Druzsin Zsuzsanna
Wien erleben: online und offline - 2 hét Bécsben
Wien erleben: online und offline
A Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium 5 éves Erasmus akkreditációja lehetőséget adott nekem arra, hogy a 2021-es mobilitások között, augusztus 1-12-ig részt vehessek egy német nyelvű LearningApps és országismereti témájú kéthetes továbbképzésen Bécsben.
A képzés Bécs IV. kerületében, Wieden városrészben, a Naschmarkt közelében volt. Az utazást, szállást és étkezést egyénileg oldottuk meg. Ebédelni általában 4-6 fős társaságban ültünk be hangulatos, nem túl drága kis vendéglőkbe.
A két hét két külön egységre oszlott. Mindkét csoportban tízen voltunk, magyarok és külföldiek vegyesen. Négyen maradtunk a 2. hétre is. Az első héten a LearningApps körül forgott az életünk. Nagyon érdekes volt, ahogy trénereink, Hezler Edit és Szamper Aranka Bécs megismertetését, egy kis módszertani és IKT képzést felfűzött egy vezérfonal köré. Ezen a héten sokat tanultunk a tankockás feladatok készítéséről, felhasználásáról, megismerkedtünk az ActionBound készítésével, illetve ennek segítségével ismerhettük meg az osztrák főváros néhány nevezetességét. Ezek a délutáni programok össze is kovácsolták a csoportot. Még Mülleimerwettbewerb keretén belül több, mint 20 különféle szemetesfeliratot fotóztunk. Az első hét végén bemutattuk a kiscsoportokban készített összefoglaló PPT-ket, benne a közös LearningApps feladatmátrixszal. Szombaton Véghné Juhász Krisztinával együtt hajókiránduláson vettünk részt, mely során a Duna-csatornán hajóztunk és finom ebédet, stílusosan Wiener Schnitzelt kaptunk a fedélzeten.
A 2. volt az offline hét. Dr. László Rita különböző munkaformák és módszerek alkalmazásával ismertette meg velünk Ausztria és Bécs történelmét, a híres osztrákok életét és műveit, a jellegzetes osztrák ételeket és desszerteket, az Eurót, az osztrák zenét és művészetet. Nagyon izgalmas városnéző sétán vettünk részt közösen, illetve jó néhány múzeumot látogattunk meg, melyekből az utolsó délelőtt mindenki adott egy kis ízelítőt a többieknek. Mi ekkor kaptuk meg a kurzusigazolásunkat is és elkészítettük a csoportképet.
Szabadidőnket is gyakran együtt töltöttük. Megnéztünk mindent, ami a két hétbe belefért: Az Albertinát, a Kunsthistorisches Museumot, a Belvedere-t, Schönbrunnt, a Hundertwasserhaust, a Schatzkammert, a Hofburgot, a Sisi Museumot, és bebarangoltuk a Zentralfriedhof területét, illetve a Pratert.
Minden ilyen jól sikerült továbbképzés új lendületet és rengeteg élményt ad a részvevőknek. Én is még sokáig az élmények hatása alatt leszek és próbálok minél többet felhasználni a tanultakból.
Köszönöm Ráthné Murányi Rita koordinátorunknak, hogy ezeknek az utazásoknak a tervezésében és előkészítésében rengeteg segítséget nyújt.
Iskolánk mobilitásairól a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium honlapján is olvashatnak a látogatók.:
https://dkrmg.hu/erasmus/erasmus
A felfedezés örömforrás – egy hét Rovinjban
A Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium 5 éves Erasmus akkreditációja lehetőséget adott nekem arra, hogy a 2022-es mobilitások között részt vehessek egy magyar nyelvű, matematikai témájú továbbképzésen.
A képzést Rovinj központjában, a gimnáziumban tartották. A tantermünk pazar kilátását és légkondícionálóját mindig irigyelni fogom.
Az utazást, szállást és étkezést egyénileg oldottuk meg, de volt lehetőség reggelit és ebédet közösen elfogyasztani.
