Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Kisbalázs Koletta

péntek, 22 július 2022 20:04

Kreatív két hét Cambridge-ben

Iskolánk, a Hevesi Körzeti Általános Iskola és AMI, még 2020 februárjában nyújtotta be első Erasmus+ pályázatát. Amikor májusban megtudtuk, hogy pozitívan bírálták el a pályázatunkat, körülbelül ugyanannyira örültünk, mint amennyire aggódtunk. Ekkor már javában benne voltunk a pandémiában, és elképzelni sem tudtuk, hogy mikor utazhatunk legközelebb. Végül két évvel később, 2022 júliusában, két kollégámmal együtt végre elkezdhettük a mobilitások megvalósítását.

Igazán szerencsésnek érzem magam, hiszen még lehetőségem nyílt Erasmus+ pályázat keretén belül Nagy-Britanniában továbbképzésen részt venni. A Brexit óta, bizonytalan ideig, ez a lehetőség már nem áll fenn. A választott képzőintézményem a Cambridge-ben található, nagy múltú Bell Teacher Academy. Nem csak tanár továbbképzésekkel, hanem diákok nyelvtanításával és vizsgafelkészítéssel is foglalkoznak. A színes, nemzetközi közegben minden lehetőség adott új ismeretek és ismerősök szerzéséhez. A Covid okozta lezárások óta ez volt a legelső tanár továbbképzés, amit face-to-face, azaz személyes jelenléttel tartottak. Minden oktató és munkatárs arcán látszott az izgatottság és az öröm. Többször kiemelték, mennyire fontos nekik az, hogy végre minden visszaállni látszik a régi kerékvágásba.

A választott kurzusom címe Creativity in the classroom, vagyis kreativitás a tanórán. Két héten keresztül délelőttönként napi 2x90 percben vettünk részt foglalkozásokon. Az oktatónk, Anna, rendkívül felkészült, rugalmas, humoros és nem mellesleg kreatív volt. Annyit kért tőlünk, hogy legyünk nyitottak. A csoportban összesen 10 fő volt. Egy nagyobb társaság érkezett az iskolába Spanyolországból. Közülük öten voltak a kreatív csoportban. Rajtuk kívül még 2 brazil, egy paraguayi és egy szlovák lány vett részt a képzésen. Az erős dél-amerikai / spanyol dominancia megérződött a foglalkozások hangulatán. Remek hangulatban, sok nevetés és humor közepette folyt a tapasztalatcsere és tanulás. Elsősorban rengeteg hasznos technikát, módszert, jó gyakorlatot sajátítottunk el, illetve megismerkedtünk a kreativitás mögött húzódó elmélettel, alappillérekkel. Másodsorban pedig sokat tanultunk egymás országairól, kultúrájáról, a mindennapi életről, az oktatás helyzetéről. Természetesen szóba került az elmúlt időszak, a karantén, és hogy miként oldották meg a világ különböző pontjain az oktatást.

A délelőtti órák után lehetőség volt az iskola menzáján ebédelni, ahol egészen nagy választékból lehetett igazán ízletes ételeket választani. A közös ebéd remek lehetőség volt a társakkal való eszmecserére. A délutáni idősávban, a képzés részeként, különböző foglalkozások közül választhattunk. Így vehettem részt a neves nyelvész, Adrian Underhill workshopján, illetve később egy plenáris előadásán, ami a környezetvédelem nyelvórába való beépítéséről szólt. A kulturális előadások során hallhattam Cambridge rejtett helyeiről, illetve a brit zene múltjáról és jelenéről. Szintén egy workshop keretében ismerkedtem meg a Canva használatával, illetve sajátíthattam el a mai beszélt angol nyelv gyakran használt szófordulatait, idiómáit.

Természetesen a brit kultúrával nem csak a négy fal között találkoztam. Az iskola is szervezett nekünk esti és hétvégi programokat. Így ismertem meg Cambridge nevezetességeit, jutottam el a pubokba és múzeumokba, a szomszédos Grantchesterbe teázni, vagy Ely-be a katedrálist szemügyre venni. Szombaton Londonban meglátogattam Kriszti kolléganőmet, aki szintén egy továbbképzésen vett részt, és együtt jártuk be a várost. Mindemellett végig gyönyörű időnk volt, a britek számára talán túl jó is.

Elmondhatom, hogy csupa pozitív tapasztalatot szereztem a kinn tartózkodásom alatt. Mindenki kedves, türelmes, segítőkész volt. A kurzus során megismert társakkal már tervezzük a későbbi közös munkát. Jó szívvel ajánlom a Bell Teacher Academy-t minden érdeklődőnek.

Ezen a linken olvasható a beszámolónk: https://hevesikorzetierasmus.wixsite.com/hevesikorzetierasmus

Canterbury városáról sok minden az eszünkbe juthat: Chaucer, az angol irodalom atyja, a katedrális, ahol Beckett Szent Tamást meggyilkolták, vagy az érsek, aki az angol királynő után a második legfontosabb méltóság az anglikán egyházban. Számomra mostantól nem csak ezek miatt lesz érdekes ez az angliai város, hanem az ott eltöltött két hét miatt is.

Iskolánk idén is sikeresen pályázott Erasmus+ külföldi mobilitási ösztöndíjra. Ennek köszönhetően vehettem részt július 22. és augusztus 4. között egy kéthetes angliai tanártovábbképző programon. A kurzus a Canterbury mellett található Kenti Egyetem campusán, nyugodt, inspiráló környezetben került megrendezésre. A választott kurzusom arról szólt, hogyan lehet az angoltanítás során drámapedagógiai eszközöket felhasználni a még eredményesebb nyelvtanulás érdekében. Olyan gyakorlatokat sajátítottam el, melyek segítségével még sikeresebben motiválhatom és ösztönözhetem a diákjaimat az angol nyelv elsajátítására. A csoportunkat egy tapasztalt ausztrál tréner vezette, aki nagy figyelmet fordított a csoportdinamika kialakítására, hiszen sok improvizációs és bizalomra épülő gyakorlatot végeztünk. A csoport létszáma 17 fő volt, összesen 10 országból képviseltették magukat emberek. A legmesszebbről egy japán hölgy érkezett, aki csak emiatt a kurzus miatt repült Angliába. Ez is mutatja milyen nívós képzésen volt szerencsém részt venni.

A Pilgrims a napi 3x90 perces órákon kívül más délutáni, kora esti, sőt hétvégi módszertani órákat és workshopokat is biztosított minden résztvevő számára. Mindenki találhatott a maga számára hasznos foglalkozásokat a kurzusán kívül is: például kreatív írás, instrumentális zene felhasználása az angolórán, mobileszközök órai használata, kommunikációs készség fejlesztése, módszertani és nyelvtani foglalkozások. A kora esti sávban lazább hangulatú programokon vehettünk részt, mint például egy skót esten, ahol az éneklés és a tánc mellett előkerült az autentikus skót whisky is. Továbbá volt lehetőség jógázni is és Bollywood dancing címszó alatt indiai táncot lejteni.

A Pilgrims munkatársai mindannyian kedvesek, készségesek és segítőkészek voltak. Bármilyen kérdéssel fordulhattunk hozzájuk, mindig igyekeztek a segítségünkre lenni. Minden kurzuson vidám hangulat uralkodott, általános jókedv volt jellemző az egész közösségre. Számomra különösen tetszett, hogy a résztvevők és a trénerek egy helyen laktak, a Kenti Egyetem campusán található szállásokon, így nem csak az órákon és a foglalkozásokon találkoztunk, hanem szabadidőnkben is. Nagyon szimpatikusnak találtam, hogy utolsó előtti este csoportonként egy záró vacsorán vettünk részt valamelyik kellemes helyi pubban, és kötetlenül tudtunk beszélgetni, így is gyakorolva a nyelvet.

A tanulás mellett természetesen kikapcsolódásra is jutott idő. Főként délután és hétvégén volt lehetőségünk feltérképezni Canterburyt és a környező településeket. Így jutottam el a tengerparti Whitstable-be és Broadstairs-be, ahol a helyi lakosok nagy örömmel élvezték a hűsítő vizet a szokatlanul meleg angliai nyárban. Számomra a legnagyobb élményt a doveri vár és a fehér sziklák látványa okozta. Hatalmas szélben, de szikrázó napsütésben sétáltunk végig a sziklákon, ahonnan egészen Franciaországig el lehetett látni. Ellátogattam még Chilhambe is, ebbe a mesés, igazi kis angliai faluba, ahol olyan érzése van az embernek, mintha megállt volna az idő.

Ez alatt a két hét alatt sikerült feltöltődnöm, új ismerősöket szereznem, és megismerkednem az angol kultúrával, emberekkel. Mindez nem jöhetett volna létre Mandják Gézáné Manna hatalmas munkája nélkül, aki projekt-koordinátorként mindent a kezében tartott. Már alig várom, hogy a mobilitás során szerzett új ismereteimet a gyakorlatban is kipróbálhassam.