Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Schauermann Andrea

2024. július 29. és aug. 3. között egy nagyon hasznos és érdekes Erasmus+ tanártovábbképzésen vehettem részt Bécsben. Online applikációk használatát ismerhettük és tanulhattuk meg gyakorlatorientált módon, ill. délutánonként a várost és annak különböző kulturális elemeit fedezhettük fel. A belváros felfedezése és az egyéb élmények feldolgozása során szintén a bemutatott online alkalmazásokat kellett használnunk, így rögtön gyakorlatba ültethettük a tanultakat.  

Német, cseh és magyar kollégákkal alkottunk egy 8 fős csoportot, mentorunk pedig két nagyon tapasztalt és kedves kolléga, Hezler Edit és Szamper Aranka voltak. Nagyon érdekesnek találtam egymás iskoláinak, iskolarendszerének, sikereinek és nehézségeinek megismerését is, amire részben a délelőtti prezentációk, részben pedig a közös étkezések, délutáni programok alatti beszélgetések során került sor.

A városfelfedező sétát az Actionbound nevű applikációval tettük meg – első nap még nem ment minden flottul, de a második napi felfedezőút során már remekül tudtuk használni. Az élményeinket a LearningApps (tankockák), illetve a befunky (kollázskészítő) és a Wordart (szófelhőkészítő) alkalmazásokkal dolgozhattuk fel és alakíthattuk át játékos feladatokká. A képzés során a LearningApps alkalmazást ismertük meg és sajátítottuk el legalaposabban. Már ennyi információ- és tapasztalatszerzés után is egyértelmű, hogy ez egy nagyon letisztult, kipróbált és remekül használható módszertani segédeszköz, ami interaktívabbá és játékosabbá teszi a tanulási folyamatot. Kiválóan alkalmas a tanultak önálló vagy csoportos gyakorlására, összefoglalásra, felelevenítésre vagy akár ráhangolásra. A tanult digitális módszerek épp ezért nagyon jó eszközei lehetnek az interaktív, élményszerű, motiváló tanításnak, ami mindannyiunk tapasztalata szerint egyre inkább alapfeltétele a sikeres tanulási folyamatnak.

Ezen felül a képzés a német nyelvi kompetenciák fejlesztésére is alkalmas, főleg akkor, ha anyanyelvi résztvevők is vannak. Az országismeret terén is fejlődhettünk, ami nagyon fontos nem csak a normál tanítási helyzetekben, hogy hitelesen közvetíthessük a célnyelv kultúráját, hanem az esetleges diákcsereprogramok, ill. osztálykirándulások lebonyolítása során is. A külföldi kollégákkal való találkozás pedig elősegíti az interkulturális kapcsolatok kiépítését és fejlesztését, illetve a tapasztalatcserén alapuló közös gondolkodást.

Köszönöm iskolám, a Forrai Metodista Gimnázium és Művészeti Technikum Erasmus+ projektcsapatának támogatását és a Jutaki Bt. Hungary Expert for Teachers segítségét, Hezler Edit és Szamper Aranka munkáját.

Schauermann Andrea