Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Dezső Ilona

Tanári pályafutásom során először vettem részt Erasmus + továbbképzésen, mely hatalmas szakmai, illetve személyes inspirációt és feltöltődést jelentett számomra.

A hét napos kurzus első alkalma ismerkedéssel telt, ahol már bevezetésre kerültek olyan – főként - drámajátékok, amelyek amúgy is a képzés tananyagának részei. A kurzusvezetőnk az első pillanattól kezdve igyekezett velünk is úgy dolgozni és azokat az alapokat, alapelveket lefektetni a csoportunkban, amelyeket elsajátítva mi, pedagógusok is elfogadó, biztonságos közeget tudunk kialakítani, ahol a diák bízik társaiban, a tanárában és saját magában is. 

A kurzusvezetőnk szakmai felkészültsége, energikus, mindig pozitív, bátorító személyisége és a jól felépített tanagyag és napi időbeosztás segítette, hogy könnyen egymásra hangolódjunk. A sajátélményű tanulás során fejlődött tudásunk, illetve személyes és szakmai komptenciáink, megtapasztaltuk a játékok, a játékosítás és a játék alapú tanulás előnyeit, esetleges nehézségeit. Megismerhettük a tanárok és a diákok oldalát is, milyen bevonódni egy feladatba, milyen kilépni a komfortzónánkból, csapatban dolgozni, feloldódni egy ismeretlen közegben, addig nem ismert, idegen tevékenységekben.

A képzést még különlegesebbé tette, hogy a hét közepén csapatépítő kiránduláson vettünk részt, ami nagyon sokat hozzátett a kultúra és a helyi gasztronómia megismeréséhez. A csoporttársainkkal még jobban megismerkedhettünk, nem csak szakmai diskurzusokra, hanem személyesebb beszélgetésekre is volt időnk, ami pozitív hatással volt, az amúgy is jó hangulatú képzés hátralevő napjaiban végzett közös munkájára.

A kurzuson folyamatosan haladtunk az egyszerűbb feladatoktól az összetettebb, több ismeretanyagot igénylő munkafolyamatok felé. A jégtörő és drámajátékok után felfedeztük a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségeket, különböző témákat dolgoztunk fel a Chat GPT segítségével. Használtuk a Plickers nevű alkalmazást, ami a Kahoot kvízhez hasonlóan működve méri fel a diákok tudását. Előnye azonban, hogy csak a pedagógusnak kell okoseszközzel rendelkeznie, annak kamerájával scanneli be a diákok qr-kódhoz hasonló válasz-ábrái. A tanár azonnal látja ki adott helyes választ, illetve adott esetben a végeredményt is elrejtheti a diákok elől, segítve ezzel az anonimitást. 

Csapatokban fejlesztettünk társasjátékokat, melyek alkalmasak egy-egy tananyag feldolgozására. Ezeket az utolsó napokban teszteltük és megbeszéltük a továbblépési lehetőségeket. Hatalmas élmény volt másokkal együtt dolgozva, a különböző ismereteinket összegyúrva ötletelni, közösen alkotni, és a próbakörök során újabb és újabb részleteket kidolgozva terméket fejleszteni.

A hét során megismert játékokat, online felületeket felhasználva mindannyiunknak lehetősége volt a saját tantárgyához kapcsolódó óratervet készíteni, melyet be is mutathattunk egymásnak. Láthattuk, hogy milyen sokféleképpen épülhetnek be egy tanórába, vagy szabadidős tevékenységbe a játékosítás és a játék alapú tanulás módszerei.


Dezső Ilona
Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium
https://www.fazekas.hu/erasmus-akkreditalt-intezmenyi-palyazat-2021-2027/