Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Pál Gergely

szerda, 21 december 2022 13:36

Egy nyári hét Yorkban

Július 3-án, vasárnap kora reggel keltem útra a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről a Ryanair manchesteri járatával. A fullasztó budapesti kánikula után 12 fok és enyhe eső fogadott, no meg több órás – tervezett – várakozás a Leeds felé menő távolsági buszra. Leedsből – átszállást követően – emeletes busszal utaztam tovább York felé. A kisebb késések és a várakozási periódusok ellenére összességében problémamentes utazást, majd egy kis sétát követően érkeztem meg szállásadómhoz, Terryhez, akivel – az előzetes e-mail váltásoknak is köszönhetően – már az első este nagyon jót beszélgettünk, egyszersmind tisztázva a homestay legfontosabb tudnivalóit. Este még besétáltam a városközpontba, a kurzusnak otthont adó György korabeli Peasholme House-hoz, hogy másnap már célirányosan és időben tudjak reggel a tanfolyamkezdésen megjelenni.

          A tanfolyam kezdőnapjának reggelén egy kávé mellett megismerkedtünk azokkal a kollégákkal, akik a hét során a York Associatesnél képződtek. Egy német bankár és egy norvég parlamenti képviselőnő külön kurzust kapott, míg én csupa angol szakossal kerültem egy 5 fős csoportba. Szerencsére történelem-németesként sem lógtam ki közülük jelentősebben a kiutazás előtt önállóan felfrissített angoltudásommal. A magyar, olasz, német és lengyel kollégák mindvégig támogatóak és megértőek voltak, ha valamit nem tudtam azonnal angol szövegbe önteni a mondanivalómból. Ugyanez mondható el a rendkívül sok tapasztalattal bíró senior trénerünkről, Nickyről is, akitől nyelvi és tartalmi kérdésekben is sokat tanultam és bátorítást kaptam.

          Mivel úgy alakult, hogy mindannyian vezetőként dolgozunk vagy tervezünk majd dolgozni saját intézményünkben, így a nyelvi fejlesztés mellett elsősorban vezetéselméleti és ezekhez szorosan kötődő, változatos szociális formákban megvalósuló gyakorlati feladatok megoldásával haladtunk előre. Főként olyan fókuszpontok mentén bővítettük már meglévő ismereteinket, mint a 21. századi tanári soft skill-ek, a tanításban felmerülő etikai problémák vagy pl. a kreativitás és a problémamegoldás a tanításban. Külön emlékezetes volt nekem személy szerint a brainstorming technikák témaköre, melynek feldolgozását egy általam levezetett ötletbörzével indítottuk, azt fürkészve, mi mindenre lehetne egy gémkapcsot felhasználni…

          További, számomra több dimenzióban is újdonságot és innovatív megközelítést kínáló témák voltak az érzelmi intelligencia (IQ, EQ, EI) kérdésköre, a kommunikáció és annak lehetséges gátjai, a leader vs. manager – team vs. group fogalompárok körülírása, valamint Edward de Bono „hat gondolkodó kalap” elmélete. Utóbbi különösen is megragadta figyelmemet, melyhez a hozzá kapcsolódóan elvégzett szimulációs gyakorlatok is nagyban hozzájárultak.

          E kérdéskörök feldolgozása során mindvégig arra törekedtem, hogy bővítsem angol nyelvi eszköztáramat, ill. hogy folyamatosan felülvizsgáljam és új elemekkel egészítsem ki már meglévő és 13 év alatt bejáratott iskolavezetői ismereteimet, készségeimet.

          Nicky trénerként végig azon dolgozott, hogy megismerjük egymást is a tananyagon keresztül, ill. hogy szemléletes ábrákkal hozza közel hozzánk a bemutatott elméleteket. Online és nyomtatott szakirodalmat is ajánlott, ill. a kurzus végén kaptunk egy linkgyűjteményt is digitális formában.

          A tanfolyam rendszerint 9-től 15.15-ig tartott. A déli ebédszünetekben mindig máshova ültünk be falatozni, olykor valamelyik tréner szervezésében, így megismerhettük York gasztronómiai kínálatát is. Ezt a vonalat erősítette az egyik este beiktatott pub látogatás is Guy Fawkes szülőházában. A napjaink végén több ízben is volt közös szabadidős kultúrprogram: részt vettünk a Minsternek hívott gótikus anglikán székesegyház evensong eseményén, valamint moziban és színházban is jártunk. Ezeken felül minden fennmaradó szabadidőmet a város természeti és épített nevezetességeinek felderítésére szántam, ill. a szállásadómmal és más helyiekkel történő beszélgetésekre. A Minsterbe másik alkalommal is visszamentem még körülnézni, de emlékezetes látogatást tettünk egyik kurzustársammal pl. a Vasúttörténeti Múzeumban is. Többször sétáltam a szállásomhoz vezető folyóparti sétányokon, megjártam a városfalak egyes szakaszait, valamint meglátogattam egy volt trefortos kollégámat a yorki egyetem városszéli, természetközeli, modern campusán. Az időjárás mindvégig kedvező volt, az esernyőmet elő se kellett vennem…

          A hazaúton ugyancsak buszokkal és Manchesterből repülővel közlekedtem, utóbbival sajnos horribilis késéssel Budapestre érkezve.

          A yorki kurzus – a visszaút nehézségei és a hazahozott covid-fertőzés ellenére – nagyon sokat tett hozzá tanári és vezetői létemhez. Önbizalommal, ember- és országismereti, valamint utazásszervezési tapasztalatokkal, nívós angol nyelvi ismeretekkel gazdagított, kialakítva bennem egy személyes Anglia-képet. Ezeken túl – kipillantva megszokott iskolai létemből – inspirációt merítettem vezetői munkám további folytatásához.

          A kurzusom tapasztalatait trefortos kollégáimmal is megosztottam a 2022. október 15-én megtartott Erasmus-délután keretében.