Végh Gyöngyi
Digitális média, fotó és videó az oktatásban
Két egyhetes, egymást követő tanártovábbképző tanfolyamon vettem részt a firenzei Europass Teacher Academy oktatási központban 2023. július 17-től 29-ig. Mindkét kurzus az IKT tágabb témaköréhez kapcsolható, hiszen az egyik a digitális média értő felhasználására fókuszált (Digital Media Literacy: Essential Skills for the Digital Age), míg a másik az audiovizuális eszközök kreatív és innovatív alkalmazására (Photo and Video Making in your Classroom: the Educational Power of Multimedia). A kéthetes továbbképzést rendkívül hasznosnak és relevánsnak találtam, és biztos vagyok benne, hogy a megszerzett tudást és továbbfejlesztett készségeket alkalmazom majd a saját oktató-nevelő munkám során.
Mivel kéttanítási nyelvű gimnáziumban dolgozom angoltanárként, célnyelvi civilizáció tantárgyat is tanítok az angol célnyelv mellett. A célnyelvi civilizáció tanmenete tartalmazza a média témakört, így az érettségi tétel is, tehát a digitális média értő felhasználása mint téma és készség teljes mértékben kapcsolható ehhez a tantárgyhoz. Természetesen a hasznossága túlmutat az osztálytermen, hiszen napjaink digitális világában elengedhetetlen a digitális médiatermékek értő és kritikus olvasásának készsége mindenki számára.
De mit is tanultam, mivel gazdagodtam a digitális médiára fókuszáló képzés során? Elsősorban az értő és kritikus felhasználói stratégiákat említem, amelyekkel a különféle médiatermékek hitelességének és minőségének megítélése könnyíthető. Ezek a stratégiák lehetnek többek között nyelviek vagy vizuálisak. Tanulságosnak és hasznosnak találtam a hagyományos és a digitális média összehasonlítását, ill. történelmi távlatba helyezésüket. Nagyon fontos és aktuális kérdéskör megvitatására is sor került, amikor a mesterséges intelligencia szerepét taglaltuk az oktatásban, miközben a www.eduaide.ai oldalt térképeztük fel. Kurzusvezetőnk Cristina Salvatori személyes szakmai tapasztalatain keresztül illusztrálta az oldal használhatóságát. A kurzus alatt számos praktikus feladatot elvégeztünk, melyek többsége alkalmazható a tanórákon is, így a megszerzett tudás és készségek könnyebben továbbadhatók a diákjainknak.
A tanfolyam második hetében a fókusz a fotó- és videókészítésre esett. Míg az első héten az elméleti-gyakorlati képzés nagyjából fele-fele arányú volt, addig a második héten a gyakorlati rész sokkal nagyobb szerepet kapott. ’We got our hands dirty, so to speak.’ Tanfolyamvezetőnk Riccardo Manni irányításával lelkesen belevetettük magunkat a számtalan ingyenesen elérhető kreatív és innovatív internetes felület és applikáció világába, melyek segítségével interaktív audiovizuális tananyagokat készítettünk részben a már elérhető források testre szabásával, részben pedig teljesen egyedi, saját anyagok készítésével. Kipróbáltuk többek között a TED-ed, Edpuzzle, Filmora, OBS, Miro, Canva, Stop Motion Studio adta lehetőségeket. Dolgoztunk egyénileg, párban és kis csoportban, használtunk laptopot, okostelefont és gyurmát(!).
Számomra az egyik legemlékezetesebb és legkomplexebb feladat egy stop motion videóklipp elkészítése volt. Első lépésként szerepjátékos kártyákból ki kellett választanunk szereplőket, majd velük egy történetet kitalálni kis csoportban. (Alkalmazott készségek: önálló beszéd, egyeztetés, történetmesélés.) Majd a történet vizuális megjelenítésére került sor rajz vagy 3D-s formában kockákkal, gyurmával. Az én csoportom gyurmából készítette el a kiválasztott szereplőket és a szükséges hátteret. (Kreatív és kinetikus készségek aktivizálása.) Következő lépésként az okostelefonra letöltött Stop Motion Studio applikációval fotókat készítettünk a gyurmafigurákról úgy, hogy minden egyes kattintás előtt kicsit elmozdítottuk a szereplőket vagy a hátteret. (Együttműködés, egyeztetés.) Az applikáció a fotók összeillesztéséből videóklippet készít, ami link segítségével megosztható, ill. egyéb platformon tovább fejleszthető, pl. zenével vagy hangalámondással. Az elkészült videóklippeket a teljes csoport megtekintette és megpróbálta az eredeti történetet rekonstruálni. (Kreatív gondolkodás, történetmesélés.) A feladat nagyjából másfél-két órát vett igénybe, de a komplexitása és az élvezeti értéke megéri a ráfordított időt, mert az emlékezetes tanulással maradandó a megszerzett tudás és a készségek fejlesztése.
A kéthetes képzésem alatt összesen nyolc európai nemzet találkozott (beleértve a kurzusvezetőket és magamat): lengyel, román, osztrák, német, portugál, spanyol, olasz és magyar. A csoportragok együttműködése teljesen zavartalan volt, mindenki érdeklődőn és barátságosan viszonyult a többiekhez. Érdekes és tanulságos volt összehasonlítani az oktatás helyzetét és az oktatási körülményeket ezekben az európai országokban. Meglepő volt például számomra az, hogy a román kollégák milyen sok Erasmus diákmobilitási projektben vesznek részt. Nagyon tetszett továbbá az is, hogy a kulturális sokszínűség mellett a résztvevők különféle diszciplínákat képviseltek: volt közöttünk matematika-fizika, történelem, informatika, ének, művészettörténet és angol szakos kolléga. Többekkel nagyon jó kapcsolatot alakítottam ki a tanfolyami órák során és a közös firenzei felfedezéseink alkalmával. Az Europass Teacher Academy jóvoltából még a Chianti borvidéket is együtt látogathattuk meg. Mindenképp szeretném megőrizni ezeket az értékes szakmai és emberi kapcsolatokat, és bízom benne, hogy kialakíthatunk közös mobilitási projekteket a jövőben.
Nagyon hálás vagyok, hogy idén is részt vehettem Erasmus+ ösztöndíjjal tanártovábbképzésen, ráadásul egy olyan lenyűgöző és kulturálisan gazdag városban, mint Firenze. Köszönöm Horváth Zsolt iskolai koordinátorunknak a sok segítséget és dr. Fehérvizi Judit intézményvezetőnek a lehetőséget.
Végh Gyöngyi
angoltanár
Xántus János Két Tanítási Nyelvű Gimnázium
1055 Budapest, Markó utca 18-20.
2023. augusztus 10.
Practical Teacher – IH London
Az International House London nyelviskola és tanártovábbképző központ ’Practical Teacher’ c. angoltanár-továbbképző tanfolyamán vettem részt 2022. július 4. és 15. között a brit fővárosban. Iskolánk, a budapesti Xántus János Két Tanítási Nyelvű Gimnázium 2019-ben, a Brexit előtt nyerte el az ösztöndíjat, és mint sokan mások, a járványhelyzet miatt mi is elhalaszthattuk a megvalósítást 2022-ig.
Az IH London a város központjában, a Covent Garden-ben található egy csendes mellékutcában. Könnyen megközelíthető bárhonnan, és az iskolától is könnyen megközelíthető a sok-sok ismert nevezetesség. Mivel jól ismerem Londont, egyénileg szerveztem magamnak szállást, de természetesen az iskolán keresztül is lehet ezt intézni. Én Airbnb keresztül vettem ki szobát egy fiatal nő lakásában Észak-Londonban, a csodálatosan vadregényes Hampstead Heath park mellett. Bár nagyon jó a metró- és a buszközlekedés a városban, én többnyire a kerékpárbérlést és a „lábbuszt” választottam, mert számomra így sokkal jobban és élvezetesebben fedezhető fel London, nem beszélve arról, hogy így sokkal olcsóbb is.
Az International House London weboldalán már az utazás előtt sok mindent megtudtam a tanfolyamról: részletes órarend, tanfolyamvezető személye és szakmai háttere. Eredetileg az ’ICT in English language teaching’ c. tanfolyamra jelentkeztem, de idénre már ezt nem hirdették meg, így maradt a sokkal általánosabb ’Practical Teacher’ kurzus, ami minden egyes foglalkozáson tartalmazott / alkalmazott IKT elemeket, így teljesen elégedett vagyok ezzel a választással.
Danny Norrington-Davies kurzusvezető úgy állította össze a foglalkozásokat, hogy minden egyes alkalommal elméleti alapokat adott, ill. átbeszéltük azokat, majd az adott területhez kapcsolódó gyakorlatokat végeztünk el, végül pedig reflektáltunk arra, hogy a saját oktatási kontextusunkban milyen mértékben alkalmazhatók a feladatok. A tanfolyam által lefedett területek a négy fő készségfejlesztés mellett a következők voltak: motiváció, játékok, nyelvi produkció, nyelvtan, kiejtés, lexikai egységek.
A foglalkozások során aktívan használt IKT eszközök, alkalmazások az alábbiak voltak: Google classroom a tanfolyam résztvevői számára, ahová minden foglalkozás PPT-je és táblai jegyzete felkerült, a javasolt olvasmánylistával és hasznos linkekkel együtt, többek között a Padlet, a Voicespice és a Quizziz felületekhez. A tanfolyamvezető saját tréneri példáján keresztül remekül illusztrálta ezeknek a használatát, mi résztvevők pedig „diákokként” megtapasztalhattuk az előnyöket: kreatív, gyors, motiváló, mindenkit bevonó és aktiváló tanulási folyamatok. Mindezeket én is alkalmazni fogom a saját szakmai munkámban.
Végül pedig a résztvevők csoportját szeretném megemlíteni, ami természetesen minden alkalommal más és más összetételű. Én nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy egy összesen kilenc fős csoportba kerültem, ahol én voltam az egyetlen európai, a többiek mind Dél-Amerikából érkeztek: Peruból, Braziliából és Argentínából. Nagyon izgalmas volt számomra, hogy a világ másik feléből érkező kollégák vajon hogyan, milyen körülmények között tanítanak. A legnagyobb meglepetésemre nagyon hasonlóan dolgozunk és gondolkodunk, szinte egy nyelvet beszélünk, az angoltanárok nyelvét. Már az első nap után létrehoztunk egy Whatsapp-csoportot, amin keresztül továbbra is tartjuk a kapcsolatot. Bízom benne, hogy sokáig fennmarad ez a kis szakmai közösség, köszönhetően az IKT eszközeinek, és továbbra is megosztjuk majd egymással a tapasztalatainkat.
Összegzésképp elmondhatom, hogy teljes mértékben és minden tekintetben elégedett vagyok az Erasmus+ ösztöndíjjal megvalósított szakmai továbbképzésemmel. Naprakészebb és kreatívabb tanárként tértem haza. Amennyiben a post-Brexit jövőben is lehetséges valamilyen úton-módon Londont és az International House Londont választani Erasmus+ ösztöndíj keretében, akkor szívből javaslom mindkettőt. London a megunhatatlan, gazdag és sokszínű metropolisz, az International House pedig egy kiváló, világszerte elismert nyelviskola és tanártovábbképző központ.
Hálásan köszönöm a lehetőséget mindazoknak, akik lehetővé tették ezt számomra.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal