Kiss Ágostonné
PBL Rovinjban – azaz a Dalmácia Projekt
Az utazás kimozdít a komfortzónádból, és olyan képességeket erősít fel, mint a rugalmasság, a türelem, az együttműködés, az alkalmazkodás, a nyitottság és a kíváncsiság.
Iskolánk, a Karlina Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, AMI és Kollégium már évek óta küld tanárokat a nemzetköziesítés keretében az Erasmus+ különböző képzéseire: már a kollégák harmada vett rajtuk részt. 2023. július 16-tól július 22-ig magam is bekapcsolódhattam a programba, és Erasmus+ továbbképzésre utazhattam Rovinjba, Horvátországba. Az képzéseken nemzetközi tanári kar foglalkozott a több országból, például Romániából, Olaszországból, Lengyelországból és Magyarországról érkező kollégákkal.
Nem pusztán a képzésen: a diákok és a tanárok között találkozhattam és beszélhettem különböző nemzetiségű emberekkel. Szállásadóim Amerikából hazaköltözött horvátok voltak, hatalmas szívvel és nyitottsággal. Nagyon figyeltek arra is, hogy szép artikulációval beszélve kommunikálni tudjunk angolul. A környék állandó lakói olasz és horvát nemzetiségűek, a nyári vendégek pedig sok nemzetiséget képviselnek, akik között az összekötő nyelv természetesen az angol.
A csoporttagok a legkülönbözőbb iskolatípusokból érkeztek, sokféle korosztályt (alsós diákoktól a technikum utolsó évéig) tanítanak sokféle tantárgyra, angolul, szlovákul, magyarul és németül. A közös nevező a kíváncsiság és az elkötelezettség volt, amit jól használhattunk a Project-Based Learning, azaz a projekt módszer iskolai alkalmazási lehetőségeinek tanulása közben. Carrick Orsolya tanárnő avatottan, elkötelezetten, szakmai alázattal és nagy rugalmassággal vezette a kurzust, helyet adva a kétségeknek, a kérdések megválaszolásának is. Voltak egyéni feladatok is, de leggyakrabban csoportmunkában dolgozva hoztunk létre az oktatásban valóban használható projektötleteket. Belefeledkeztünk a tantárgyak között átívelő, kreativitásra és a 21. századi képességek fejlesztésére fókuszáló munkába.
Délutánonként az óvárost fedeztem fel mediterrán stílusú házaival, sikátoraival, néha nehezen érthető építészeti megoldásaival, csúszós kőlapjaival. Varázslatos időutazás, amelyet turisták és robogók törnek meg. Ellátogathattam Pulába – az ókori Pola alapjaira épült városba, ahol történelem szakos tanárként különleges élmény volt az amfiteátrum, a kettős városkapu vagy a városháza melletti Augustus templom megtekintése. A legjobban talán mégis a Rovinj és Pula közti ékszerdoboz: Bale/Valle középkori városkája tetszett a várfallal, a sikátorokban megbújó kis kávéházakkal, a szabad tereket azonnal birtokba vevő mediterrán növényzetével, különálló harangtornyos templomával, ahol természetes az olasz-horvát kétnyelvűség.
Hálás vagyok iskolám vezetésének és a projektkoordinátoroknak, az Erasmus+ programnak, hogy gazdagodhattam, valamint társaimnak, akikkel a kapcsolatot tartani fogjuk.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal