Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Gönczi Mária

A Tempus Közalapítvány pályázatot írt ki márciusi határidővel „Közoktatási intézmények munkatársainak mobilitása” címmel, melyen a pályázatom sikeres elbírálást nyert.

A pályázatom címe: Advanced Language & Methodology, nyelvtanulás haladóknak és módszertani képzés.

Angol nyelviskola

Már ötödik alkalommal nyertem pályázatot tanártovábbképző tanfolyamra. Korábban ez a program a Comenius név alatt futott. A pályázat megírása nehezebb volt most, mint korábban, mivel a pályázattal járó felelősség, és a pályázat hatásvizsgálatának időtartama megnövekedett, így ezzel párhuzamosan jelentősen emelkedett az adminisztrációs teher is. Folyamatos beszámolási kötelezettséghez kötődően sok űrlapot kellett és kell kitölteni, melyekhez 25 vagy 70 oldalas kézikönyv is tartozik.

A pályázatkiírást megelőzően részt vettem Budapesten a pályázattal kapcsolatos tájékoztató előadáson, ahol találkoztam Förster Anitával és Véghné Juhász Krisztinával, akik jelentősen megkönnyítették a munkámat, mivel a pályázat megírása során naprakészen tájékozottak. Szeretettel ajánlom Őket más jövőbeli pályázónak is, hogy éljenek a lehetőséggel, és merjenek Tőlük tanácsot kérni. Ezúton szeretném megköszönni Nekik a segítséget, amely nagymértékben hozzájárult a projekt sikeres megvalósulásához.

A sok-sok előzetes munka és a kinti iskolával való kapcsolattartás után elérkezett az indulás napja. Repülővel utaztam Lutonba, onnan Brightonba vonattal. (A vonat gyors, pontos, tiszta, és fél óránként közlekedik.)

Megérkezésem napján - július 19., vasárnapon - szép napos idő fogadott Brightonban. Kilépve az állomás területéről óriási emberáradatot láttam, ezt követően egy pár emberből alkotta körgyűrű ragadta meg a figyelmemet, akik egy „play Me” feliratos zongoránál ülő kisfiú zongorajátékát hallgatták. Ennek köszönhetően mind vizuálisan, mind verbálisan nagyon kedves fogadtatásban volt részem. Végigsétáltam a város fő utcáján ami egy mozgalmas város képét keltette, tele emeletes buszokkal és sétáló emberekkel. Ott sétálva egy munkaközvetítő iroda kirakatában rengeteg álláshirdetésre lettem figyelmes, melyről fotót is készítettem. Kis idő elteltével már a tenger türkizkék vizét csodálhattam. A napos idő ellenére senki sem merészkedett bele a vízbe, inkább mindenki a szélcsendes, tengerre néző pubokban üldögélt, ahol élőzene gyanánt kitűnő jazz- és rockzenét hallgattak. Brighton a művészek, művészetek és az excentrikus, extravagáns emberek városa.

Este nagy nehezen megtaláltam a szállást, mert első látásra a külváros zeg-zugos utcái útvesztőnek bizonyultak. A házinéni egy 70-es éveiben járó, kedves nő volt, két aranyos kutyával az apró, tiszta, rendezett bungalow-ban.

Másnap következett az izgalmas pillanat, a tanulás első napja, és kíváncsian vártam, hogy vajon kikkel hoz össze a sors, kik lesznek az osztálytársaim. Szerencsére nagyon kedves csapat jött össze.

A tanáraim Nelu és Anna voltak, tapasztalt, jól felkészült oktatók.

Hétfőtől kezdve, két héten keresztül, 10 napig a tanulás töltötte be napjainkat. Az iskola, ahol voltam, jól felszerelt tantermekkel és jól képzett tanárokkal rendelkezik. A csoport, amelyiknek a tagja voltam a tanfolyam alatt, 15 főből állt, ebből ketten voltunk magyarok, a többi tanár Németországból, Spanyolországból, Olaszországból érkezett a program keretében.

A kurzus célja volt, hogy a nem anyanyelvi angoltanárok szakmai, módszertani ismereteit felfrissítse, megfelelve ezáltal a változó szakmai és társadalmi környezet elvárásainak, ami a tanároktól folyamatos megújulást követel, főleg az idegen nyelvet tanítók esetében fontos, hogy szakmai tudásukat fejlesszék. A tanfolyamot szakmai szempontból nagyon jól állították össze. Az órák 9 órakor kezdődtek és délután 2 óráig tartottak. A tanáraink teljes mértékben tudták, hogy milyen módszerekre és tananyagokra van szükségünk. Megismertük azt, hogy hogyan lehet hatékonyan fejleszteni mind a négy nyelvi készséget - a szóbeli, írásbeli, olvasási és magnóhallgatási készséget - úgy, hogy a legnehezebb készségre, a beszédkészségre összpontosítsunk, mivel ez a legnehezebben fejleszthető készség a 4 készség közül. Olyan beszédgyakorlatokat sajátítottunk el és próbáltunk ki mi magunk is változatos munkaformában, melyeket a más, nem idegen nyelvet tanító kollégáim is átvehetnek, és alkalmazhatnak a tanításuk során. Ilyen gyakorlat volt például a 4-corner debate, vagy az olvasási hullámvasút. Ezenkívül nagyon jó csoportszervezési gyakorlatot láttam az ottlétem alatt, ahol személyesen megtapasztaltam, hogy 15 perc alatt hogyan lehet csoportokat úgy kialakítani, hogy mindenki hatékonyan beszélni és figyelni tud a másikra.

A tanfolyamon megismerkedhettem hasznos weboldalakkal, autentikus tananyagokkal, tankönyvekkel. Használhattuk a tanári szobában lévő kurzuskönyveket is. Különösen örülök annak, hogy a tanárnő pendrive-ra rátette az összes, a tanfolyamon használt tananyagot, így azt teljes terjedelemben tovább tudom adni a munkatársaimnak, valamint a tanári szobában a számítógépre feltéve bárki számára hozzáférhetővé válik. Megismerkedtünk az e-Twinning lehetőségeivel is.

Az iskola délutánonként kulturális programokat is szervezett, melyek keretében megismerkedtünk Brighton nevezetességeivel, nekem legjobban a Royal Pavilion tetszett, amelyet IV. György király építtetett.

IV. György, aki első, 1783-as brightoni látogatása alatt még csak Régens volt, és utazása orvosi javallatra egészségügyi okokból történt, mivel a tengervíz jót tett György betegségének. 1786-ban kibérelt egy régi farmházat Brighton Old Steine részén, ez volt a mai épület elődje. A londoni királyi udvartól távol lévén, a Brighton Pavilion egy nyugodt helyet jelentett a herceg számára, ahol kipihenhette magát és kettesben lehetett szerelmével, Maria Anne Fitzherbert-tel. A herceg szerette volna őt feleségül venni, azonban ezt csak titokban tehette, mivel vallása ezt nem engedte.

Magukkal ragadtak a város hangulatos kis utcái, és a közelben található Seven Sisters fehérsziklák.

A nyelvi célkitűzésemnek megfelelt a projekt, mivel olyan új módszereket tanultam a szókincstanítással és a szövegértés fejlesztéssel kapcsolatban, melyek biztosítják a sikeresebb és élménnyel telibb tanulást.

A projekt lehetővé tette azt is, hogy a módszertani és nyelvi megújulás mellett egy tágabb, európai perspektívát is megismerjek. A program interkulturális légköre hozzásegít ahhoz, hogy iskolánkat európai dimenzióba tudjam elhelyezni. A helyszín, az előadók és a résztvevők mind hozzájárultak ahhoz, hogy szélesítsék látókörömet. Diákjaimnak pozitív példaként említhetem meg, hogy az Angliában együtt élő sokféle nemzetiség milyen serkentőleg hat az ország gazdasági és kulturális életére egyaránt, egyidejűleg elősegítve azt, hogy egymással toleránsabbak és megértőbbek legyenek, amely minden hatékony együttműködés – legyen az egy kis csoport – esszenciája.