Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Szűcs Dorottya Lívia

szerda, 14 szeptember 2022 10:07

Tanuljunk az interkulturalitásról Máltán

2022. július 25-29 között vettem részt az ETI továbbképző szervezet Diversity in education – Developing intercultural and communication skills című kurzusán, Máltán.

A képző intézmény igényes volt, légkondicionált helységben tanultunk. Az oktatónk, Steve, nagyon szép angolsággal beszélt. Máltán a hivatalos nyelvek közé tartozik az angol, de elmondása szerint az átlagos máltaiak nem beszélik olyan szépen, igényesen, mint ő, ezt tényleg nagyon értékeltem, élveztem.

A kurzus során az interkulturalitás volt a fő téma, zömmel a részt vevő 3 nemzet (lengyel, olasz és magyar) szokásaira fókuszáltunk.  A képzésünknek sajnos volt egy hatalmas problémája, mégpedig hogy nem volt nyelvi szintfelmérő. Így történt, hogy a 8 résztvevőből 5 gyakorlatilag egyáltalán nem beszélt angolul. Ezáltal tehát interaktív része nem volt a képzésnek, szinte végig az oktató adott elő. Sajnos, mivel öt lengyel és két olasz volt még a képzésen rajtam kívül, így ezt a két nyelvet is nagyon sokat hallottam a foglalkozások során.

A nemzetközi szokások és hagyományok mellett a másik főszerepet a DISC személyiségtípusok kapták. Ez a témakör az iskolában felhasználható lesz, mivel általa megismertem a 4 alap személyiségtípust, a diákokat, kollégákat is nagyjából be tudom kategorizálni a tanult szempontok, személyiségjegyek alapján. Ez pedig azért hasznos, mert tanultunk módszereket, hogy a különböző személyiségtípusok milyen fajta feladatmegoldást preferálnak, hogyan gondolkodnak feladatokról, problémákról, kapcsolatokról stb.

Az iskola két délutánra szervezett (felárért) buszos túrát, egyet Vallettába, egyet pedig Rabat és Mdina városába. Ezek nagyon élvezetesek voltak, érdemes rájuk befizetni és nem önállóan felfedezni őket. Itt volt lehetőség arra, hogy találkozzunk más csoportok tagjaival is, így kapcsolatépítés szempontjából sem volt utolsó. Az idegenvezetők képzettek és kedvesek voltak.

Szerveztek egy olyan találkozót is, amire az összes, aktuálisan Máltán lévő, ebben az iskolában tanuló tanár részt vehetett. Egy étterembe szervezték és járt egy kupon, ami egy italt jelentett. Az ötlet nagyon jó volt, reméltem, hogy megismerek majd új nemzeteket, de végül csak az öt lengyel jött el, akikkel egyébként is egy csoportban voltam és hármójuk ugye nem beszélte a nyelvet, rajtuk kívül pedig egy összeszokott csapat volt ott, akik pont elfértek egy asztalnál, nem volt náluk több hely és míg ők ismerték egymást, én nem ismertem őket. Így nem sikerült sajnos másokat megismerni, és ismét túl sok lengyel beszélgetésben volt szerencsém részt venni. Nagyon indokolt lett volna egy olyan esemény, amely nem csak előzetesen van megszervezve, hanem ott helyben is koordinálják, így lehetőséget adva arra, hogy valóban megismerjük egymást a különböző képzések ellenére is.

Összességében tehát az a tapasztalatom, hogy a képzésen való részvétel Máltán eleinte nagyon jól hangzott, menet közben viszont számtalan szervezésbeli probléma merült fel, emellett sok faktor nem külső körülménytől függött, csak egyszerűen pechesen alakult. Mindenesetre örülök, hogy részt vettem a programban, mert megismertem alaposan egy eddig számomra ismeretlen országot, megismertem az Erasmus-képzés szerkezetét, menetét és végső soron az egyik lengyel tanárnővel nagyon jóban lettem, így lehetséges, hogy szakmai kapcsolat is kialakul majd az ő iskolája és az Eötvös között, ami éppen az egyik célja lenne az Erasmus képzéseknek.