Nagy örömömre idén látogathattam az „Asszertív kommunikáció – Hogyan kommunikáljunk hatékonyan és erőteljesen, és legyünk győztesek” című kurzust, melyet a Jutaki Kereskedelmi és Szolgáltató Kft – Hungary Expert for Teachers szervezett Rovinjba, Horvátországba. A tanfolyam 07.28-tól 08.03-ig tartott. A képzéseken spanyol, német és magyar kollégák vettek részt.
Egy általános iskolában vagyok iskolatitkár, és idén először tudtam részt venni az Erasmus + mobilitási programban. Mivel munkám során napi kapcsolatban állok az iskola tanulóival, a szülőkkel, a pedagógusokkal és számos külsős intézménnyel, ezért úgy gondoltam, hogy a választható képzések közül erre a tanfolyamra van szükségem a napi kapcsolattartás hatékonysága érdekében.
Egy olyan kurzust képzeltem el, ahol megtudom, hogy mi az asszertív kommunikáció fogalma, mikor használjam, és ahol mindezt az elméleti tudást a gyakorlatban is kipróbálhatom. A gyakorlati rész az elmúlt héten ugyan nem éles helyzetekben, de páros szituációkban és csoportmunka során valósulhatott meg.
Szász Ramóna – a trénerünk – nagy szaktudású oktató, aki nagyon érdekes, emberközeli órákat tartott. Ramóna az órákon maximálisan segített az asszertív kommunikáció megértésében és gyakorlati alkalmazásában, utóbbit rengeteg példán keresztül. Vidámsága és humora segített, hogy a néha mély érzéseket kiváltó tananyag után kicsit feloldódjam.
Szerintem a csoportunk egy jó közösséggé vált, ahol bátran elmondhattam a véleményemet és ha nem is értettünk egyet, meg tudtuk beszélni a véleménykülönbségeket. A 10 fő csoportomban felvidéki, vajdasági és magyar kolléganőkkel tanultam együtt. Az első két napban inkább mint befogadó voltam jelen – a kötelező megnyilatkozásokon kívül – de úgy éreztem, hogy a következő napokban már bátrabban mertem elmondani a véleményemet, észrevételeimet.
Úgy érzem, sokat tanultam ez alatt a 7 nap alatt, és még tovább fejlődhetek az itt megszerzett tudásnak köszönhetően.
A következő napokban a Srednja skola Zvane Crnje színvonalasan felszerelt, légkondícionált tantermeiben folyt az oktatás. A folyosókon vízballonokat helyeztek el, így tudtunk hidratálni a nap során, aminek a fontosságát többször is kiemelték.
A képzés az alábbi ütemezés szerint zajlott:
A regisztrációt követően játékokon keresztül mutatkoztunk be egymásnak, amit egy közös vacsora követett egy hangulatos étteremben, ahol más kurzusok hallgatóival is megismerkedhettem.
Az első nap megtanultuk, hogy az asszertív kommunikáció egy erőszakmentes kommunikáció, ahol a résztvevők jogai nem sérülnek, és a felek figyelembe veszik a másik szükségleteit. Számos előnye van, pl. jobb önismeretre, több önbizalomra, nagyobb önuralomra tesz szert használója, megnő a stresszkontroll. Beszéltünk még a kommunikációs csapdákról, és az agresszív kommunikációról és ellenszeréről.
A második és harmadik nap szó volt a „lefagyásokról”, az indulatok kezeléséről, a szükségletek fajtáiról, testbeszédről és a hatékony önkifejezésről. Megtanultuk, hogy hogyan mondjunk „NEM”-et, és kinek hol vannak a határai.
A negyedik nap témája az önismeret volt. Világossá vált számomra, hogy saját magamra nem mint áldozatra kell tekintenem, hanem egy olyan tudatos emberre, aki képes befolyásolni, esetenként irányítani a különböző élethelyzetekben kialakuló kommunikációs folyamatot saját jogai és szükségletei szerint, figyelembe véve mások szükségleteit és jogait. Ennek megvalósításához nagyban hozzájárultak az ezen a napon végzett önismereti gyakorlatok.
Ezt a napot egy networking jellegű foglalkozással, egy szabadulószobával fejeztük be. Az összes kurzuson részt vevő kollégák közül sorsolták ki a szervezők a csapatokat. Egy nagyon színvonalas, izgalmas történet bontakozott ki a játék során, nagyon körmönfont rejtvényekkel.
Az ötödik nap a másik emberre figyelés, metakommunikáció, az asszertív probléma megoldás rejtelmeit ismertük meg. Itt hallottam először a DISC modell személyiségtípusairól, és a triggers-ről, mely az érzelmi élet nyomógombjai.
A napot este egy vidám, zenés partival zártuk.
A kurzus ideje alatt létrehoztunk egy szakirodalomlistát, melyet folyamatosan bővítettünk.
A zárónapon összefoglaltuk a kurzuson tanultakat, minden résztvevő elmondhatta, hogy mit tanult ebben az öt napban, mi volt új és érdekes számára.
Délután egy hajókiránduláson vehettünk részt, ahol finom ebéddel vendégeltek meg, majd ellátogattunk Vrsar-ba, egy nagyon szép kis faluba. Visszafele úton lehetett a hajóról a tengerbe ugrálni, úszni, a fedélzeten napozni, beszélgetni, dinnyét enni.
Az érvekkel való felkészülést egy beszélgetésre, a magabiztos kommunikáció eszközeit, a határok felállítását, a tudatosságot, a „NEM”-et mondás stratégiáját, a rejtett agresszió felismerési módjait, mint a kurzuson tanult technikákat biztos, hogy a zsebemben tartanék, hogy bármikor elő tudjam venni nemcsak a munkámban, hanem a mindennapi élet során is.
Számomra a kurzussal szembeni elvárásaim maximálisan teljesültek, sok új kommunikációs technikát ismerhettem meg, kedves, elfogadó és segítőkész kollégákkal tanulhattam együtt, és értékes új kapcsolatokat építettem, mindezt egy gyönyörű városban, a tenger mellett.
Köszönöm, hogy itt lehettem!
További hasonló írások
Kattintson a gombra, jelentkezzen!
Jelentkezem erre a képzésre!