Spolmin Roberta
Két hét Dublinban: General English Plus Speaking Fluency; CLIL for PE Teachers
A Ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium testnevelés szakos tanáraként 2022 áprilisában két hetet töltöttem Dublinban. Előzetes célkitűzésem a nyelvi készségeim fejlesztése volt, illetve a CLIL módszertanának megismerése.
Az első héten intenzív nyelvi kurzuson vettem részt, melynek keretein belül napi hét órában fejleszthettem nyelvi készségeimet. Ezek közül kiemelten hasznosnak találtam a három délelőtti és a három délutáni órám közötti egyórás foglalkozást. Ennek keretein belül megadott témák mentén beszélgethettünk kötetlenül a csoporttársaimmal, ami nagyban hozzájárul a beszédkészségem fejlődéséhez.
A második héten a testnevelés módszertani képzés következett. A képzés keretein belül megismerhettem a CLIL módszertanát, és olyan újfajta tanulásszervezési módokat, mint a Flipped Classroom, a Project Based Learning, és az ezek során jól alkalmazható értékelési módok új szemléletét. Összességében abba nyerhettem betekintést, hogy melyek azok a módszerek, amikkel hatékonyan, ugyanakkor élvezetesen és tanulóközpontúan lehet többnyelvűvé tenni bármilyen tanórát – akár egy testnevelés órát is.
Az itt elsajátított elméleti ismereteket rögtön át is ültethettem a gyakorlatba. Az elméleti órák során – a tanult módszereket alkalmazva – a tanárom segítségével elkészítettük egy testnevelés óra vázlatát, amit a tanfolyam utolsó óráján egy csoportnak – angol nyelven – meg is tartottam. Ez több szempontból is nagy élmény volt a számomra: egyrészt azért, mert kipróbálhattam, hogy a tanult ismereteket hogyan tudom "élesben" alkalmazni - olyannyira, hogy a csoport tagjai ugyanolyan nyelvi képzésen vettek részt, mint én a megelőző héten, tehát nem anyanyelvi szinten beszélték az angolt. Emellett a feladat egyik legfontosabb hozadéka a szókincsem fejlődése volt, ugyanis a különböző szakkifejezéseket természetesen alkalmaznom kellett. Ráadásul az óra témája a tradicionális ír sportokhoz kötődött, amikkel ugyancsak ezen a héten ismerkedtem meg: a hurling alap technikai elemeit oktathattam játékos formában. Mindenképp azt mondhatom, hogy ez számomra minden szempontból nagy élmény volt.
A tanfolyamokon elsajátított tudáson túl betekintést nyerhettem az ír kultúra egy kisebb szeletébe, rengeteg új, és nagyon sokféle embert ismerhettem meg, és a tanáraim személye is nagyon meghatározó volt a számomra.
Összességében úgy gondolom, hogy a külföldi tanulmányi úton való részvételemmel, annak komplexitása révén a továbbképzések egy újabb dimenzióját ismerhettem meg, hiszen nem csak hogy új tárgyi tudásra tehettem szert, de fejleszthettem nyelvi készségeimet, és betekintést nyerhettem egy számomra eddig ismeretlen kultúrába is.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal