A Jövő Iskolája sikeres pályázatának köszönhetően Ungár Ágnes koordinátorom segítségével először vettem részt ERASMUS + köznevelési mobilitás továbbképzésen.
A képzés csodálatos horvátországi helyszínen zajlott, a festőien szép Rovinjban augusztus 4-10. között. A kurzus Címe „Tanári jóllét”: tanártámogató tréning, coaching és mentorálás a modern kihívások leküzdésére. A képző Intézmény a Jutaki KFT Véghné Juhász Krisztina szervezésében, vezetésével, egy nagyon jól előkészített és a tanfolyam ideje alatt maximálisan jól felkészült csapat állt a rendelkezésünkre, akik az esti vacsorától kezdve a spontán alakított batánázással /lapos fenekű csónak/, a hajókirándulással és a környéket bemutató kirándulásokkal színesítették ezt az egy hetet.
A tanfolyam helyszíne Rovinj központi helyén található, ősfás parkkal körülvett iskola klimatizált tanterme volt. A csoportunk 19 főből állt, a trénerünk, képzésvezetőnk Szász Ramóna volt, aki nagyon nagy tapasztalattal, szerteágazó tudással, humorral vezette csapatunkat minden nap. Ramóna nagyon kedves, elfogadó, támogató a csapat dinamikát mindig szem előtt tartva hitelesen vezetett bennünket. Csoportos, páros vagy egyéni munka során úgy irányított bennünket a háttérben, hogy közben folyamatosan dolgozhattam a személyiségemen.
A képzés foglalkozásain a következő témákat dolgoztuk fel: Mi a tudatosság és miként segít bennünket a munkánk során, motiváció pszichológiája és dinamikája, Simon Sinek „Találd meg a miérted” 5 éves terv felállítása, negatív korlátozó hiedelmek beazonosítása, leküzdése, pozitív pszichológia és gondolkodásmód, kiégés leküzdése, felismerése, idő- és stresszmenedzsment, tudatosság, hogyan mondjuk nemet, asszertív kommunikáció fogalma és alkalmazása, jogok hattáraink felismerése, empátia, mentorálás voltak a fő témáink.
Az első nap délutánján részt vettem a „Diákmobilitás és Job shadowing szervezése” programon, ahol lehetőség volt kötetlen beszélgetésre, iskolák közötti partnerkeresésre és más ösztöndíjasok megismerésére.
A képzés során nagyon hasznosnak bizonyult a szakmai kifejezéseket áttekinteni, kicsit rendszerezni, ugyanakkor nagyon sok segítséget kaptam abban, hogy a gondolkodásmódunkat pozitív irányban elmozdítsuk. „Az optimizmus tanult képesség”. Megtanultam „NEM”-et mondani, beletanultam a naplózás művészetébe, megismertem a kiégés belső és külső tényezőit, ötleteket kaptam arra, hogy hogyan ismerjük fel akár saját magunkon, vagy másokon ezeket a jeleket és hogyan orvosoljuk. Továbbá nagyon jó időgazdálkodási ötleteket kaptam, megismertem az időrabló, időnyerő fogalmát.
Az asszertív kommunikáció új távlatokat nyitott előttem abban, hogy hogyan kell nézeteltéréseinket a legkisebb stresszel, de a határainkért kiállva rendezni úgy, hogy mind a két fél nyertes legyen. Ezen a téren nagyon sokat tanultam, a „megfelelő kommunikáció” nem csak tanárként, hanem az élet minden területén kulcsszó lehet. „Hogyan szelídítsük meg a bennünk lévő sárkányt ”A Triger pontokat /ami nem kívánatos viselkedést eredményez, valamilyen érzelmi reakciót vált ki/ saját magunkon felismerni és elismerni nagy önismeretet igényel és összetett kérdéseket feszeget, amin folyamatosan dolgozni kell és tudatosan jelen lenni. Ennek felismerésére és megoldására is nagyon jó tippeket kaptam.
Amikor erre a képzésre jelentkeztem, leginkább a JÓLLÉT szó keltette fel a figyelmemet, álmomban nem gondoltam, hogy ilyen csodálatos hét vár rám. Hihetetlen jó embereket, előadót ismerhetem meg, akitől új ismereteket, tapasztalatokat, ötlet cunamikat tanulhattam, ezt mind úgy, hogy közben figyeltem a bennem lévő változásokat, rezgéseket, amik előre visznek még jobban az önismeret felé.
A felismerés, hogy mindig van dolgunk, és mindig kell dolgozni magunkon ahhoz, hogy megtanuljuk kezelni az érzelmeket különösen akkor, amikor nyomás alatt vagyunk. Mindezek, valamint a (tanári) önismereti napló és a naplózás gyakorlatának megismerése biztosan segítségemre lesz abban, hogy a továbbiakban tudatosabban és eredményesebben határozzam meg a személyes és szakmai céljaimat, valamint nyomon kövessem azok megvalósulását. Az itt elsajátítottakat a tanári munkámban is alkalmazni szeretném, és azt a tudást, amit megszereztem a munkatársaim felé is továbbadni. Minden kedves kollégámat bátorítom e tanfolyam elvégzésére, én magam pedig szívesen vennék részt ennek a kurzusnak a folytatásán.
És zárás képpen, ahogy Ramóna tanította
Zsebbe teszem: Tudatosság, Önismeret, Egymás közötti csatornák megtalálása, „ Embereket tanítunk, nem tantárgyat végképp nem tankönyvet”
Bőröndbe teszem: Motivációs görbe, asszertív kommunikáció, Triger pontok, Önismereti napló
Frizsiderbe teszem: 5 éves terv
Ez a hét igazi Jóllétben eltöltött jó hét volt
További hasonló írások
Kattintson a gombra, jelentkezzen!
Jelentkezem erre a képzésre!