Gregorics Ádám
Dráma technikák alkalmazása a tanórán
Az “Együtt a közös célért -- interdiszciplinaritás az iskolában” című Erasmus+ projektünk keretében vettem részt egy egyhetes továbbképzésen Dublinban, “Dráma technikák alkalmazása a tanórán” címmel. A Twin English Centre Dublin szervezésében megvalósított kurzus megfelelt előzetes elvárásaimnak: a megalapozott elméleti-módszertani háttér mellett nagy hangsúly került a gyakorlati megvalósításra, a technikák kipróbálására, a visszajelzések, tapasztalatok, előnyök és hátrányok megosztására a résztvevők között.
Nem drámatanárként számomra sok új ismerettel szolgált a kurzus, azonban drámatechnikákban jártasabb kollégáim számára kevesebb újat hozott. Angoltanárként megfelelő volt a kurzus nyelvi szintje, ám a megadott minimális (B1-es) KER szinthez képest magasabb nyelvi szinttel működött a kurzus. Ben Collopy, kurzusvezető lelkes, aktívan bevonó és szórakoztató munkájával tette emlékezetessé a kurzuson tanultakat és nemcsak a módszertani tananyagra gondolok, hanem a nyelvi és kulturális ismeretekre is.
A képző intézmény, a Twin English Centre Dublin sok segítséget nyújtott a mobilitás előtt és alatt ahhoz, hogy résztvevőként tudjam, mire számíthatok. Nagy segítséget jelentett, hogy rajtuk keresztül foglaltam szállást egy diákszállón, az Aparto Beckett House-ban, ami két utcára volt a továbbképző központtól. Mind az intézmény, mind a szállás Dublin belvárosában volt, így a legfontosabb boltok, vendéglátóegységek és turisztikai látványosságok gyalogos távolságra voltak egymástól. A képző -- helyesen -- a legtöbb kulturális programot fakultatívvá tette, így lehetőség volt egyéni preferenciák mentén felfedezni Dublint és környékét, így tudtam elkirándulni a közeli Howth félszigetre. Azonban több kulturális program minőségi fejlesztésre szorul vagy többet igényel, mint a képző ajánlása egy ingyenes múzeum önálló meglátogatására.
Dublin egy sokarcú város. Jellemző rá a nyugat-európai fővárosok multikulturalitása, a Magyarországhoz viszonyított jobb általános gazdasági és anyagi helyzet, a lakosok türelmesebb magatartása, igényesebb tömegközlekedés, kulturális és szórakozási lehetőségek, de ugyanúgy megjelennek az ismert nagyvárosi társadalmi problémák úgy, mint az egyenlőtlen szociális helyzet vagy a lakhatási krízis.
Minden hibájával együtt mindenkinek ajánlom ezt a kurzust, aki nem mozog annyira otthonosan a drámatechnikákban, de elég bátor ahhoz, hogy kipróbálja ezeket és olyan nyelvi szinten van, hogy élvezni is tudja a kurzust!
2020-1-HU01-KA101-078506 számú projekt, ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium, 2022
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal