Fekete-Vadas Zsuzsanna
BÁNKIS DIÁKOK ÉS TANÁROK KALANDJAI ÍRORSZÁGBAN ÉS MÁLTÁN EGY ÚJABB ERASMUS PÁLYÁZAT KERETÉBEN
Iskolánk lehetőséget kapott az Erasmus KA122-SCH pályázat során, hogy 27 diákkal és 6 pedagógussal (3 kísérőtanárral és 3 szakmai látogatáson résztvevő kollégával) ellátogasson Írországba és Máltára 2023. február 26 és március 12-e között.
Fő célunk az volt, hogy angol nyelvterületen fejleszthessük diákjaink digitális kompetenciáit, környezettudatosságát, illetve tanáraink frissíthessék szakmai eszköztárukat, módszertanilag megújulhassanak.
9-9 diák, 2 turnusban Dublinban a Babel Academy of English szervezésében ismerkedhetett meg új ötletekkel, metodikával, míg a harmadik csoport San Gwann városában, a Gateway School of English kurzusán vett részt.
Diákjaink délelőttönként nemcsak izgalmas foglalkozásokon sajátíthatták el a digitális kommunikáció, az internetes zaklatások problematikáját, megtanulhatták a digitális empátia fogalmát, valamint megismerhették napjaink környezetvédelmi kihívásait, hogy felelőségteljes állampolgárként járulhassanak hozzá egy fenntarthatóbb jövőképhez, de lehetőségük volt arra is, hogy más nációk diákjaival dolgozzanak együtt a témában elkészített projektjeik során. A munka közös nyelve az angol volt. A tanórák a kitűnő és lelkes tanári csapatnak és a változatos, izgalmas munkaformáknak, a közvetlen hangnemnek köszönhetően, gyorsan teltek. Nemcsak a prezentációk lettek érdekesek és színvonalasak, de a gyerekek is egyre bátrabban használták a célnyelvet. Öröm volt pedagógusként látni, hogy a félénkebb, a közönség előtt megnyilvánulni nem szerető tanulók is meg tudtak szólalni, bátran kommunikáltak a csoporttársaikkal és a családoknál, ahol elszállásolták őket, egyre lelkesebben meséltek napi élményeikről. Külön említést érdemel az, ahogy a hétköznapi embereket is tesztelhették témáikról. A prezentációk anyagaihoz egy-egy kérdőívet is készítettek és oktatóikkal felkeresték a környék egyik plázáját, ahol a helyieket kérdezgették, hogy mennyire járatosak a témáikban.
A fő témakörük mellett, mindennap bepillantást nyerhettek délutánonként Dublin és San Gwann sokszínűségébe. A képző intézmények izgalmas programokon keresztül ismertették meg diákjainkkal a helyi kultúrát és történelmet : múzeumokba, parkokba, kirándulásokra mentünk profi vezetőkkel. Találkozhattunk helyi diákokkal is és beszélgethettünk velük az ír oktatási rendszerről. A legnagyobb élmény a mi csoportunk számára a howthi látogatásunk volt, ahol nemcsak az ír természet szépségeit és a helyi kastély impozáns épületét csodálhattuk meg túránk során, hanem az egykori halászfaluban fókákkal is találkozhattunk természetes közegükben.
Nemcsak a diákoknak nyílt lehetősége új ismeretek elsajátítására, hanem tanáraiknak is. Eredetileg 3 kolléga vett részt szakmai, módszertani programokon és ismerkedhetett meg új ötletekkel, metodikával ( Dublinban a képzőintézmény mindkét kísérőtanárnak is lehetőséget adott erre). A diákjaink munkájának monitorozása mellett, lehetőségünk volt arra, hogy beüljünk nyelvi órákra is. 15 fős csoportokhoz csatlakoztunk, ahol ugyanaz a sokszínűség, nemzetköziség volt jellemző, mint a városra. Dublinban nagyon sok közép- és dél-amerikai diák tanul nyelvet. Mi magunk is dolgoztunk együtt brazil, panamai, venezuelai, mongol, kínai, török diákokkal. Nagyszerű élmény volt részese lenni a csapatuknak. Profi tanárukkal, Ivánnal, éppen az oktatásról, a helyi rendszerekről tanultak, így a különböző munkaformák segítségével, mi is bepillantást nyerhettünk a helyi iskolarendszerekbe, a mindennapokba, képet kaphattunk a kulturális hasonlóságokról és különbségekről. Nagyon sok hasznos tapasztalattal gazdagodtunk. Nagy élmény volt nemcsak a módszertani megújulás lehetősége, hanem a befogadás, a sokszínűség megtapasztalása ebben a nyüzsgő városban.
Írország és Málta pillanatok alatt a szívünkhöz nőtt. Minden percét élveztük az itt töltött időnek. Köszönettel tartozunk az Erasmus + és a Tempus közalapítvány munkatársainak, mert lehetővé tették, hogy diákjaink új kultúrákat ismerjenek meg és nyitottak, befogadóak legyenek másokkal.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal