Ambrus Diána Éva
„Nem nehéz, csak új.”
Positive Mindset and Well-Being in Schools, Barcelona – Erasmus+ tanártovábbképzés
Harmadik sikeres Erasmus+ pályázatunk keretében idén augusztusban két hétig tanultam Spanyolországban, azon belül is a népszerű Barcelonában.
Egész nyáron a spanyolországi híreket bújtuk, folyton latolgattuk az esélyeinket: újra felerősödik a járvány, vagy végre meg tudjuk valósítani a tavalyi terveinket? (A megvalósítás egy évet csúszott a közben kialakult COVID-19 járványhelyzet miatt.)
Szerencsére a Spanyolországba való beutazáshoz a személyi igazolványon kívül csak egy online regisztráció során kapott QR -kódot kellett bemutatnunk, és a választott tanfolyamot is időben megerősítették!
A pozitív pedagógia, pozitív pszichológia, jóllét témája korábban is érdekelt engem, de a képzés során bizonyossá vált, imádok ezzel a témakörrel foglalkozni. Az első heti csoportban 15-en voltunk, 5-en magyarok (különböző iskolákból), 5 román tanárnő, 2 ciprusi tanárnő, egy olasz, egy észt és egy bolgár hölgy, nagyon különböző iskolatípusokból. Az 5 Romániából érkezett tanárnő egy speciális intézményből érkezett, többen kéttannyelvűből érkeztek, volt, aki gimiből, volt, aki szintén szakképzési centrumban dolgozik. Én a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum Lorántffy Zsuzsanna Technikum és Kollégium dolgozója vagyok, gyógypedagógusként erősítem a tantestületet. Az egyéni fejlesztések során fontos a tanulók személyiségfejlesztése, a life skill-ek, a tanulási képességek fejlesztése.
Az első napi ismerkedés a pozitív pszichológia alapjairól, történelméről, elméleteiről és módszereiről beszélgettünk. Volt szó a jóllét, a flow, a „virágzás” és az élet értelmének megtalálásáról. Beszéltünk az érzelmekről, az érzelmek kifejezéséről és hogy mekkora szerepe van ennek egy iskolában, kiemelkedően a sajátos nevelési igényű, tanulási nehézséggel küzdő gyerekek esetében. Elgondolkodtunk azon, hogy milyen fontos az érzelmek megnevezése, kezelése és elfogadása, valamint arról, mik azok fizikai hatásai. A pozitív nevelés, pedagógia, pszichológia iskolai alkalmazásáról is tanultunk: diákok kihívásai, tanárok kihívásai és családi kihívások; megosztottuk egymással személyes tapasztalatainkat. Feszegettük a „rögzült” és „fejleszthető” gondolkodásmódok jellemzőit, a kettő közötti különbségeket. Rengeteg videót néztünk meg, melyeken keresztül a pozitív pszichológia fontosságát ismerhettünk meg. Betekintést nyerhettünk a mindfulness világába is. A képzés során sokszor nyilvánulhattunk meg akár szóban, akár valamilyen alkotó tevékenység során. Erre egy példa, amikor a második héten (akkor már kisebb csoportlétszámmal – 8 fő) termésekből mandalát készítettünk. Mindig lehetőséget kaptunk beszélni a saját munkánkról, tapasztalatainkról. Nagyon sokat tanultam ez alatt az 10 nap alatt, és nagyon sokat láttam Barcelonából is. Sok helyre eljutottam, rengeteget barangoltam ebben a lüktető, pezsgő, kreatív, sokszínű, csodás városban. A programmal együtt kaptunk egy szervezett város(rész)néző túrát, ami kb. 1 órás volt. Barcelona egyik kerületének felfedezésére invitáltak minket. Megismertük a Gracia negyed néhány hagyományát, érdekes volt. Az iskolától kaptunk egy 1 napos Bus Touristic jegyet, amit én szombaton használtam fel. Azt hiszem, kihoztam mindent, amit lehetett ebből a lehetőségből is. A városnéző busz-túrán kinéztem a számomra legérdekesebb látnivalókat, és ott hoppanáltam. :D Először a Güell Park felé vettem az irányt. A Park Güell-t a világ egyik legszebb parkjának tartják. Valóban szépséges. Az útvonalon haladva leszálltam még 1-2 megállónál. Egy másik kedvenc hely volt a Tibidabo hegy, ami 512 méterével Barcelona fölé magasodik csodás kilátással egész nagyvárosra! Leszálltam az Industrial Parc-nál, majd Joan Miró modern művészeti múzeumnál, a Montjuïc nevű dombon. Ahonnan libegővel jöttem vissza a városba. Nagyszerű élmény volt, gyönyörű kilátással, de azért tériszonyosként izzadt a tenyerem… :D
Még rendszereznem kell a fejemben kavargó sok-sok ismeretet, hogy aztán a kollégáknak is át tudjam adni, és nem utolsó sorban a foglalkozásaimba be tudjam építeni a tanult módszereket, technikákat. Nagyon sok hasznos dolgot tanultam, a tanárok és a csoporttársak is rendkívül segítőkészek és inspirálóak voltak. Hálás vagyok, hogy lehetőségem volt újra külföldön tanulni. Köszönöm!
21st Century Teaching
Iskolám, a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum Lorántffy Zsuzsanna Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma, 2019. februárjában pályázatot nyújtott be a Tempus Közalapítványhoz, Erasmus+ közoktatásban dolgozó pedagógusok mobilitási projektjéhez. Projektkoordinátorunk nagyon jól összefogta a projektet és az iskolánkból jelentkező pedagógusokat. Én Írországba, Dublinba pályáztam egy kéthetes szakmai kurzusra az Europass Teacher Academy tanártovábbképző iskolába. A tanfolyam 2019. július 15-től július 26-ig tartott.
Már a tanév befejezése előtt megkezdtük a felkészülést (szállásfoglalás, repülőjegyvásárlás, a célnyelvi ország megismerése, angol nyelvi felkészülés stb.). Ez a dublini tanfolyam azon tanárok részére lett meghirdetve, akik az aktív tanórai tanulás elősegítését kívánták megcélozni. A képzés címe: 21st Century Teaching - Competence-based Education, Soft-skills and creativity volt. Szállásunkat Airbnb-n foglaltuk munkatársammal, aki szintén Dublinban vett részt egy másik képzésen.
Vasárnap érkeztünk a dublini repülőtérre. Onnan busszal közelítettük meg a szállást. A beköltözés, elrendezkedés után kicsit ismerkedtünk a környékkel, megkerestük az iskola épületét. Majd hétfőn az Europass Teacher Academy oktatási helyén találkoztam a leendő csoporttársaimmal. Kis eligazítás után összerendeződtek a csoportok a tanáraikkal. A csoport létszáma pont megfelelő volt, 10-en voltunk, számos országból érkeztek pedagógusok, és egy iskolapszichológus is volt velünk. Érkeztek résztvevők Németországból, Lengyelországból, Franciaországból, Litvániából, Spanyolországból, Szlovákiából és persze Magyarországról is. Ez a csoportlétszám pont megfelelő volt arra, hogy együtt tudjunk dolgozni. Az első hét tematikája inkább elméleti volt, elsősorban módszertani ötleteket kaptunk a tantermi kommunikáció javítására, amivel a diákok motivációját, aktív tanórai részvételét alapozhatjuk meg, de így is volt alkalom arra, hogy kiscsoportokban munkálkodjunk az ideális, tanulóközpontú iskola megalkotásán, gyakoroljuk, hogyan adjunk pozitív, építő visszacsatolást vagy játékokat ismerjünk meg pl. a bemelegítők és a jégtörők köréből.
Az óráim hétköznapokon délután 13:30-kor kezdődtek és többnyire 18:30-ig tartottak. Így a délelőttöket használtam fel arra, hogy ellátogassak egy-egy múzeumba, parkba, vagy katedrálishoz. Az estéket általában együtt töltöttük a csoporttársaimmal, munkatársammal, illetve az ő csoporttársaival. Meglátogattuk a helyi nevezetességeket és jó néhány helyi pub-ot. Volt olyan nap, amikor az órák előtt be volt iktatva az iskolánk által szervezett városnézés idegenvezetővel. Szombaton az iskola szervezésében ellátogattunk a The Giant's Causeway-hez, majd Belfast-ba, a vasárnapot pedig Howth-ban töltöttük a munkatársammal.
A második héten a tanfolyam új modulja kezdődött, új kurzusvezetővel, ahol kreatív, innovatív ötleteket kaptunk - amiket azóta már be is építettem a munkámba. A második hétre a csoport összetétele szinte teljesen megváltozott, sokan hazautaztak, új csoporttársak érkeztek. De a jó hangulat és a lelkes tanulási vágy itt is jellemző volt. Minden foglalkozás interaktív volt, részt vettünk a jobbnál jobb ötletet adó feladatokban, de főként a digitális oktatás és IKT eszközök használata témakörben online platformokkal munkálkodtunk, amiket az oktatásban tudunk használni. Pl. az Edmodo-val ismerkedtünk.
Tanáraink, Robert és Bülent hosszú időre megmaradó inspirációval láttak el minket. Új ötletekkel gazdagodtunk, amelyek az osztályteremben is megvalósíthatók.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal