Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Czenthe Sarolta

Megnézed a kilincset, mielőtt lenyomod, hogy belépj egy ajtón? Férfi vagy nő vezette a buszt, amivel reggel munkába mentél?

Nap mint nap automata üzemmódban létezünk, legtöbb cselekedetünk automatikus, berögzült. Napi rutinok, fontos teendők, a fejünkben gondolatok kavarodnak, multitasking…, így élünk. Pihenésre van szükségünk. Nemcsak a testünknek, az agyunknak is. Ki kell kapcsolnunk a nyüzsgő gondolatokat. Hogyan tudjuk ezt elérni? Meditációval. Ennek legegyszerűbb módja, hogy a légzésünkre figyelünk. Ezzel „kitisztul” az agyunk, múlik a stressz, a további feladatainkra jobban tudunk összpontosítani, vagyis „jelen leszünk”. Jelen leszünk a saját érzelmeink, saját működésünk felismerésében, így kontrollálni is tudjuk azokat – befelé figyelés. Jelen leszünk a társas kapcsolatinkban, jobban tudunk azokat megélni, a többieket megérteni, elfogadni – kifelé figyelés. A mindfulness segítségével csökken a stressz és a szorongás, nő a kreativitás és a teljesítmény, javul a mentális egészség.

Többek között a fentiekről szólt az ötnapos kurzus Galwayben, Írország nyugati részén. Az Atlantic Language School szervezésében 3 mindfulness csoport is indult ebben az időszakban. Nem csoda a sok jelentkező, hiszen rohanó világunkban egyre többen érzik a tudatos jelenlét fontosságát.

A tanfolyam alatt megismerkedtünk a mindfulness elméletével, majd sok-sok gyakorlatot végeztünk. Ezek a meditáción túl a koncentrált figyelem fejlesztésére is szolgáltak. A mi csoportunkat Donal vezette, aki a mindennapjait is a tudatos jelenlét szellemében éli. A reggeleket (amennyiben az ír időjárás engedte) az Atlantic Language tetőteraszán kezdtük. Légző- és koncentrációs gyakorlatokkal indítottuk a napot, majd a tanteremben következtek az elméleti- és tesztfeladatok. Élveztük, hogy „tananyagon” kívül az angol nyelvet is gyakorolhattuk, hiszen egy nemzetközi csapat gyűlt össze.

Az itt tanultakat a magánéletben és az oktatás területén is mindenki tudja majd használni. A csoportban több egyetemi tanár is volt, akik a hallgatóikkal való eredményes kommunikáció miatt választották a mindfulnesst, a kisebb gyerekekkel kapcsolatban pedig a figyelem fejlesztéséhez kaptunk segítséget.

Délutánonként workshopok vagy az ír kultúrát bemutató programok voltak. Résen kellett lennünk, mert a jelentkezési helyek hamar beteltek. Szerencsére még „itthonról” kettőt online is lehetett foglalni, így a hétfő délutáni vezetett városnézésre és a szerdai buszos kirándulásra a Moher-sziklához már fix helyem volt.

Az ír táj maga a csoda! Még a hektikus időjárás sem tudta befolyásolni a természeti szépségek élvezetét. A fontos: mindig legyen nálunk vízálló, kapucnis dzseki/esőkabát, vízálló, kényelmes cipő! Kb. 5 percenként kisüt a nap vagy elered az eső, a szél pedig majdnem mindig fúj. Hamar meg lehet szokni ezt a változatosságot, egy idő után már fel sem tűnik, annyira leköt a táj szépsége, a gazdag ír kultúra és a rendkívül szívélyes ír emberek kedvessége. A Moher-szikláknál gyakorolhattuk is a tudatos jelenlétet: hallgattuk az óceán morajlását, figyeltük, ahogyan a hullámok csapkodják a partot, néztük a gyönyörű táját. Amíg a buszon utaztunk, Jerry a sofőr mesélt. Mesélt az adott tájról, az ír történelemről, még egy kicsit a családja legendáiba is betekintést nyújtott: az ír hagyományoknak megfelelően miként házasodtak össze a nagyszülei. Roppant élvezetes volt hallgatni a humoros történeteket. Ír népdalokat is énekelt.

Az utolsó napon, pénteken délután sikerült egy workshopra beférkőznünk, ahol az ír kultúra, többek között az ír mesék és azok legendás lényei is a témák között szerepeltek.

Estére Donal egy közösségi házba hívta meg kis csapatunkat, ahol a mindfulness szellemében légzőgyakorlatokat végeztünk, majd következett a nem mindennapi „tánc”, melynek lényege a testünkre irányuló belső figyelem gyakorlása a zene ütemére.

A több mint egy heti Írország felejthetetlen élmény számomra. Élveztem minden percét. Sok új dolgot tanultam a világról és magamról is. Az Atlantic Language pedig profin megszervezett mindent a résztvevők számára.  

Czenthe Sarolta

tanító

Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola

https://godollo-petofi.hu/erasmus/

 

Kurzus: Mindfulness for Educators

Galway, Írország, 2023.07.31-08.04.