Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Kutyifa Kinga

A pécsi Cserepka Iskola 2022-es Erasmus+ akkreditációja keretében volt szerencsém augusztusban egy hetet a tűz és jég földjén, Izland fővárosában, Reykjavikban tölteni. A választott képzésem az STPM (Smart Teachers Play More) stratégiát mutatta be, mely egy, a képzők által kidolgozott, spanyol és izlandi iskolákban is alkalmazott módszer. A módszer kombinálja az elméleti, szociális és egyéni fejlesztési célokat mozgással, játékokkal, érzékelő játékokkal. Az STPM fókuszában a 4 alap tanulási típusból a kinesztetikus tanulási stratégiák állnak, és nagy hangsúlyt fektet a tanulói önállóságra. A képzés tartalmas volt, gyakorlat orientált, és törekedett a különböző országokból érkezett pedagógusok közötti tudásmegosztásra.

A képzés vasárnap kezdődött egy rövid bemutatkozással, a kurzus helyszínének, témájának bemutatásával, ismerkedéssel az izlandi nyelv bemutatásával.

Hétfőn az STPM metódus elméleti hátterét ismertük meg, illetve több olyan mozgás alapú játékot, amit mi is kipróbáltunk. A tovább fejlesztett, matematika fókuszú kő-papír-ollótól kezdve egészen a past participle gyakorlására szolgáló egyszerű párjátékokig, minden feladatot a saját bőrünkön tapasztaltunk meg.

Kedden olyan feladatokat, gyakorlatokat próbálhattunk ki, amelyeket különböző tantárgyra és korosztályra lehet adaptálni, például csapatversenyek, akadálypályák.

A szerdai nap a kirándulásról szólt, ahol egy közeli iskolakomplexumot látogattunk meg Mosfellsbær városában. Az intézmény egy új iskola, kifejezetten a projektoktatásra tervezve, ahol jelenleg felmenő rendszerben még csak a gimnázium 10. évfolyamáig folyik oktatás. Este nemzetközi estet tartott a képző, ahol minden résztvevő ország képviseltette magát valamilyen rá jellemző étellel. Imádták a téli szaláminkat és a Dunakavicsot 

Csütörtökön a történet alapú tanuláson volt a hangsúly, és az ahhoz kapcsolódó feladatokat próbálhattuk ki. Természetesen itt is domináltak a különböző, a történettel összekötött mozgásformák, pl. a főbb igékhez mozgásokat találtunk ki, és így meséltük el az, illetve történettérképet alkottunk, ami alapján önállóan kellett befejezni egy izlandi mese második felét.

A pénteki napon a kurzuson tanultak összefoglalására, értékelésére, jó gyakorlatok megosztására került sor.

Habár a hét első felében borult, hűvös idő fogadott, a hét második felében napos (max. 15°C ) időben fedeztem fel az ország természeti csodáit. A képző szervezésében jártam a Kék lagúnánál, a Geysirnél, a Gullfoss vízesésnél, illetve volt szerencsém a fővároshoz közeli, akkor még aktív Fagradalsfjall vulkánt közelről is megnézni. Csodálatos ország, ahova turistaként is szívesen térnék vissza.

Összességében egy szemléletet tanultam, mely arra ösztönzi a pedagógusokat, hogy kombinálják az elméleti tanagyagot valamilyen mozgásformával.

Felsős és gimnáziumi tanárként a képzést ajánlom alsós és felsős kollégáknak, de egyes feladatok akár gimnáziumi szintre is adaptálhatók.

https://www.instagram.com/cserepka.erasmus/

CLIL — Learn how to use English, use English to learn

Már az egyetemen is volt CLIL-re fókuszáló kurzus, de akkor, ott, főleg az elméletre fókuszálva elég nehéz volt elképzelni milyen is egy CLIL óra. Az érdeklődésemet már akkor is felkeltette, viszont a választásomat leginkább a két tanítási nyelvű általános iskolánkban folyó célnyelven történő szaktárgy oktatása motiválta.

2021. augusztusában vettem részt először ERASMUS+ mobilitási programban Dublinban. A program 2 hetes volt és a CLIL (Content and Language Integrated Learning), vagyis a tartalomalapú nyelvoktatásra fókuszált. Alapvetően az volt a célom, hogy inspirációt merítsek a célnyelven (angol) történő szaktárgy oktatásához.

A képzési helyszín Dublin központjában volt; a főbejáraton kilépve a neves Trinity College előtt találtam magam, és a város legfontosabb történelmi-kulturális látnivalói mind könnyen megközelíthetők voltak gyalog. A 2 hét során 2 oktató tartott képzéseket. Mindketten nagy tapasztalattal, szaktudással rendelkező oktatók voltak és szívesen válaszoltak a kérdéseinkre. A kurzuson egyedüli magyarként vettem részt, de több lengyel, cseh, német, francia és szlovák kollégával dolgoztam együtt a képzés során.

Az intenzív, két hetes kurzus alatt először a CLIL elméleti hátterével ismerkedtünk meg majd passzív megfigyelőkből aktív gyakorlóivá váltunk a módszernek. A CLIL-t egyszerűen úgy lehetne megfogalmazni, hogy angolt tanítunk és angol nyelven tanítunk (értve ez alatt nem csak az idegen nyelvi órákat, hanem például a földrajzot). A segédanyagokkal, videókkal szemléltetett órákon bemutatták a módszert, majd a második héten már a gyakorlati alkalmazásra került a hangsúly. Gyakorlatban próbáltuk ki CLIL feladatokat és megbeszéltük az elméleti hátteret, illetve azt, hogy hogyan tudjuk ezeket beépíteni a saját pedagógiai folyamatainkba. Például földrajz, történelem, kémia órákat kellett terveznünk, majd mikrotanítás során kipróbálni a feladatokat és bemutatni a csoportnak. Dolgoztunk IKT eszközökkel is, illetve csoportos és páros munkaformában. A CLIL-en kívül rengeteg játékos feladattal lettem gazdagabb, amiket szívesen alkalmazok a tanóráimon. A szakmai képzés mellett a CES lehetőséget biztosított több kultúrával, történelemmel kapcsolatos előadás meghallgatására is, illetve délutáni szociális, városnéző programokat is szervezett. Többek között az Ír-sziget nyugati oldalán fekvő Galway városába és a Moher sziklákhoz is szervezett kirándulást.

Összességében érdekesnek találtam a kurzust, mind témájában, mind megvalósításában. Sokmindent szeretnék kipróbálni és beépíteni pedagógiai munkámba. Mind a kurzust mind pedig Dublint mindenkinek szívesen ajánlom!

Képzés helye, ideje: CES Dublin, Ireland, 2021.08.16-27.

Küldő intézmény: Cserepka Iskola, Pécs

http://cserepka-janos.baptistaoktatas.hu/