Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Lévai Tamás

A világjárvány 2020-as helyezte miatt a legtöbben a jövő évre halasztották mobilitásaikat. Az én utazásom is 2021-ben levő helyzet miatt sokáig bizonytalannak tűnt, de április környékén a már látszott, hogy van esély a mobilitás végrehajtására, szóval belevágtam!

Máltára, a St. Julians-ben található ETI (Executive Training Institute) tanártovábbképző Professional Communication Skills kurzusára jelentkeztem. A kurzus olyan tanároknak, illetve NOKS dolgozóknak szól, akik szeretnék fejleszteni az angol nyelvtudásukat és legalább B1 szinten tudnak kommunikálni angolul. Itt mind az írásbeli, mind pedig a szóbeli készségünket fejlesztették.

A csoportban öt lengyel kollégával voltam együtt, ebből négyen egy intézményből érkeztek, a másik lengyel hölgy a Varsói egyetemen tanít angol nyelvtant. Ali franciaként a bankszektorban tevékenykedik, és Zsuzsa pedig egy budapesti általános iskola iskolatitkára ként dolgozik. Így összesen nyolcan voltunk egy csoportban. A tanárunk az első nap Julie volt, aki nagyon lelkesen vezetett minket a hétfői nap során, és a hatékony prezentálás rejtelmeit mutatta meg nekünk. A hét hátra levő részében pedig nem ő, hanem egy kollégája, Neil tartotta nekünk a kurzust. Mindketten korábban angol állampolgárok voltak, de az élet úgy alakult, hogy végül Máltán horgonyoztak le. Mindketten nagyon kedvesek, türelmesek és segítőkészek voltak, remek humorral és kiválóan tudták érzékeltetni az angol nyelv finomságait. Összeségében az ETI-ről, mint iskoláról, a felszereltségéről, színvonaláról, a képzésemről nagyon pozitív a véleményem. Ráadásul maximális fegyelemmel tartották be a járványügyi előírásokat is (makulátlan tisztaság, maszkhasználat, belépéskor lázmérés, kézfertőtlenítés).

Csoporttársaim közül, volt aki az ETI épületében, a felsőbb szinteken lévő szobákban laktak, míg én a 15 percnyi sétára lévő Claret apartmanházban kértem az elhelyezésem. A négyszintes apartmanházban több az intézmény különböző kurzusaira járó diák kérhetett szállást. Az apartman minden szintjén a közös helyiség egy nagyon jól felszerelt amerikai konyha(hűtő, sütő, főzőlap, mosogatógép stb.) és egy nagy nappali. Az egy és két ágyas szobákban saját fürdőszoba és egy ággyal, íróasztallal és beépített szekrénnyel ellátott szoba fogadott. A szintemen egy koreai egyetemistával és egy szintén lengyel nemzetiségű tanárral volt szorosabb a kapcsolatom. A nemzetiségünkből fakadó kulturális és nyelvi különbségeket remekül meg tudtuk vitatni és a hét során remekül tudott fejlődni ezáltal a beszédkészségem.

Nem hagyható figyelmen kívül az a tény sem, hogy St. Julians frekventált nyaralóövezet/buliövezet, bár most, a szigorú beutazási feltételek miatt, lényegesen kevesebb turista volt a szokásosnál. Az ETI épülete két perc sétára van a sziklás parttól, 3-4 percre a kiépített St. George Bay és 15 percre a St. Julian’s Bay strandjától. Az igazán színvonalas és meglehetősen fárasztó napi oktatás után, kilépve a légkondicionált épületből a 35 fokos, iszonyú magas páratartalmú hőségbe az út egyenesen a tengerhez visz…! Aki a nyugodtabb és kevésbé zsúfolt partszakaszt kedveli Sliema partjainál tud a habokban megmártózni.

A hét folyamán két alkalommal az iskola által szervezett kiránduláson is részt vettem. Egyik délután Vallettába, a fővárosba látogattunk, majd pénteken a két csodálatos kisvárost (Rabatot és Mdinát) néztük meg. A Ryanair jóvoltából már két nappal a kurzus kezdete elött megérkeztem (egyéb járat híján) így volt időm felfedezni a környék varázslatos természeti adottságait. Ellátogattam a Dingli sziklákhoz és a Blue Grottohoz, illetve a kurzus utáni napon pedig Gozó szigetére. Az utazásaimat a helyi busz közlekedéssel oldottam meg. A máltai emberek nagyon kedvesek, vendégszeretőek és nyugodtak. Ez a nyugodtság rám is pozitív hatással volt és a fárasztó napok ellenére kipihenten tértem haza.