Az erőszak, a konfliktusok társadalmi életünk, mindennapi életünk részeivé váltak. Néha mi vagyunk ezek szereplői, néha a családtagjaink, barátaink, kollégáink, ismerőseink közötti konfliktusok kereszttüzében állva próbálunk közvetíteni. Fontos, hogy egy konfliktus helyzetből hogyan jövünk ki nem jó, ha mindig nyertesen és az, sem ha vesztesen. A legjobb lenne, ha mindkét fél nyertesnek érezné magát.
Az Együttműködő Kommunikáció gyakorlata, amely ezt a jövőképet szolgálja, támogatja a belső erőt és tisztánlátást, hogy képesek legyünk felelősséget vállalni érzéseinkért, erőforrásainkért és döntéseinkért. Saját erőforrásainkból képesek vagyunk együttérzéssel fordulni önmagunk és mások felé. A kölcsönös megértés és közös szükségleteinkről való gondoskodás szándéka minőségi találkozásokat tesz lehetővé, és a különbözőségeket áthidalva megoldhatjuk konfliktusainkat.
Mindennapi életünkbe épülve, az EMK gyakorlata könnyedséget, örömöt hoz kapcsolatainkba.
A kurzus tartalma:
Az Együttműködő- erőszakmentes- Kommunikáció (EMK) egy szemlélet, egy lehetőség a tudatosságunk, érzelmi intelligenciánk fejlesztéséhez.
A lényege abban áll, hogy a zsigeri mintáinkat, mint például a támadás, védekezés, hárítás, bénultság, erőfölények kihasználása, összehasonlítások, ítélkezések, kritizálások, büntetések, jutalmazások, hibáztatások…, mindazok az eszközök, amik nem tesznek boldoggá és eredményt is rövid ideig hoznak, átváltsuk egy tudatos, egyenrangú működésre, ahol felelősséget vállalunk saját érzéseinkért és szükségleteinkért és figyelembe vesszük mások érzéseit, szükségleteit is. Igyekszünk összehangolni és olyan megoldásokat keresni, amikben mindenki szükséglete kielégülhet, ezzel megalapozhatjuk a hatékony együttműködésünket.
Az EMK használata során megtanuljuk felszabadítani az érzéseinket, megélni és kifejezni azokat, mivel fontos irányjelzők a szükségleteinkkel való kapcsolathoz. Rengeteg félreértés, elbeszélés egymás mellett megelőzhető, ha közösen megegyezünk miről is beszélünk. Az EMK-nak így mind fontos szerepe van egyéni fejlődésünkben, önismeretünkben és közösségek együttműködésében.
Ha szeretnénk olyan közösséget teremteni, ahol a figyelem, az egyéni felelősségvállalás, önálló- és csapatmunka egyaránt működik, ahol a közösség tagjai bizalommal lehetnek egymás felé és biztonságban érezhetik magukat, akkor ott érdemes elsajátítani az önkifejezés és empátia gyakorlásának művészetét. Gyakorlat orientált képzés sok játékkal, nevetéssel, felszabadultsággal. Óvodai csoportban, alsós osztályokban való alkalmazásáról és bevezetéséről is kapnak ismertetőt a hallgatók, illetve a felhasználás lehetőségeiről.
A képzés célja, célkitűzései:
A képzés célja, hogy a képzésen résztvevők képesek legyenek az Erőszakmentes kommunikáció szemléletmódját és eszközeit alkalmazni a munkájuk során. Az alapok elsajátításával és a játékok ismeretével csoportjaikban, osztályukban el tudják kezdeni az EMK megismertetését a gyerekekkel.
Várható tanulási eredmények:
- Az Erőszakmentes kommunikáció alapelvei a négy lépés
- Hogyan tudjuk őszintén kifejezni magunkat a másik kritizálása nélkül
- Hogyan hallhatjuk meg, mi él a másik fél szívében, avagy az empátia ereje,
- Óvodai, iskolai alkalmazása, differenciálás életkor szerint
- A szükségleteink egyre pontosabb beazonosítása
- Énüzenet-tanácsot nem adok
- A jutalmazás és büntetés reménytelensége
- NEM-et mondás és NEM-et hallás
- játék ismeret, gyakorlatok
- A kártyák megismerése
Célcsoport: Óvodapedagógusok, tantók
A kurzus vezető trénere: Szilágyi Anikó
A kurzus időtartama: 35 tanóra (7 nap)
A kurzus nyelve: magyar, a kurzus elvégzéséhez min. B2-C1 nyelvtudás szükséges
A kurzus helyszíne: Rovinj, Horvátország
A kurzus időpontja: 2025. július 13-19.
A kurzus díja: 595 EUR
A kurzusdíj magában foglalja a kurzust, az Europass igazolást, az Erasmus+ dokumentációt (akinek szükséges), welcome ebédet vagy vacsorát, valamint egy kulturális programot.
Igényelhető források: Az Erasmus+ program keretében minden mobilitási költséget /utazási költség, tanfolyami díjak, szállás, megélhetési költségek/ az ösztöndíj fedez.
Tréner
Szilágyi Anikó
Óvodapedagógus, intézményvezető, drámapedagógus
Szilágyi Anikó több mint 36 éve dolgozik óvodában, kezdetben óvodapedagógusként, jelenleg pedig intézményvezetőként. A pedagógus pályán töltött évei alatt folyamatosan arra törekedett, hogy a gyerekek mind jobb tanítása/nevelése érdekében felkutassa azokat a módszereket melyek őt is érdeklik és a gyerekeknek is hasznosak.
Kattintson a gombra, jelentkezzen!
Jelentkezem erre a képzésre!