait. Az iskolába lépő gyerek fiziológiai alkalmasságának, mozgásfejlődésének figyelembevételével vezeti végig az írástanítás lépcsőin a hallgatókat, bemutatva azokat a tevékenységeket, gyakorlatokat, amelyek megteremtik a betűelemek, betűk alakításának majd írásának képességét.
Ezen tevékenységek közben a gyerekek megismerési és gondolkodási képességeinek sokoldalú fejlesztése is megtörténik. A gyakorlatok transzverzális kompetenciák megvalósítását is lehetővé teszik. Az írás megalapozása szorosan kapcsolódik a testnevelés, ének, rajz, technika és a matematikaórákon zajló tevékenységekhez. A hallgatók azokkal a betűtanítást követő írástanítási módszerekkel, feladatokkal, technikákkal is megismerkednek, amelyekkel a lendületes, automatizált írás, a szövegek rögzítése megvalósul.
A gyerekek ösztönös nyelvhasználatát a tudatosodás irányában fejleszti tovább a tanító, hogy a szóbeli és írásbeli kommunikáció igényes eszközként segítse a gyerekek későbbi boldogulását. A tanulás során fejlődik a gyerekek szó- és írásbeli nyelvhasználata, és képessé válnak gondolataik, érzéseik, véleményük egyre árnyaltabb kifejezésére. A kifejező nyelvi tevékenységek gyakorlása – befogadóként és alkotóként is -, gazdag nevelési lehetőségeket kínál a személyiség fejlesztéséhez (társadalmi tapasztalatok szerzése, erkölcsi és esztétikai értékekkel való találkozás, valamint a szociális kompetenciák révén).
A tanfolyamon résztvevő pedagógusok, pedagógiai szakemberek a 6-10 éves gyermekek tevékenységgel és játékkal támogatott anyanyelvi neveléséhez kapnak elméleti és gyakorlati képzést. A Vonások és fogások című tanfolyam segíti a tanítókat abban, hogy komplex szemléletű, változatos tevékenységrendszer szervezésével olyan tanulási helyzeteket teremtsenek, amelyben a gyermek aktív résztvevője a kommunikációs folyamatoknak.
A résztvevők megismerhetik és gyakorolhatják különböző szövegek építkezését, megalkotásuk és megjelenítésük módját. Feladatokkal, feladatsorokkal ismerkednek, melyeket közvetlenül vagy alkotó módon továbbgondolva felhasználhatnak saját munkájukban. Képességfejlesztő tevékenységeket, játékokat ismernek meg és próbálnak ki, amelyekkel biztosíthatják a tanítás során a gyermeki kifejező kedv felkeltését és fenntartását.
Trénerek: Oravecz Márta és Dr. Kivovicsné Horváth Ágnes
A kurzus nyelve: magyar
A tanfolyam időpontja: 2024. október 20-26.
Időtartama:
Rovinj (magyarul)
2025.07.13-19. Planned
A kurzus helyszíne: Rovinj, Horvátország
A kurzus ára: 595 EUR
A kurzusdíj magában foglalja a kurzust, az Europass igazolást, az Erasmus+ dokumentációt (akinek szükséges), welcome ebédet vagy vacsorát, valamint egy kulturális programot.
Igényelhető források: Az Erasmus+ program keretében minden mobilitási költséget /utazási költség, tanfolyami díjak, szállás, megélhetési költségek/ az ösztöndíj fedez.
Trénerek
Oravecz Márta és
Dr. Kivovicsné Horváth Ágnes
Az alsó tagozat módszertani trénerei. A tanítók, akik mesterek!
Két nemzetközi szaktekintélyt, a közelmúltban nyugdíjba vonult, de még a pedagógiában aktívan közreműködő, tapasztalt pedagógust kértünk fel az alsós képzéseink vezetésére.
Kattintson a gombra, jelentkezzen!
Jelentkezem erre a képzésre!