A budapesti Fazekas Gimnázium két maximálisan felkészült tanára volt a trénerünk. Különböző játékkeretekkel foglalkoztunk a délelőttök során, melyeket a tananyagtól és a tanulók korosztályától függően a tanár tölt meg tartalommal. Párokban vagy kiscsoportokban próbáltuk ki és elemeztük a trénereink által betervezett, a matematika különböző területein használható "játékokat". Pl: Dobó derby, Kavics, SET, Stressz, matekos Kahoot, matekos Tabu, számtáblák számrendszerekhez, dekorgumis Pitagorasz, prímkészlet, polydron, stb. Bár a célkorosztály a felső tagozat, de többen megláttuk bennük a felsőbb, gimnáziumi osztályokban bevethetőség lehetőségét is. Még a számunkra esetleg ismerős eszközökhöz is tanultunk újabb felhasználási lehetőséget.
Egyik délelőtt laptopon is dolgoztunk, ahol számomra újdonság volt az EduBase-kvíz, melyet számonkéréshez, összefoglaláshoz, házi feladathoz használhatunk.
Az utolsó nap, a kurzuszárás előtt a csoport tagjai mutattak néhány érdekes, jól bevált játékot, appot, illetve egyéb eszközt. Természetesen ezeket is kipróbálhattuk. Mindegyik nagyon kreatív és érdekes volt, és még nem ismertem a kukacos, mozgásos boldogságjátékot, illetve a Liveworksheets alkalmazást, mellyel PDF feladatlapokat lehet digitalizálni és élővé tenni.
Utolsó munkanapunkon átvehettük az aláírt kurzusigazolást és elkészítettük a csoportképünket. Szombaton szervezett hajókiránduláson vettünk részt, melynek során behajóztunk a Lim-fjordba, kikötöttünk Vrsar szintén középkori városkájánál, fürödtünk a tengerben és finom grill-ebédet kaptunk a fedélzeten.
Délutánonként éltünk a hely adta lehetőségekkel és szinte minden nap meglátogattuk 1-2 órára valamelyik környékbeli strandot. Jókat sétáltunk Rovinj óvárosának szűk kis utcáiban és próbáltunk nem elcsúszni az évszázadok alatt fényesre kopott kövezeten. Kívül-belül megnéztük a Szent Eufémia templomot és felmásztunk a templomtoronyba is. Megérte, mivel onnan csodás panoráma tárult elénk Rovinjra és a környező 22 kis sziget közül jónéhányra. Megnéztük a közeli Barbariga tengerpartján egy első századi római kúria maradványait, jártunk Pulában, az Amfiteátrumban, megkerestük a diadalívet és megtaláltuk a monarchia idejéből származó, föld alatti alagútrendszer, a Zerostrasse egyik bejáratát, amelyből liften lehet feljutni a város közepén magasodó erődbe.
Csodaszép hely Rovinj és környéke, csak ajánlani tudom mindenkinek.
Alig várom, hogy kipróbálhassak néhány új módszert a következő tanévben. Minden ilyen jól sikerült továbbképzés új lendületet és rengeteg élményt ad a részvevőknek.
Köszönöm Ráthné Murányi Rita koordinátorunknak, hogy ezeknek az utazásoknak a tervezésében és előkészítésében rengeteg segítséget nyújt.
Iskolánk mobilitásairól a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium honlapján is olvashatnak a látogatók.:
https://dkrmg.hu/erasmus/erasmus
Tablets, Apps & Web 2.0 és módszertani képzés Düsseldorfban
2018 augusztusában két hetet töltöttem el a Ruhr-vidéken, Düsseldorfban. A továbbképzést az IIK Düsseldorf két munkatársa, Rüdiger Riechert és Andreas Westhofen szervezte számunkra. Az IIK (Institut für Internationale Kommunikation) nevéhez híven nagy hangsúlyt fektet a német nyelv magas szintű oktatására és a német nyelvtanárok szakmai továbbképzésére, segítésére. 9 különböző szinten tanulnak a világ legkülönfélébb országaiból érkező diákok, akik rendszerint vagy egyetemi tanulmányaik megkezdése előtt kívánnak a megfelelő szintre eljutni, vagy már egyetemistaként akarják fejleszteni nyelvtudásukat. Természetesen a nyelvvizsga itt is a legnagyobb ösztönző erő.
Utazásunkat Rüdiger és Andreas gondosan előkészítette. Hetekkel előtte megkaptuk az útleírásokat és tartottak egy webináriumot, ahol szinte mindenről szó esett, amely probémaként előfordulhat: utazás, közlekedés, bérletek, étkezés, stb. Így megérkezésünkkor már nem volt olyan idegen ez a nagyváros.
Az első héten az E-Learning módszereivel ismerkedtünk meg. Saját számítógéppel és iPad-dal a weboldal-készítés rejtelmeibe nyertünk bevezetést, közben különféle, a tanítás során hasznos web 2.0-s alkalmazásba pillanthattunk bele és a workshopok idején ezeket gyakoroltuk és készítettünk saját feladatokat, teszteket, amelyeket utána egymáson próbáltunk ki. Sokat foglalkoztunk a Plickers, LearningApps, Socrative, Kahoot, Quizlet, Padlet és más alkalmazásokkal, melyek közül néhányat eddig is használtam, de most új információkkal gazdagodtam ezeket illetően is. Dolgoztunk QR kódokkal és a saját feladatainkat, tesztjeinket is átültettük QR kód alakjába, melyet könnyebb az okostelefon kamerájával leolvasni, mint a böngészőbe bepötyögni a linket. Ötleteket kaptunk a tabletek és okostelefonok tanórai bevethetőségéhez is, és ezeknek előnyeit és hátrányait a technikai problémákkal együtt a saját, 18 fős csoportunkban meg is beszéltük. Részletes tájékoztatást kaptunk a fotók, videók készítőinek jogairól és a felhasználói jogok megjelentetéséről.
A kurzus programjához tartozott a Medienhafen meglátogatása, ahol a modern építészet nemzetközi képviselőinek alkotásait csodáltuk meg profi idegenvezető segítségével, aki sok érdekességet mesélt az egyes épületek bemutatásakor. Este még felmentünk a Rheinturm 170 m magasan lévő kávézójába, hogy a nap lezárásaként fentről is megtekinthessük a kikötőt, a várost, és a naplementében fürdő Rajnát.
A második héten módszertani továbbképzésen vettünk részt, ahol minden nyelvi kompetenciaterületnek külön alkalmat szenteltünk. Különböző szakterületek előadóival közösen dolgoztunk az egyes problémákon, feladatokon. Megismertük a kooperatív tanulás lehetőségeit eltérő nyelvi szintű csoportokban és konkrét feladatok segítségével ezt ki is próbáltuk.
A hét folyamán lehetőséget kaptunk az intézet nyelvtanfolyamain való hospitálásra. Előzetes jelentkezés alapján osztottak be bennünket más-más tudásszintű csoportokba. Érdekes volt látni, hogy a különféle tanulásszervezési formák a 22 fős csoportban is jól működtek. Természetesen az óra sikeréhez a tanár munkáján és a diákok motiváltságán kívül hozzájárult, hogy minden tanterem fel van szerelve interaktív táblával, hangszóróval és klímaberendezéssel.
A “Kreatív írás”-sal foglalkozó napunk szerves részeként meglátogattuk a város leghíresebb szülötte, Heinrich Heine tiszteletére berendezett múzeumot a Heine Intézetben, és Heine nyomában sétáltunk az óvárosban.
A “Német popzene a nyelvtanításban” című délutánon többek között a szintén a városban zenélő Tote Hosen didaktizált számaival is dolgoztunk. Rengeteg tippet és linket kaptunk különféle zenei irányzatok német nyelvű előadóihoz és csoportmunkában mi is dolgoztunk ki didaktizálási javaslatokat néhány számhoz. A többieknek mikrotanításként mutattuk be ötleteinket. (Tote Hosen: Tage wie diese /youtube video)
A csoportunk mindkét héten jónak, együttműködőnek volt mondható. Az első héten a számítógép-hez való kötöttség miatt inkább egyéni munkát végeztünk és ismerkedni főként az ebédszünetben tudtunk, így inkább kisebb csoportokban beszélgettünk. Sokan csak egy hétre jöttek, így ők pénteken elbúcsúztak. Csak négyen maradtunk az első heti csoportból a második hétre, majd hétfőn csatlakoztak hozzánk tizennégyen. Mivel a második hetünk módszertani jellegű volt, ezért az első nap ismerkedési és kommunikációs feladatainak köszönhetően délutánra már jó kis közös beszélgetésekben volt részünk és nagyobb csapatban, együtt mentünk ebédelni is. Érdekes és tanulságos eszmecserék folytak a legkülönbözőbb nevelési és oktatási problémákról az egyes országokban, hiszen a csoport igen vegyes összetételű volt: lett, orosz, fehérorosz, belga, török, finn, vietnámi, olasz, bolgár, lengyel, spanyol és természetesen magyar kollégák jöttek össze 1-2 hétre.
A szabadidős programok terén széles volt a választék. Rögtön az első nap jelentkeztünk “Stadtrally”-ra, ami egy kiscsopor-tos városmegismerő verseny volt, melyhez hasonlót német nyelvi táborban mi is szervezünk a gyerekeknek, de itt okostelefont kellett használni hozzá. A megfelelő app letöltése és a QR kód beolvasása után megkaptuk a nyelvi szintünknek megfelelő első feladatot, amiben történeti ismertetést, útbaigazítást és egy kérdést találtunk. A helyszínre érkezés és a kérdés megválaszolása után visszajelzést és pontokat kaptunk, majd a következő feladatot. Kifejezetten élveztük ezt a programot és a tanulásnak ez a formája a mi kurzusunkhoz is szervesen kapcsolódott. A végén jutalmul kapott jéghideg koktél volt a “hab a tortán”.
Tanársegédünk szervezésében moziba is eljutottunk. Egy érdekes, különleges hangulatú art-moziban lebilincselő új német filmet egy “Liebesroadmovie”-t láttunk 303 címmel.
Hétvégi programból sem volt hiány. Mindkét napra találtunk kirándulást. Szombaton a Németországban széles körben elterjedt Schönes-Wochenende-Ticket-tel utaztunk Aachenbe, ahol a csodás középkori várost és a városházát vezetéssel tekintettük meg. Természetesen felkerestük a híres aacheni dóm magyar kápolnáját és megtaláltuk a dóm melletti kis parkban Szent István kissé furcsa szobrát is. Sajnos a város kivételes hangulatát nem élvezhettük sokáig, mivel a koraesti vonatot el kellett érnünk.
Vasárnap buszos kiránduláson vettünk részt. Amszterdamot először sétahajóval, angol és német nyelvű ismertetéssel jártuk be, kikötés után pedig gyalog bóklásztunk a “grachtok” (csatornák) partján és sétáltunk a városközpontban. Szerencsénkre még egy kis vizikoncertet is meghallgathattunk.
Összefoglalva nagyon eredményesnek találom a Düsseldorfban töltött két hetet és azon leszek, hogy az ott tanultakat itthon is gyakorolva, minél többet fel tudjak használni a tanítási óráimon nem csak német nyelven, hanem matematika órákon is. Az IIK képzéseit csak ajánlani tudom mindenkinek, mivel felkészült, lelkiismeretes oktatóik mindent megtesznek a továbbképzés sikeréért.
A Dunakeszi Széchenyi István Általános Iskola Erasmus+ KA1 oldala a következő linken érhető el: www.alag.hu
Az iskola Erasmus+ KA1 oldala a Facebookon: https://www.facebook.com/groups/1008989369177321/
Aktív nyelvgyakorlás és tanártovábbképzés Regensburgban
2016. július első felében két csodálatos hetet tölthettem el Regensburgban, a Horizonte nyelviskolában iskolánk Erasmus+Ka1 pályázatának köszönhetően. Délelőttönként kiscsoportos intenzív nyelvtanfolyamon vettünk részt, mely nagyon jó hatással volt az általános iskolai tanítás során sok év alatt kissé beszűkűlő szókincsünkre.
Tanárnőnk nagyon sokrétű, érdekes témákat, feladatokat adott nekünk, melyek gyakran vitaindítóként is szolgáltak. Sok új szót, kifejezést tanultunk, melyeket szövegkörnyezetbe helyezve is gyakoroltunk. Az új kifejezések egy része a helyi környezetünk bizonyos alapszavai voltak, melyeket, ha itthon találkozunk velük, nem is érthetnénk meg, hiszen ismerni kell hozzá a közeget, ahol használják. Ma már tudjuk, mi az eredete és mit is jelent nem csak magyarul, hanem általában a bajoroknak a „Schrebergarten”, a „Stammtisch”, illetve a „bayrische Charme”.
Jókat nevettünk, amikor bajor nyelvjárásban elhangzó párbeszédet próbáltunk németre „fordítani”, illetve az anglicizmusokat névelővel ellátva ragozni és mondatba helyezni. Nyelvtanilag is sokat fejlődtünk, a számunkra legproblémásabb területeken gyakoroltunk és foglalkoztunk minden olyan témával, amely valamelyikünknek fontos volt az első napi igényfelmérés alapján.
A délutáni foglalkozások a tanártovábbképzés különböző témáival foglalkoztak. Megismerkedtünk a különböző tartományok oktatási rendszerével, ezek közti különbségekkel, illetve előnyeikkel és hátrányaikkal is. Összehasonlíthattuk a saját országaink gyakorlatával.
Egy nagyon érdekes foglalkozáson különféle német gyártmányok eredetét, kialakulásuk, felfedezésük folyamatát, mai helyzetüket ismerhettük meg, s mivel a leghatékonyabb tanulás a minél több érzékszerv bevonása, ezért ezen a foglalkozáson a látás, hallás, tapintás, ízlelés általi tapasztalásé volt a főszerep.
Máskor mozgásos játékokat, játékos feladatokat próbálhattunk ki, módszertani magyarázatokkal. A fonetikai gyakorlásnál jobban élveztük a „Jugendsprache”-t, ahol a mai fiatalok nyelvén tanulhattunk kifejezéseket és ezt egy kis saját utcai interjúfeladattal alapoztuk meg. Nagyon sok új ötletet, anyagot kaptunk a zenei illetve országismereti órákon is.
Szabadidőnkben és a hétvégén a város és a környék megismerésével töltöttük az időt. Viharos esővel megszakított városnéző sétát tehettünk idegenvezetővel. A zivatar végét egy közös kávézás közben vártuk ki, majd folytattuk utunkat. Sok érdekességet tudtunk meg a városról és annak lakóiról is. Regensburg talán a legszebb óvárossal rendelkező város, ahol eddig életemben megfordultam. Nem véletlen, hogy a Világörökség részévé választották 2006-ban. Egy interaktív Látogató Központ gondoskodik arról, hogy bárki megismerhesse a város múltját, jelenét, illetve a Világörökség részévé válás minden kritériumát. Itt a világ bármely táján meg lehet keresni és információkat lehet találni a Világörökség más helyszíneiről is.
A környéken is tettünk felejthetetlen kirándulásokat. Tömegközlekedéssel (vonattal, busszal, majd hajóval) eljutottunk a Dunaáttörésen keresztül a Weltenburg Kolostorhoz, illetve a riedenburgi kristálymúzeumba. Egész napos kiránduláson megnéztük München, Bamberg és Nürnberg legfontosabb nevezetességeit. Csodálatos élmény volt mindegyik.
Kulturális élvezetekben is volt részünk, megtudtuk, milyen is a Carmen c. opera „zsebkönyv-formátumban”. Kihasználva az épp zajló futball Európa-bajnokságot, élőben figyelhettük meg a német szurkolók meccsnézési szokásait is.
Természetesen a programból nem hiányozhatott egy igazi bajor sörfőzde kóstolóval egybekötött meglátogatása sem.
Nagyon örülök, hogy részt vehettünk az Erasmus+KA1 pályázaton és hálásan köszönöm koordinátorunk segítségét, aki rengeteget dolgozott a pályázat megírásán és a kiutazásunk megszervezésén. Rendkívüli lehetőséget kaptunk a nyelvtanulásra és a szakmai fejlődésre egyaránt.
Minden iskolának és kollégának csak ajánlani tudom!
A Dunakeszi Széchenyi István Általános Iskola Erasmus+ oldala ezen a linken érhető el: http://www.alag.hu/
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal