Zubora Márta
Egy nagyon jó és egy gyenge tanfolyam ugyan annál a képzőhelynél Athénban
A Europass Teacher Academy szervezte mind a két kurzust, amelyen részt vettem 2023 júniusában.
Az első héten (Communication Strategies Course for Parent-Teacher Relationships (teacheracademy.eu)) a képzés témája nagyon ígéretes volt. A leírás alapján tanultunk volna a hatékony kommunikációról, a kommunikációs stratégiákról, akadályokról, az érzelmi intelligenciáról, a konfliktusok kezelésének elméletéről és gyakorlatáról, a hatékony szülő-tanár partnerségről. Csupa olyan témáról, amely nagyon fontos a mai iskolában. Csakhogy a kurzus nem erről szólt. Némileg érintette ezeket a kérdéseket, de a túlzott elméleti megközelítések és az eredeti oktatót helyettesítő tréner, Anastasia személyisége miatt (igen lassú, elbeszélő, néha fecsegő, bizonytalan, ezért egyáltalán nem meggyőző stílusa, valamint, hogy gyakran csak a ppt. diák felolvasására szorítkozott) a hét az unalomról szólt. Némi felfrissülést hozott a kollégák (összesen tizenkét olasz, horvát, spanyol és magyar tanár) személyes tapasztalata, a hasonlóságok és a különbségek összevetése. Ezt a kurzust tehát ezzel az oktatóval nem tudom jó szívvel ajánlani.
A fentiekkel szemben a második hetem a kurzushelyen maga volt az álom! Már a képzés témája is izgalmas volt: A Kulturális Örökség Oktatása - Az ókori Görögország mint esettanulmány (Cultural Heritage Education > Erasmus+ Teacher Training Course (teacheracademy.eu)), hát még a megvalósítás!
A tanfolyam nem kizárólag a kulturális örökségekről szólt, hanem arról, hogy hogyan tanítunk ezek használatával. Persze a tanfolyam eredményeképpen gyarapítottam a tudásomat a görög kulturális örökséggel kapcsolatban; ötleteket szereztem és tevékenységeket ismertem meg a megismertetésére.
Használhatom az „Artful Thinking Palette” eszközt a műalkotások és a tananyag közötti kapcsolatok létrehozására;
Be tudom vonni a fiatalabb generációkat idegen kultúrákba a tanult applikáció segítségével. A kurzusba épített múzeumlátogatások és a népgyűlések helyszínén eljátszott felszólalások, viták eredményeképpen olyan módszereket ismertem meg, amelyek segítségével már tudom, hogyan lehet a releváns helyszíneken nem csak vezetett sétát tartani, tanulók által készített kiselőadásokat hallgatni, a látnivalókat tanulmányozni, hanem a tanulókat tevékenykedtetni.
A csoport (összesen öt fő: francia, katalán, bolgár és magyar résztvevő) a görög-ausztrál tréner (régész és színésznő) Cynthia vezetésével nagyon jó hangulatú hetet töltött együtt. A felszabadult légkör, a sok nevetés és humor, az információgazdag kurzus, a modern megközelítés, az anyanyelvi angolt beszélő oktató, a történelem és Athén rengeteg látnivalója (ez persze az első hétre is vonatkozik) mindösszesen azt eredményezték, hogy korszerű tudással érkeztem vissza Magyarországra és jó érzéssel gondolok a kurzuson töltött hétre.
Az első héten kirándulásként kombinált belépőt kaptunk az Akropolisz és hat további régészeti helyszín önálló meglátogatására. A második héten egy két napra (hétköznapra) érvényes Hop On Hop Off buszjegyet adtak. Athénban ez nem jó módszer a város felfedezésére, mert három különböző busztársaság van, gyalogosan többet látunk, nagyon ritkán járnak a buszok, és este pedig akár 6 órakor is bejelentik, hogy lejárt a munkaidő. Hiányoltam, hogy a meghirdetett programmal szemben semelyik héten sem volt vezetett séta a kurzusok részeként.
A két egymás utáni kurzussal már olyan sok napot töltöttem Athénban, hogy módom volt egy sor kirándulásra és múzeum meglátogatására is önállóan: Lycabettus Hill, Piraeus, Aegina szigete, National Historical Museum, Ancient Agora, Stavros Niarchos Fundation Cultural Center, City Museum of Athens, Plaka, Acropolis, Lykaion, Benaki Museum, Kerameikon, Benaki Mentil (régi fonó üzem), tengerpart, Vouliagmeni tó, Areiospagos Hill, National Garden, Anafiotika, Herakleidon Museum, Melina Mercouri Cultural Certer, National Observatory, Museum of School Life and Education, Monastiraki, Hellenic Motor Museum, és még mi minden! A második oktatási hét programjába beépítve: Pnyx Hill, Archaeological Museum, Acropolis Museum.
Folyamatosan blogot készítettem a képzés idején, és még utána is néhány napon tettem közzé posztokat. Ezen osztottam meg legkorábban a képzésen tanultakat, valamint a feltettem a képzés tematikáját, a linkeket, ahol elérhetőek az oktatási anyagok, illetve a honlapok, valamint a személyes tapasztalataimat írtam le a felkészülésről és az utazásról. A különböző látnivalókhoz ajánlást is készítettem.
A blog itt érhető el: Athéni képzés (zuboramartaathenikepzes.blogspot.com)
Az iskolánk neve és címe: Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium és Zenei Alapfokú Művészeti Iskola 1022 Budapest, Marczibányi tér 1
Iskolánk Erasmus+ oldala: Marczibányi téri Kodály Iskola - Erasmus+ (edu.hu)
Kommunikációs és tanártovábbképző kurzus Barcelonában
Sikeres intézményi pályázat eredményeképpen utaztam Barcelonába az angol nyelvű Egy kielégítő iskolai gyakorlat: stratégiák és készségek tanároknak című Europass képzésre (A Satisfying School Experience: Strategies and Skills for Teachers).
Az volt a célom, hogy a kommunikációval, azon belül is a konfliktuskezeléssel kapcsolatos elméleti és gyakorlati tudásomat bővítsem és kompetenciáimat fejlesszem a firenzei képzésem folytatásaként, amelyről itt olvashattok: https://tanartovabbkepzes.hu/blog-angol-nyelvterulet/item/984-kommunikacios-kurzus-firenzeben
Eredetileg nem Barcelonába és nem ekkor, nem erre a tanfolyamra mentem volna. A kurzus leírása azonban nagyon kecsegtető volt, ezért, amikor váltanom kellett, mert nem indult az eredetileg választott tanfolyam, akkor ezt választottam.
Főként azért is nyugodtam bele, hogy nem az eredeti képzést kapom, mert ennek a képzésnek a kidolgozója ugyan az a tanárnő, Susan Gagliano, akiről elismerően nyilatkoztam a Firenze blogomban, ugyanis ő nagyon jó hangulatú foglalkozásokat tartott, nem is képzést, hanem workshopot.
Ehhez képest kissé csalódás volt a barcelonai képzés. Abban persze nemigen hittem, hogy Susan lesz a trainer, de reménykedtem. A barcelonai tréner nem tudott olyan hangulatú foglalkozásokat tartani, mint amilyeneket Susan, de mint tudjuk, minden csoport más…
A hatnapos kurzus az alábbi főbb területeket foglalta magába, és végül is mondhatom, hogy mindegyik formálta a szemléletemet, és sok-sok használható anyagot biztosított:
- A társak megismerésének különleges lehetőségei
- A résztvevők iskolájának és szakmai hátterének bemutatása
- 4K – kommunikáció, kreativitás, kritikai gondolkozás és kooperáció, azaz együttműködés
- Kooperatív tanulás
- Csapatépítés
- Projekt alapú oktatás
- Konfliktus és konfliktuskezelés
- Társas mediálás
- Pozitív pszichológia
- Érzelmek és szerepük az oktatásban
- Flow – az áramlat
- Kulturális programok: városnézés Barcelona Grácia negyedében különös tekintettel a történelmi eseményekre, a mindennapokra és a kulturális értékekre. Továbbá a tandíjban benne volt egy Hopp On Hopp Off buszjegy vagy egy belépőjegy egy múzeum, illetve ikonikus ház megtekintésére (választásunk szerint).
Örülök, hogy az eredetileg kéthetesre tervezett mobilitásom egy év csúszással két részletben, de megvalósulhatott.
Barcelona meg egyenesen csodálatos ősszel! Pezseg az élet az utcákon, nincs hőség, de még vígan úszhatsz a tengerben. Felhívom a figyelmeteket arra, hogy a covid miatt sok múzeumba csak előzetes foglalással lehet bemenni. Továbbá nézzétek meg a kiválasztott helyszínek honlapját alaposan, mert sok-sok helyre lehet ingyen bejutni bizonyos napokon. Többnyire ezeknél is foglalás kell.
Ami a tudásmegosztást illeti: széleskörű disszeminációt tervezünk az iskolánkban, valamint tanári rendezvényeken és külföldön is megosztjuk a képzés tapasztalatait, illetve a megszerzett tudást, amelynek az iskolai munkámban is nagy hasznát veszem majd.
Köszönöm az Erasmus+ koordinátorunk, Kaján Klára munkáját, és a Hungary Expert munkatársainak, Förster Anitának és Véghné Juhász Krisztinának a sok segítséget. (Rajtuk keresztül elértek, ha bővebb információt szeretnétek a kurzusról és Barcelonáról.)
A mobilitás főbb adatai
- A mobilitás célországa: Spanyolország
- A választott továbbképző kurzus helyszíne: Europass Teachers Academy, Barcelona
- A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: A Satisfying School Experience: Strategies And Skills For Teachers (Egy kielégítő iskolai gyakorlat: stratégiák és készségek tanároknak)
- A mobilitás időtartama: 2021. október 25-30.
- A blogom, ahol a képzésről, a szállásaimról és Barcelonáról olvashattok: https://blogspot.com
- Az iskolánk neve és címe: Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium és Zenei Alapfokú Művészeti Iskola 1022 Budapest, Marczibányi tér 1
- A projektünk címe: Hatékony kommunikáció az együttműködés érdekében és a Kodály Iskola nemzetköziesítése
- A projektjeinkről itt olvashattok: http://www.kodaly-bp.sulinet.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=281&Itemid=540
Kommunikációs kurzus Firenzében
Sikeres intézményi pályázat eredményeképpen utaztam Firenzébe az angol nyelvű Konfliktuskezelés, érzelmi intelligencia és a zaklatás megelőzése című képzésre.
A kurzussal az volt a célom, hogy a kommunikációval, azon belül is a konfliktuskezeléssel kapcsolatos elméleti és gyakorlati tudásomat bővítsem és kompetenciáimat fejlesszem. A hatnapos (igen intenzív kurzus, valójában inkább műhelymunka) az alábbi főbb területeket foglalta magába:
- A társak megismerésének különleges lehetőségei
- A csoportdinamika sajátosságai, a konfliktus, az agresszió, a zaklatás jellemzői
- A csoportkohézió fejlesztése, egy „csapat” létrehozásának lehetőségei
- Hogyan tekinthetünk úgy egy konfliktusra, mint fejlődésre, lehetőségre?
- Az empátia, az aktív hallgatás, a szerepjáték alkalmazása
- Társas mediálás, módszerek a feszültség oldására
- A saját személyiség megismerése, fejlesztése, jövőkép ábrázolása
Kulturális programok is szerepeltek a kínálatban: firenzei városnézés különös tekintettel a történelmi eseményekre és a középkori ember mindennapi életére, valamint toszkánai kirándulás városnézésekkel olyan csodás helyekre, mint Pisa, San Gimignano és Siena.
A képzés minden elvárásomat teljesítette. A tanárnő, Susan Gagliano, kiváló érzékkel nyúlt a témákhoz. Az Europass ügyintézése a Covid járvány ellenére gördülékeny és rugalmas volt, Firenze és Toszkána pedig magával ragadó. Örülök, hogy a mobilitás egy év csúszással, de megvalósulhatott.
Széleskörű disszeminációt tervezünk: az iskolánkban, valamint tanári rendezvényeken és külföldön is megosztjuk a képzés tapasztalatait, illetve a megszerzett tudást, amelynek az iskolai munkámban is nagy hasznát veszem majd.
Köszönöm az Erasmus+ koordinátorunk, Kaján Klára munkáját, és a Hungary Expert munkatársainak, Förster Anitának és Véghné Juhász Krisztinának a sok segítséget. (Rajtuk keresztül elértek, ha bővebb információt szeretnétek a kurzusról és Firenzéről.)
A mobilitás főbb adatai
- A mobilitás célországa: Olaszország
- A választott továbbképző kurzus helyszíne: Europass Teachers Academy, Firenze
- A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: Conflict Management, Emotional Intelligence and Bullying Prevention (Konfliktuskezelés, érzelmi intelligencia és a zaklatás megelőzése)
- A mobilitás időtartama: 2021. augusztus 30. – szeptember 4.
- A blogom, ahol a képzésről és Firenzéről olvashattok: https://zuboramartafirenze.blogspot.com/
- Az iskolánk neve és címe: Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium és Zenei Alapfokú Művészeti Iskola 1022 Budapest, Marczibányi tér 1
- A projektünk címe: Hatékony kommunikáció az együttműködés érdekében és a Kodály Iskola nemzetköziesítése
- A projektjeinkről itt olvashattok: http://www.kodaly-bp.sulinet.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=281&Itemid=540
IKT-képzés Dublinban
A kurzussal, ami egy kifejezetten IKT képzés volt - Az oktatási célú alkalmazások (appok) és az audiovizuális eszközök használata a tanteremben (Educational Apps and Audiovisuals in the Classroom) - az volt a célom, hogy az informatikai tudásomat bővítsem és kompetenciáimat fejlesszem. A kéthetes (igen intenzív kurzus) az alábbi területeket foglalta magába: számítógépes tanulás, filmtechnikák, történet elmesélése képekkel, forgatókönyv írása (és szerepe a tanításban), videó készítése (és filmforgatási technikák), videó szerkesztése, feliratok hozzáadása a videóhoz, szövegalámondás a videóhoz, videóklip készítése (hanggal és szöveggel), a mobil eszközök használata a tanórán, a biztonságos internethasználat, online anyagok használata, appok használata, rejtvények és oktatási célú játékok, virtuális anyagok és tesztek szerkesztése.
A tavalyi IKT képzésen tanultam egyebek mellett a honlap- és blogkészítést. Ezt felhasználva egy blogot vezettem a képzés idején végig, majd azt követően tíz napon át „In Dublin’s fair city…” címmel és folyamatosan posztokat osztottam meg a képzésen tanultak disszeminálására, valamint azért, hogy az utánam következőknek információkkal szolgáljak. A blogom itt olvasható. Erre már a képzés idején feltettem a képzés tematikáját, a linkeket, ahol elérhetőek az oktatási anyagok, illetve a honlapok, amelyeken az adott feladatok elkészíthetők és kitölthetők, lejátszhatók, stb. Ugyanitt megosztottam a már elkészített anyagaimat, innen elérhetők a videók, amelyeket a képzés idején készített a csoport a kint tanult applikációval, illetve azok a videók, amelyeket hazatérve itthon készítettem Dublinról és Írországról.
Tervem, hogy a honlapomat a dublini képzés anyagával kibővítem és minél szélesebb körben terjesztem. Azt tervezem továbbá, hogy a disszemiánciós foglakozásaimat ezen a felületen is meghirdetem, illetve az anyagait ezen is közzéteszem. A honlapon itt olvasható.
Előadásokat és foglakozásokat fogok tartani a képzés anyagából és a képzésen tanultak felhasználásával készített saját anyagaimból. A tanult módszereket és a megismert honlapok linkjét az iskolánk honlapján is megosztom. Ebből bárki meríthet ötleteket, és ezek nem csak a nyelvtanároknak, hanem bármilyen szakos tanároknak hasznos ismeretekkel szolgálhatnak.
Azzal, hogy olyan országba utaztam, ahol az angol hivatalos nyelv a saját nyelvi készségeimet kívántam fejleszteni. A kurzusra való jelentkezéssel az IKT kompetenciáim bővítésén túl saját nyelvi fejlődésem mellett módszertani kultúrám gazdagítása is célom volt. Ez teljes mértékben sikerült is.
Azáltal, hogy családnál igényeltem szállást, betekintést akartam nyerni egy ír család mindennapjaiba és információkhoz jutni életvitelükkel kapcsolatban. Ez utóbbi nem sikerült. Mivel a képzőhely nem talált számomra szállást, magam kerestem a neten a www.homestay.com felületen. Itt azonban nem feltétlenül olyan családok hirdetnek, amelyek esténként beszélgetni akarnak a szállóvendégükkel, nekik ez nem kötelességük, mint azoknak a vendéglátóknak, akik a iskolával szerződnek Ily módon az én vendéglátóim a kezdeti ismerkedésen túl nem foglalkoztak velem, az étkezéseimet is magam oldottam meg.
A kiutazásra való felkészülés, a kinti programok, valamint a hétvégi kirándulások felejthetetlen és hasznos kulturális élményekhez juttattak és tágították a látókörömet. A kulturális programokon, amelyeket a képzőhely szervezett nekünk, idegenvezetővel néztük meg Dublin egy részét vezetett séta keretében. Szombati napon vittek el minket vidékre, amikor a nyugati partra utaztunk: Galway-t, a Moher sziklákat és Burrent néztük meg. Régi vágyam teljesült, csodálatos tájakra jutottam el.
A tanárkollégákkal és egyénileg én még több kirándulást szerveztem a hétvégékre és a tanítási napokon délelőttre, valamint estére. Sikerült megnéznem a fontosabb múzeumokat, felkerestem több templomot, koncerten is voltam, eljutottam a Malahide kastélyba, Howth kikötővárosba, a Wicklow-hegységbe és a Hook-félszigetre.
Tippek: Kérdezz rá határozottan a kurzus lefoglalása előtt, hogy hogyan fog kinézni az órarended, hátha akkor nem változtatnak rajta! Nálunk bizony változtattak: velünk, sajnos, nem közölték időben, csak a kiutazásomat megelőző pénteki napon írt a képzőhely egy e-mailt, amelyben tudatta, hogy a képzés nem délelőtt 9-től lesz 14 óráig, hanem délután 13.30 és 18.30 között. A délelőtti városnézések és múzeumlátogatások ezért egy kicsit feszített tempóban zajlottak.
Tipp a helyi közlekedéshez: A dublini busz nagyon drága, érdemes Leap cardot váltani már a repülőtéren. De vigyázz a helyi buszra csak akkor enged felszállni a bőröndöddel a sofőr, ha még van hely a csomagtartó rekeszben az első kerék fölött. Ha ez megtelt, akkor a 747 vagy 757 Airlink buszokkal utazhatsz csak be a városközpontba, amelyekre azonban nem érvényes a Leap card.
Még egy tipp: Ha Dublinba utazik valaki, vegye figyelembe, hogy vasárnaponként sok dublini busz csak délelőtt 9-kor indul a végállomásról. Ha vidékre akarunk utazni vasárnap, akkor vagy a városközpontban kell szállást foglalni, ahonnan gyalogosan eljutunk a szervezett buszos túrák találkozóhelyére, vagy taxit kell rendelni.
Köszönöm az Erasmus+ koordinátorunk, Kaján Klára munkáját és a Hungary Expert munkatársainak, Förster Anitának és Véghné Juhász Krisztinának a sok segítséget. (Rajtuk keresztül elértek, ha bővebb információt szeretnétek a kurzusról és Dublinról.)
Zubora Márta
Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium és Zenei AMI - 1022 Budapest, Marczibányi tér 1 http://www.kodaly-bp.sulinet.hu
Az iskolai projektünk címe: Alkalmazzunk kreatív, új és modern módszereket! Tanári innováció a Kodály iskolában
A kurzus neve: Az oktatási célú alkalmazások (appok) és az audiovizuális eszközök használata a tanteremben (Educational Apps and Audiovisuals in the Classroom)
A kurzus helye: Europass Teachers Academy LTD , Dublin, Írország,
A kurzus ideje: 2019. július 8-19.
Micsoda két hét Máltán!
IKT képzésen jártam Máltán. A kurzus elnevezése: Technology-Enhanced Learning (A modern technikával kibővített tanulás) az ETI Executive Training Institute szervezésében St. Julians városában.
Mindenkinek szívből ajánlom, aki bizonyos alapfokú informatikai ismeretekkel rendelkezik már. Itt olyan dolgokat tanultunk, amelyeket kiválóan tudok majd használni az iskolában, az osztályokkal, vagy a gyerekek önálló tanulását segítik, továbbá olyanokat is, amelyekkel a fényképeimet igazán vonzó módon rendezhetem el, vagy a videofelvételeimet kisfilmekké állíthatom össze.
A kéthetes (igen intenzív kurzus) az alábbi területeket foglalta magába: számítógépes tanulás, honlap-készítés, blog szerkesztése és írása, videoklip szerkesztése, online feladatok,, hangfelvételek és animációs diasorok készítése, hangfelvételek szerkesztése online használatra, avatarok létrehozása, képregény szerkesztése és Webquestek használata oktatási célból, online szótárak használata, Wiki használata, keresztrejtvény és vetélkedő készítése oktatási célból, az interaktív tábla használata, gondolattérképek és szófelhők készítése, Storybird mesekönyv-készítő, Canva képszerkesztő használata, valamint projekt készítése és bemutatása.
Azzal, hogy olyan országba utaztam, ahol az angol hivatalos nyelv a saját nyelvi készségeimet kívántam fejleszteni. Azáltal, hogy családnál igényeltem szállást, betekintést akartam nyerni egy máltai család mindennapjaiba és információkhoz jutni életvitelükkel kapcsolatban. A kurzusra való jelentkezéssel az IKT kompetenciáim bővítésén túl saját nyelvi fejlődésem mellett módszertani kultúrám gazdagítása is célom volt. És ezt miért éppen Máltán? Mert itt nem voltak nyelvi nehézségeim, a képzőhely mindent előre kiválóan megszervezett (kezdve a kötelező dokumentumok kitöltésétől a szállásom és étkezésem megszervezéséig, valamint a közös kirándulásokig az idegenvezetővel). Málta továbbá egy biztonságos ország, izgalmas a történelme, remek kirándulásokat lehet tenni, közösségi közlekedéssel is kiválóan bejárható a sziget, gyönyörű a tengerpart mindenütt és még novemberben is lehet fürödni a tengerben (bár én óvatos vagyok és vittem magammal „békát”, amely egy speciális neoprén úszóruha, ha nem kedveled a 22 fokos vizet).
A mobilitás főbb adatai
- A mobilitás célországa: Málta
- A választott továbbképző kurzus helyszíne: ETI Executive Training Institute, St. Julians
- A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: Technology-Enhanced Learning (A modern technikával kibővített tanulás)
- A mobilitás időtartama: 2018. október 29. – november 9.
- A képzésről készített honlapom innen érhető el: https://zuboramarta1.wixsite.com/website-6
A projektünk címe:
Módszertani megújulás a jövő érdekében
Methodological Reformation in the Interest of the Future
Elérhetőségeink:
Zubora Márta angoltanár, Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium és Zenei Alapfokú Művészeti Iskola 1022 Budapest, Marczibányi tér 1.
Az Erasmus+ anyagaink itt érhetők el: http://www.kodaly-bp.sulinet.hu/
Örömmel osztom meg a tapasztalataimat az érdeklődőkkel. Elérhettek a Tanártovábbképzés munkatársain keresztül: https://tanartovabbkepzes.hu/kapcsolat
Tanulás és rengeteg élmény
2017 nyarán az Egyesült Királyságban, Exeterben tanulhattam a Drama Techniques for the English Language Classroom (Drámatechnika az angol órán) elnevezésű képzésen az International Projects Centre iskolában.
A kéthetes képzés két fő részre volt bontható: 35 órányi tantermi képzés, továbbá 24 óra kirándulás.
A kurzus választásakor a leírásból arra gondoltam, hogy olyan módszertani ötleteket kapok a drámapedagógia eszköztárából, amelyeket alkalmazni tudok majd a nyelvórákon. Azt is vártam, hogy a gyerekek szociális készségét fejlesztő feladatokat is tanulunk. Azonban tanórák többsége kifejezetten drámaképzés volt: csoportalakítás, csoportmunka, a képzelet kibontása, a kreativitás fejlesztése, szerepjáték és szimuláció, történetmesélés, szövegfeldolgozás, színházi környezet kialakítása, improvizáció, kifejező előadás, stb. Azoknak volt ez mindenben megfelelő, akik darabokat visznek színre a tanítványaikkal, akik kifejezetten színházhoz kapcsolódó képzést szerettek volna. A drámaórákat Steve Corr színész, drámatanár tartotta.
Mindazonáltal az órák mindegyike lehetőséget biztosított a nyelvgyakorlásra, a kulturális ismereteim bővítésére, a külföldi kollégákkal való beszélgetésre. Továbbá ötletek, módszerek tucatjaival érkeztem haza.
A két hét során egyéni nyelvfejlesztés is volt háromszor két órában. A tanár a mai, hétköznapi angol nyelvvel kapcsolatos feladatokat hozott be. Nagyon szerettük ezeket, és mind nagyon hasznosak voltak.
A kurzus végén minden résztvevőnek egy prezentációt kellett bemutatni a tanultakhoz kapcsolódóan a kollégáknak és a foglakozást vezető tanárnak. Én a saját iskolámat mutattam be és az ott folyó magas szintű munkát a drámaosztályokkal.
Az IPC által szervezett kirándulások során idegenvezető segítségével ismerkedtünk meg Exeterrel és eljutottunk Cornwallba (Boscastle-ba és Tintagelbe), Devon grófságban pedig Totnes és Sidmouth városába. A csoporttársakkal közösen további kirándulásokat szerveztünk Powderham Castle-ba, Topshambe, Teighmouth-ba, Dawlish-ba, Exmouth-ba és Bristolba. Az Exeter városa által szervezett városnéző tematikus séták (Red Coat Guided Tours) igazi csemegékkel szolgáltak. Ezek közül a kedvencem a szellemekről szóló séta volt.
Az én csoportomban mindössze öten voltunk: bolgár, spanyol és magyar tanárnők. Azonban az iskolában a többi képzésen lévőkkel összesen tizenhatan. A szabadidős programokat részben velük együtt szerveztük meg, és végigjártuk az összes adományboltot (charity shop) az angolórán használható játékokra vadászva.
Családi elhelyezést (homestay) választottam, hogy a közös étkezések során alkalmam legyen beszélgetni majd egy angol családdal, továbbá, hogy angol szokásokat, ételeket ismerhessek meg. Remekül bevált a dolog. Hilary-ben és családjában kiváló vendéglátókra találtam. A szállásom kényelmes volt és mindössze kettő percnyi sétára volt az iskolától, amelytől további tíz perces sétával elérhető volt a városközpont. Azt az időt, amit egyébként napi utazással kellett volna töltenem, én esténként a város felfedezésére és reggelente kocogásra fordítottam a folyóparton.
Ezt a képzést azoknak ajánlom, akik színházi témával foglakoznak az iskolában. Az iskolai projektekben való részvételt, ezáltal a külföldi tanulmányutat pedig mindenkinek ajánlom, mert fejleszti az idegennyelvtudást, betekintést enged más országok mindennapjaiba és a nemzetközi csoportokban alkalom nyílik a tapasztalatok kicserélésére nem csak az iskolai témákról. Az ilyen útról az ember igen fáradtan érkezik haza, mert sokat tanult és sokat utazgatott, de egyúttal feltöltődve is a következő időszak feladataihoz.
Köszönöm a www.tanartovabbkepzes.hu munkatársainak, Förster Anitának és Véghné Juhász Krisztinának a sok segítséget.
Zubora Márta
Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium és Zenei AMI - 1022 Budapest, Marczibányi tér 1http://www.kodaly-bp.sulinet.hu
Az iskolai projektünk címe: 21. századi kihívások - korszerű tanítás és tanári kompetenciafejlesztés
Az iskolai Erasmus+ honlapunk linkje: http://www.kodaly-bp.sulinet.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=274&Itemid=540
A kurzuson tanult és kipróbált módszerek leírása ezen a linken érhető el: http://www.kodaly-bp.sulinet.hu/images/kepek/hirdetesek/2017-18/erasmus/tudasmegosztas/otletek_feladatok.pdf
2018. február 2-án az IATEFL (az angoltanárok nemzetközi szervezete) magyarországi tagszervezetének Creative Cafe nevű továbbképző rendezvényén tartottam foglakozást a képzésen tanult anyagról: http://www.kodaly-bp.sulinet.hu/images/kepek/hirdetesek/2017-18/erasmus/tudasmegosztas/Creativ_cafen.pdf
A Creative Cafe-n tartott előadásom anyaga itt tekinthező meg: http://www.kodaly-bp.sulinet.hu/images/kepek/hirdetesek/2017-18/erasmus/tudasmegosztas/Drama_Techniques.pdf
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal