Kapusi János
Földrajzos job shadowing Csehországban
2022 novemberének utolsó hetében egyhetes job shadowing programon vettem részt a csehországi Gymnázium Příbramban. Földrajz-angol szakos tanárként nemcsak az érdekelt, hogy milyen módszerekkel, taneszközökkel és szemlélettel tanítják a földrajzot, hanem az is, hogy milyen formában jelenik meg az idegen nyelv a földrajzoktatásban. A job shadowingra egy korábbi, angliai CLIL-továbbképzésen megismert kollégát kértem fel, aki földrajztanárként rengeteg angol nyelvű segédanyagot, digitális eszközt használ, egyes diákcsoportokkal pedig a CLIL mentén dolgozza fel a földrajzi témák egy részét.
Příbram egy nagyjából harmincezres, dombsági környezetben fekvő egykori bányászváros, Prágától egy órányi utazásra található. Az itteni diákok jelentős része később a fővárosban folytatja tanulmányait, de eleve sokan ingáznak a két város között. A nyolcévfolyamos gimnázium jó hangulatú, színes, a tanulók alkotásaival és külföldi utazások képeivel díszített iskolaépületben működik, a kollégák nagy hangsúlyt fektetnek a nyelvoktatásra, a nemzetközi kapcsolatokra és az oktatást kiegészítő programokra (sítábor, túrakör, zenekar, iskolatévé, sport).
A földrajzoktatás jól felszerelt, tágas, IKT-eszközökkel ellátott szaktantermekben történik, tankönyvek helyett elsősorban nyomtatott atlaszokat, feladatlapokat használnak, a tananyagmegosztás Google Classroomon keresztül történik. A tanári óraszámok hasonlóak a magyar tanárokéhoz, de a tantervi kötöttségek és adminisztratív terheik jóval kisebbek, így több időt tudnak tehetséggondozásra, készülésre fordítani. A földrajzos kollégákkal ötleteket, tananyagokat cseréltünk, új térképes alkalmazásokat, kétnyelvű oktatásra adaptált taneszközöket ismertem meg, összehasonlítottuk a két ország érettségi vizsgarendszerét és az idegen nyelven történő ismeretszerzés lehetőségeit.
Óralátogatásokon vettem részt (a földrajz mellett angol, biológia, történelem, zene és társadalomismeret órákon), meglátogattam az iskola heti rendszerességű Erasmus klubját, de egy kisebb diákcsoport földrajz érettségi felkészülésébe is bepillantást nyertem. Érkezésem apropóján Magyarországgal kapcsolatos tematikus beszélgetésekre is sor került, ahol aktuális társadalmi kérdésekről, oktatásról, turizmusról beszélgettem a diákokkal. Az órák közötti időt tapasztalatcserével és az inspirálóan jól felszerelt földrajz szertár taneszközeinek (tankönyvek, atlaszok, segédletek, magazinok) megismerésével töltöttem. Jó volt látni, hogy számos témában hasonló megközelítést és tananyagokat használunk, a tanítási gyakorlatom több elemét felismertem, de új ismeretekre is szert tettem, elsősorban a középiskolai földrajzoktatásból kiszoruló regionális földrajz tanításával kapcsolatban.
Már többször volt lehetőségem Comenius/Erasmus mobilitás keretében utazni, diákokat kísérni, kurzust látogatni, de ez a Csehországban eltöltött hét tette egyértelművé, hogy szakmailag a job shadowing a leghasznosabb számomra, ezért a jövőben elsősorban ezeket a programlehetőségeket fogom keresni.
Élmények és tanulságok - egy hét Cheltenham
A Debreceni Szakképzési Centrum Bethlen Gábor Közgazdasági Szakgimnáziumának tanáraként vettem részt egy nemzetközi továbbképzésen Cheltenhamben az International Study Programmes szervezésében. A kurzus célja a CLIL módszertanának, valamint az angol oktatási rendszer különböző aspektusainak megismertetése volt olyan, elsősorban két tanítási nyelvű képzésben tanító általános és középiskolai tanárokkal, akik a földrajzot vagy a történelmet angol nyelven oktatják.
Csoportunkat magyar cseh, szlovák, lett, lengyel és spanyol kollégák alkották, akik közül a legtöbben közvetlenül a tanév lezárása után érkeztek a július első hetében zajló képzésre. A program iskolai részét workshopok és iskolalátogatás (egy worcesteri középiskolában), kulturális részét pedig közös kirándulások (Bath, Tewkesbury, Gloucester, Cardiff) alkották, remek lehetőséget adva a brit hétköznapok megismerésére, a nyelvgyakorlásra és a kikapcsolódásra. Családoknál helyeztek el bennünket, egy hétig cserediáknak érezhettük magunkat. A tanulás órái mellett külön élményt jelentettek a Cheltenham hangulatos utcáin és parkjaiban tett séták – és persze foci-vb közös meccsnézései, különösen amikor az angolok játszottak, ennél autentikusabb kulturális tapasztalat nemigen adódhatott azon a héten.
A workshopokat tartó kollégák igyekeztek sok hasznos forrást, nyersanyagot, ötletet megosztani a résztvevőkkel, ami pályakezdőnek és rutinos tanároknak egyaránt hasznos, főleg annak tükrében, hogy hazánkban a kéttannyelvű oktatás marginálisan kezelt képzési forma, szakmai és módszertani támogatottsága a tantárgyak szintjén hiányos vagy egyszerűen nem is mérhető, így az ilyen képzésbe bekerülő tanárok feladata igen nehéznek mondható. Lehetőségünk nyílt bepillantani az iskolákban használt tankönyvekbe, sőt, néhány példányt be is tudtunk szerezni a hasznosabbnak ítélt könyvekből. Kifejezetten tanulságosnak ítélem az iskolalátogatást is, remélem, a következő kurzusokon még nagyobb hangsúly és figyelem kerül majd erre a programelemre, akár több iskolatípus bevonásával.
Úgy gondolom, a kurzus hasznosságáról majd csak néhány hónap múlva lehet érdemben nyilatkozni, de az tény, hogy a workshopok tartalma nem kizárólag kéttannyelvűs tanároknak szól, ráadásul nem is annyira tantárgyspecifikus, inkább egy általános nyelvtanári képzésről beszélhetünk, kitekintéssel és adaptálási lehetőségekkel az egyes tantárgyak felé. Mivel alapvetően szemléletet közvetít a tanfolyam, ezért olyan kollégáknak is ajánlható, akik ugyan nem nyelvtanárok, viszont a nyelvet társalgási szinten beszélik és igényük lenne olyan típusú módszertani megújulásra, amely a nyelvtanítás irányából közelít, de nem nyelvórai környezetbe is átültethető módszerekről szól.
Nem ez volt az első külföldi továbbképzésem, de a tapasztalataim azt mondatják velem, hogy nem is az utolsó. A szervezésért és az élményekért nagy köszönet jár a Tanártovábbképzés csapatának (Kriszti), iskolai (Mariann) és angliai (Neil) programkoordinátoromnak, a fogadó családnak (Andy és Mel), valamint új barátaimnak, Valinak, Dorkának, Annának, Juditnak és Lucie-nak.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal