Szarvas Éva
Élvezd,hogy mások is élvezik hogy tanítasz :-)
Language Differences and Inclusion in Language Teaching ...Ki is tudna ellenállni egy ilyen kurzusnak :-) Azzal kezdem ami a vége lehetne a beszámolómnak: Minden percét megérte! Napi kb.hat órányi élvezetes 'tanuljunk tanítani';Az elméletet gyakorlatban, az atipikus tanulók nehézségein keresztül saját bőrünkön megtapasztalva értettük meg és dolgoztuk fel együtt. Nagyon szines kis társaság jött össze. Brazil pszichológus, olasz nyelvész doktorandusz, spanyol, cseh, lengyel,magyar egy szegedi kolléganő és én, finn közép és általánosiskolai tanárok. A tanárunk Maria Byrne (CELTA and NILE associate trainer)pedig zseniálisan felpörgette és motiválta az amúgy is igen lelkes csoportunkat.A csoporttársaim érdeklődése, felkészültsége nekem sokat hozzáadott az együtt töltött időhöz.
Mielőtt tovább lelkendeznék, egy kicsit írnék a tanfolyamról:
Tisztáztuk a speciális (és nem csak speciális) tanulási igények alapelveit, fogalmakat, végig gyakorlatokon azaz tapasztalati úton keresztül. A fordított helyzetbe kerülés azaz a feladatok megtapasztalása után elemeztük azok célját, megvalósíthatóságát, adaptálhatóságát a különböző tanulási készségek fényében.
Részleteiben foglalkoztunk a diszlexia, diszpraxia, diszkalkulia valamint az ADD és az autizmus indikátoraival, keresve a kapcsolódási pontokat. A hétköznapi tanítási gyakorlatomban időnként az ADD ill. az autizmus enyhébb formáival találkozom és egyre gyakrabban a diszlexia és diszpraxia enyhe vagy középsúlyos eseteivel. Az ilyen tanulási igényeket ’kielégíteni ’tudó módszertan jól használható az atipikus diákok valamint az ’átlagos’ diákok számára is.
Megismerkedtünk az információfeldolgozás speciális szemantikai ill. fonológiai valamint a vizuális és auditív módjaival. Gyakorlatokon keresztül értelmeztük a multiszenzoros tanulási technikákat lsd. hogyan lehet mindezt nyelvtan, szókincs, kiejtés fejlesztésére használni.
A speciális tanulási igényű tanulók esetén különös hangsúllyal foglalkoztunk az értékelés fajtáival ill. azok hatékonyságával, érvényességével.
Ahogy már említettem az elmélet és gyakorlat találkozása alapelve volt a továbbképzésnek. Arra is kiváló lehetőséget nyújtott, hogy a kettő közötti esetleges ellentmondásokat is lássuk.
Az ott töltött két hét alatt ellátogathattunk egy helyi állami általános iskolába, beszélgettünk az iskola speciális tanulási igényeire szakosodott csoport (SEN) tagjaival, a szülőkkel kapcsolatot tartó safeguarddal, az iskola igazgatójával és órát látogattunk igény szerint. A velük töltött időben szabadon kérdezhettünk tanárokat diákokat.
A kurzus specifikus óráin túl és azzal összhangban nemzetközileg elismert tankönyvírók ill. szakemberek előadásait is meghallgathattuk.Igazán élvezetes volt résztvenni David Farmer drámaóráján, és sosem gondoltam volna hogy egy 'Spelling' elnevezésű workshop is lehet ennyire jó, köszönhetően Joanna Sterlingnek.
Az elmélet nem volt teljesen ismeretlen, de ez a tanfolyam sokat segített abban, hogy meg is értsem amiről korábban olvastam, és tényleg át tudjam ültetni a napi gyakorlati munkámba. Szóval akit kicsit is érdekel az atipikus tanulókkal foglalkozó irány (aminek a módszertana mindenkinek lehet jó ) annak csak ajánlani tudom ezt a két hetes továbbképzést.
Az órákon és a "nyúlon túl" rengeteg minden történt. A kultúrsokk,az egyetemi kollégista -és a 0-24ben angol nyelven létezés sajátos aurával bír. Ez volt zsenge életem első Erasmus plussza, és remélhetőleg követi még több is. :-)
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal