Jakab Olivér Levente
Nyelvtanfolyam Dublinban.
Nyelvtanfolyam Dublinban
Az Erasmus + támogatásával augusztus utolsó hetét Dublinban tölthettem. A továbbképzés kiválasztásakor a célom az volt, hogy angol nyelvű környezetben fejleszthessem meglévő tudásom, különös tekintettel a mindennapi kommunikációra. A választásom így esett Írországra, Dublinra és az ELI (English Language Institute) nyelviskolára.
Az iskola a Damme Streeten van, Dublin turisztikai központjában, könnyen és gyorsan megközelíthető volt a szálláshelyemről. Megfigyelésem szerint a képző egyszerre körülbelül 200 – 250 diákot foglalkoztat. A tanulók 99 %-át közép és dél amerikai, valamint közel keleti fiatalok adják, akik munkavállalás céljából tanulják a nyelvet. Körülöttem mindenki spanyolul, portugálul esetleg törökül beszélt, így elsőre kicsit furán éreztem magam, de mivel mindenki nagyon barátságos volt, így hamar sikerült beilleszkednem.
A kurzus egy hetes volt, minden nap reggeltől kora délutánig tartó órákkal. Az iskolába érve a recepción nagyon kedvesen fogadtak. Rögtön egy rövid szóbeli teszten kellett részt vennem, ahol a magamról legfontosabbnak tartott információkat kellett megosztanom, majd ez után csoportba soroltak. Az én csoportomban három brazil, egy bolíviai, egy el salvadori és két török fiatal mellett egy magyar tanuló is helyet kapott rajtam kívül. A2 szintű csoportba kerültem, aminek nagyon örültem, ez a szint teljesen megfelelt arra, hogy felvegyem az oktatás ritmusát, a csoporttagok is nagyon szimpatikusak voltak, így jól éreztem magam velük a képzés ideje alatt.
Mivel a csoport ilyen sokszínű volt, a tematika is ehhez kapcsolódott. A napirenden lévő nyelvtani tanagyag (simple past) gyakorlásába minden nap megjelent a nemzetköziség. Így ismerhettem meg többek között a különböző népcsoportok tradicionális ételeit, azt, hogy a legfontosabb nemzeti ünnepeiken milyen hagyományokat őriznek, milyen ruházatot hordanak, ha például házasodni szeretnének, vagy temetésre készülnek. Képet kaphattam a vallási és kulturális hasonlóságokról, különbségekről is.
A feladatok során nagy hangsúlyt kaptak az infokommunikációs eszközök. Minden előadást laptop és okos tv segítségével tarthattunk meg, mely minden teremben rendelkezésre állt, csak úgy, mint a free wifi. Minden terem légkondicionált volt, tehát ideális környezetben dolgozhattam.
Két feladatot emelnék ki.
1. Hazudj magadról: Ebben a feladatban a táblára 2 igaz és 1 hamis álltást kellett felírni magunkról. A csoporttagok az állításokkal kapcsolatban tettek fel kérdéseket, amire rögtön reagálni kellett.
2. Nemzeti ételek: Az okostábla segítségével kellett bemutatni egy kedvenc, tradicionális ételt, keresni kellett hozzá videót és képeket, valamint el kellett mesélni, hogyan készítjük el. A csoporttagok kérdezhettek közben, így ez is remekül fejlesztette a kommunikációs készséget.
A képző szinte minden napra kínált iskolán kívüli programot, ezek között mindenki megtalálhatta azt, ami az érdeklődésének a leginkább megfelelt. A felkínált lehetőségek között megtalálható volt a csoportos városnézés, az ukulele est, hosszabb hétvégi kirándulások, és rövidebb kocsmatúrák is.
Írország pillanatok alatt a szívemhez nőtt. Minden percét élveztem az itt eltöltött időnek.
Iskolám tanulói és tanárai több különböző projektben vehetett részt az Erasmus + jóvoltából. A programokról az alábbi linken tájékozódhatnak.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal