Hegedűsné Dobai Csilla
Málta
MÁLTA
Abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy részt vehettem egy angol nyelvi kurzuson 2021. október 18-22 között Máltán. A projekt 2020-ra szólt, amit a covid járvány meghiúsított és még az is kérdéses volt, hogy ebben az évben megszervezhető-e egyáltalán.
A kurzus kiválasztása elég bonyolultnak bizonyult, mivel az oktatás specifikus részén tanítok: az Alapfokú Művészeti Iskola területén hangszeres tanárként dolgozom intézményemben. Ez egyéni oktatást takar, az általános csoportos tanítással ellentétben, ami a közismereti órák sajátossága. A kurzusok többsége idegen – elsősorban angol – nyelven került kiírásra, tehát adódott a helyzet, hogy először a nyelvismeretemet kell felfrissíteni, hogy később többet profitálhassak az Erasmus+ program kínálta lehetőségekből.
Ezért választottam az Executive Training Institute (ETI) által szervezett „Fluency & Language Development for Educational Staff” 21 órás nyelvi kurzusát a máltai St. Julien (San Giljan) városban. A beszédközpontú oktatás célja az volt, hogy azok a tanárok, akik a munkájuk során nem használják mindennaposan azt az idegen nyelvet, melyet valamikor tanultak, felfrissítsék, gyakorolják a társalgás szintjén, különböző tematikus gyakorlatok alapján. Ezek között volt az ismerkedés-bemutatkozás, Málta és a saját ország gasztronómiája, építészete, szokásai, kultúrája és természetesen az utazás. Mindeközben a régi alapszavak átismétlése, újak megismerése/megtanulása, a nyelvtan, kiejtés, hanglejtés gyakorlása volt a társas kommunikáció alapköve a kooperatív órai munkában. Marisa, az oktató hölgy kedves, türelmes és rugalmas személyisége garantáltan jó hangulatú foglalkozásokat adott, lengyel kollégáimmal egyetemben jól éreztük magunkat. Minden napot azzal kezdtünk, hogy egyenként beszámoltunk az előző délutánról, ki mit csinált, tapasztalt, milyen élményt gyűjtött a városon belül vagy kívül. Így egymás beszámolójából is informálódhattunk, hogy mit érdemes megnézni, megtapasztalni a környéken.
Szervezett kirándulásokon vehettem részt, Valletta a főváros, Mdina, Gozo megismerése „professional guide” vezetésével élménydús, érdekes látnivalókkal ajándékozott meg. Múltjából eredően Málta egy sokszínű, kultúrájában, építészetében, nyelvezetében nagyon „kevert” szigetország. A különböző hódító nemzetek az évszázadok során itt hagytak örökségül sok újítást, a mai napig látható mindenfelé a stílusjegyek keveredése, minden téren.
Az egy hét arra rövid volt, hogy igazán megismerjem e csodálatos szigetet és lakóit, ám sajnos, ebből a kurzusból kéthetes nem szerepelt opcionálisan a listán. Örömmel tapasztaltam magamon, hogy az ötödik „classroom” nap végére már a közös társalgás 90%-át megértettem és bátran hozzá tudtam fűzni véleményemet a hallottakhoz. E szintet megtartva (és tovább fejlesztve) lehetséges a jövőben egy „job shadowing” projekten való részvétel, ahol már a szakmailag releváns tapasztalati tanulás részese lehetnék. Habár köztudott, hogy a magyar zenei oktatás színvonala magasan a legjobb a Nyugat-európai országokéhoz képest, érdekes lehet, hogy egy mediterrán iskolai oktatás zenei téren mit rejthet magában.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal