Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Nyeste Zsolt

2022 júliusában a PMS Erasmus Plus (PMSE+) Gamification című kurzusán vettem részt Alicantéban, Spanyolországban.
Egy viszonylag fiatal intézményről van szó, a tanárok nagyon alaposak és lelkesek, és mindent elkövettek, hogy a továbbképzés mellett közös kulturális programok szervezésével is segítsék a különféle országokból érkezett tanárok közti együttműködést, kapcsolatépítést.
Már első nap egy szabadtéri szabadulószoba keretein belül csapatosan felfedezhettük a várost, rejtvényeket megoldva, de volt vezetett városnézés, illetve a közeli Tabarca szigetét is megnézhettük egy hajós túrán. Külön öröm volt, hogy a tanfolyamon kívüli mindennapi életben gyakorlatban is alkalmazhattam a kezdő spanyoltudásomat, a kurzus keretein belül pedig az angol volt a munkanyelv.
Maga a tanfolyam pedig nagyszerű volt. Első napon bemutathattuk egymásnak a küldő intézményeinket, és örömmel láttam, hogy mennyire sokan nyitottak a kölcsönös együttműködésre. Második naptól kezdve pedig oktatónkkal, Noemi-vel nekiláttunk a gamifikáció elméletének és gyakorlatának megismerésének. Noemi általános iskolában tanít angolt, és gyakorlatban is alkalmazza a módszert, amivel megismertetett minket, ezért rengeteg gyakorlati alkalmazási példát is mondott, és bármilyen kapcsolódó kérdésnél rögtön voltak kész ötletei, illetve a csapat igényeihez idomulva több izgalmas játékot is kipróbálhattunk a VR-szemüvegektől kezdve az augmented realitiy-n át a szabadulószobák megtervezéséig. Noemi fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a gamifikációhoz nem kell feltétlen IKT-eszközöket alkalmaznunk, de azért rengeteg hasznos applikációt és programot is megismertünk a VR használatához, videovágáshoz, prezentációkészítéshez (pl a gamifikált óra anyagainak rendszerezéséhez), és számos eszközt megmutatott, amelyeket órán használva érdekesebbé tehetjük a tanulást (pl. kártyák, játékok). A négy napnyi anyag nagyon sűrű volt, de a végére úgy éreztem, tényleg rengeteg mindent mélységében megismerhettem, és már rögtön azon kezdtem el gondolkodni, szeptembertől melyik órán, melyik csoporttal mit lehetne csinálni!
 
 
vasárnap, 29 szeptember 2019 15:58

Problem solving, decision making

Iskolánk idei Erasmus-pályázatának köszönhetően szeptemberben egy hetet tölthettem Limassolban, Cipruson a DOREA szervezésében egy "Problem solving, decision making" kurzuson. A tanfolyam célja - önmagunk mélyebb megismerésén túl - az volt, hogy segítsen jobban eligazodni az emberi kapcsolatok sűrűjében, és résztvevő kollégáimmal számtalan közös feladaton keresztül megtapasztalhattuk, hogyan is működik egy közösség, egészen a létrejöttétől a közös cél érdekében tett erőfeszítésekig. Ezeket a módszereket akár új csoportokkal, a közös munka elkezdése előtt is érdemes lehet alkalmazni, mert segítenek egymásra hangolódni. Amellett, hogy számtalan gyakorlatot próbáltunk ki közösen, eszközöket is kaptunk kézhez, amelyek esetleg egy konfliktushelyzetbe kerülve a segítségünkre lehetnek (5-steps coaching, Design thinking). Sajnos az utolsó napra kifutottunk az időből, ezért nem került mindenre sor, ennek ellenére tartalmas és érdekes programban volt részem, sok-sok külföldi kollégával, akikkel különösen érdekes volt egy ilyen témában angolul kommunikálni. A tanfolyamot végül egy közös kirándulás zárta, ahol megismerhettük a hagyományos, falusi életet és a remek ciprusi ételeket is megkóstolhattuk.

kedd, 11 szeptember 2018 18:45

Továbbképzés Chelmsfordban

Idén szeptember 2. és 9. között az Erasmus+ KA1 jóvoltából egy nyelvtanárok számára induló IKT-témájú képzésen vettem részt Chelmsfordban, Angliában.

A továbbképzés izgalmasan alakult, hiszen még nyár folyamán a kurzus szervezését egy új intézmény vette át, és a későbbi hetek során is új és újabb módosítások jöttek. Végül három német, két olasz és egy spanyol kollégával együtt egy érdekes mix-kurzuson vettem részt (mindenki mást kapott, mint amire jelentkezett), ahol volt alkalmam angol mint idegen nyelv oktatása órákon is részt venni, illetve három nap IKT-oktatás is a program része volt. A kurzus nagyon intenzív volt, reggel 9-től délután fél 5-ig tartottak az órák, melyekhez a chelmsfordi Anglia Ruskin University biztosította nekünk a helyszínt. 8-án, szombaton egy londoni kirándulásra mehettünk, ekkor volt időnk kipihenni a tanórák fáradalmait (és rengeteg programot belesűríteni a napba). Érdekes, nyelvórákon alkalmazható játékos gyakorlatok mellett új applikációk és videoszerkesztő programok használatával is megismerkedhettünk, amelyeket igyekszem egyfelől majd a többi kollégával megosztani, másfelől pedig a további óráimba is beépíteni. És természetesen az angoltudásomnak is jót tett egy kis frissítés.