Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Horog Zoltán

hétfő, 22 február 2021 11:00

A szabadság városa

A szabadság városa

Iskolám, a Dunaújvárosi SZC Lorántffy Zsuzsanna Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája, és Kollégiuma 2019-es Erasmus+ pályázatának keretében volt lehetőségem egy kéthetes, spanyolországi továbbképzésen részt venni a katalán fővárosban, Barcelonában. A tanfolyam címe Creativity, Innovation, Motivation, and New Teaching Methodologies, egy módszertani kurzus tanárok részére, melynek elvégzésével megújíthatjuk pedagógiai eszköztárunkat. A képzést és a szállást az Europass Teacher Academy szervezte. Láthatóan nagy rutinjuk van ebben, néhány levélváltással mindent elintéztünk az utazás előtt.

Repülőjárattal érkeztem Barcelonába 2019. augusztus 4-én délelőtt. A városban való közlekedés egész ott tartózkodásom alatt nem okozott gondot, mert a főbb útvonalakat előre megterveztem, illetve modern és turistabarát tömegközlekedési hálózat segíti a tájékozódást a városban. A szállásom tiszta és igényes osztott apartman volt, nagyjából a belváros és a tengerpart között félúton helyezkedett el, egy fontos közlekedési csomópont közelében.

A kéthetes kurzus két különálló szakaszból állt, az oktató személye is változott a képzés félidejénél. Az oktatás angol nyelven zajlott. A csoport összetétele vegyes volt, a résztvevők különböző országok különböző szakos pedagógusai voltak. Az első héten leginkább az oktatást segítő IKT eszközökkel/alkalmazásokkal, illetve a tanulói kreatívitásra épülő óravezetési módszerekkel, valamint a motiváció kérdéskörével foglalkoztunk. Ez a szakasz egy klasszikus, gyakorlati jellegű szakmai továbbképzésnek nevezhető leginkább.

A második héten az oktatás kissé elméletibb formát öltött, gyakran esett szó a tanításhoz kapcsolódó érzelmi kérdésekről, személyes jóllétről, pozitív pedagógiáról, módszertani kérdésekről. A tananyagban természetesen itt is helyet kapott néhány hasznos applikáció, illetve osztályteremben is alkalmazható közösségi játékok (pl. spagetti-torony építés) aktivizálták a résztvevőket. Örültem, hogy a kurzus összetett zárófeladattal végződött, így mindenki megmutathatta a csoportnak, hogy hogyan alkalmazná a képzés során megszerzett tudást. A kurzus teljesítéséről szóló oklevelet az utolsó tanítási napon, augusztus 16-án pénteken kaptuk meg. A tanfolyamot a saját fejlődésem szempontjából rendkívül hasznosnak értékeltem.

A tanítási időn kívül bőven volt alkalmam felfedezni a várost. Barcelona egy szabad és élhető metropolisz, melynek minden (általam meglátogatott) városrészében jóleső, kellemes érzés fogja el az embert. A nagy forgalom és a nyüzsgés mellett sok a zöld, a kultúra az utcán is virágzik. Az ikonikus látnivalók csaknem mindegyikét volt időm megnézni. Legnagyobb hatást a gasztronómia gyakorolta rám: csoporttársaimmal jártunk tapas-bárban, illetve egy hagyományos étteremben volt szerencsém helyi specialitásokat megkóstolni. Saját költségemen a Barcelona-Arsenal futballmérközésre is eljutottam, illetve az éppen Barcelonában „állomásozó” Bodies kiállítást is megtekintettem. A tengerpart lenyűgöző, tiszta és rendezett. Az emberek késő estig a parton maradnak, beszélgetnek, és fürödnek a holdfény alatt a tengerben.

Érdekes volt látni, hogy nehéz megkülönböztetni a turistákat a helyi lakosoktól, mert a több napig a helyszínen tartózkodó külföldiek hamar felveszik a helyi viselkedési mintákat. Szintén érdekes belegondolni, hogy a helyi lakosok mindennapi életüket ebben a rendkívül modern szemléletű, szabad, befogadó környezetben élik, anélkül, hogy kívülről mondanák meg nekik, hogy mi érték. Ennek ellenére, vagy inkább ennek következményeként rend van a társadalomban. Azt gondolom, hogy saját társadalmunk egészséges irányba való fejlődése érdekében is szükség lenne arra, hogy minél többen tapasztalják meg, hogy milyen egyéb hasonló példák léteznek még a világban. Mi, tanárok élményeinket, tapasztalatainkat közvetlenül megoszthatjuk diákjainkkal és kollégáinkkal, ami az említett folyamatot nagymértékben elősegíti. Ezért úgy gondolom, hogy a legnagyszerűbb dolog, ami egy pedagógussal történhet, hogy iskolája Erasmus+ pályázatában részt vesz. Tegyetek így ti is!

Horog Zoltán

matematika-informatika szakos tanár, munkaközösség-vezető

vasárnap, 07 április 2019 19:56

Továbbképzés Scarboroughban

Iskolánk a 2017/2018-as tanévben első alkalommal pályázott sikeresen az Erasmus+ program keretében külföldi tanártovábbképzések megvalósítására. Mivel érdekelnek a nyugat-európai oktatási rendszerek, és nyitott vagyok az új módszertani ismeretek iránt, felfokozott hangulatban vártam saját mobilitásom megkezdését.

Jelenleg hetedik éve vagyok a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum Lorántffy Zsuzsanna Szakgimnáziumának, Szakközépiskolájának és Kollégiumának matematika-informatika szakos tanára. Emellett osztályfőnöki és munkaközösség-vezetői feladatokat is ellátok. Továbbképzésemet az Egyesült Királyságban, Scarborough városában az Anglolang nyelviskola szervezte, a kurzus címe Special Educational Needs volt. A kurzusválasztást az intézményünkben jelentős létszámban előforduló SNI és BTMN határozattal rendelkező tanulók integrált oktatásának nehézségei indokolták. Úgy éreztem, hogy a munkaközösségben és a tantestületben szükség van a fokozatos szemléletváltásra és módszertani megújulásra. A helyszín kiválasztásában szerepet játszott, hogy ezt a képzést angol nyelvterületen szervezték, így lehetőségem nyílt tovább fejleszteni meglévő nyelvtudásomat.

Július 22-én vasárnap egy reggeli járattal repültem Londonba, ahonnan vonattal jutottam el Scarborough városába. Szállásom, a Warwick Guest House a vasútállomás mellett található, így nagyon hamar elfoglalhattam a szobámat. A szállás viszonylag olcsó volt, árának megfelelő, közepes szolgáltatást nyújtott. A reggelivel és a tulajdonosok barátságos hozzáállásával maximálisan elégedett voltam, az internet-szolgáltatás minősége és a szoba berendezése viszont lehangoló volt.

Hétfőn kezdődött az oktatás, megismertük a két hetes képzés menetrendjét. Hétfőtől péntekig délelőttönként négy angol nyelvi óra, délutánonként két módszertani óra várt ránk. Kivételt képeztek a szerdák, amikor egész napos, buszos tanulmányi kirándulásokon vehettünk részt. Az első héten Robin Hood’s Bay és Whitby városát, a második héten York városát látogattuk meg, angol nyelvű, professzionális idegenvezetéssel.

Az előzetes nyelvi szintfelmérő teszt eredménye alapján a legerősebb angol csoportba kerültem. Itt én voltam az egyetlen nem angol nyelvszakos tanár, így az első napokban nehezen vettem fel a fonalat. Beletelt néhány napba, mire hozzászoktam a választékos angol beszédhez, de rendkívül hasznos tapasztalat volt, és sikerült sokat csiszolnom azon a konyhai angoltudáson, amivel előtte rendelkeztem. A nyelvi oktatóink kitűnőek voltak, mindenki fejlődött a csoportban.

A módszertani órák során rengeteg új ismeretre tettem szert. Nagyon sok segédanyagot kaptunk, melyeket rendszerezni is időbe telt, de ezáltal későbbi munkám során is használható, már-már lexikonszerű dokumentumhalmazhoz jutottam hozzá. Ezen kívül az iskola  - Dropboxokban tárolt - elektronikus segédanyagaihoz is kaptunk hozzáférést, melyek a képzés után itthonról is hónapokon keresztül elérhetők voltak. A színvonalas elméleti oktatás mellett sajnos kevés hangsúlyt fektettek a gyakorlati alkalmazások bemutatására, ennek ellenére nagyon hasznosnak ítéltem a képzést.

A tanulás mellett szabadidőm is akadt bőven. Délutánonként/esténként sétáltam, alaposan megismertem és nagyon megszerettem Scarborough városát. Hétvégén nem volt tanítás, így lehetőségem nyílt Anglián belül kirándulni. Vonattal utaztam Manchesterbe, ahol régi álmom vált valóra: meglátogathattam a Manchester United futball klub stadionját és múzeumát.

A továbbképzés két hete gyorsan eltelt, rengeteg élménnyel gazdagodva térhettem haza Magyarországra. Tapasztalataimat folyamatosan igyekszem megosztani disszeminációs rendezvényeinken.