Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal

Baranyi Hajnalka

Iskolám, a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum Lorántffy Zsuzsanna Technikum és Kollégium, 2020. januárjában pályázatot nyújtott be a Tempus Közalapítványhoz, Erasmus+ közoktatásban dolgozó pedagógusok mobilitási projektjéhez. Projektkoordinátorunk nagyon jól összefogta a csupán csak 2 személyes projektünket, ennek is tudhatjuk be már harmadik nyertes pályázatunkat a tanári mobilitás területén.

A megvalósítás egy évet csúszott a közben kialakult COVID-19 járványhelyzet miatt.

Én Spanyolországba, Barcelonába pályáztam egy egyhetes, 30 órás szakmai kurzusra az Europass Teacher Academy szervezésében.

Már a tanév befejezése előtt megkezdtük a felkészülést (szállásfoglalás, repülőjegyvásárlás, a célnyelvi ország megismerése, angol nyelvi felkészülés, -szintfelmérés, az adott ország kultúrájának, helyi szokásainak megismerése stb.).

A barcelonai tanfolyamot a technológiai támogatású tanulás iránt érdeklődő résztvevők számára hirdették meg, ahol gyakorlatban (egyéni, páros és csoportmunkában) tanulhattam meg azt, hogy hogyan lehet a laptopokat, táblagépeket és okostelefonokat jól használni a tanítás-tanulás folyamatában.

A képzés címe: Tablets and Smartphones: Using Mobile Devices as Educational Tools. A tanfolyam 2021. augusztus 2-tól augusztus 7-ig tartott.

Hétfőn az Europass Teacher Academy oktatási helyén találkoztam a leendő csoporttársaimmal. A csoport létszáma pont megfelelő volt, 12-en voltunk, számos országból érkeztek pedagógusok: Cyprusról, Lengyelországból, Görögországból, Litvániából és Magyarországról is. 2 csoporttárs az első nap után tanfolyamot váltott, így a 10 fő megfelelő volt arra, hogy együtt tudjunk dolgozni. Az oktatás egész ideje alatt maszkban voltunk, így kissé nehézkes volt a megértés.

Az óráim hétfőn és kedden 14:00-kor kezdődtek és 18:00-ig tartottak. A hét többi napján délelőtt voltak a foglalkozások. Így először délelőtt, majd a maradék időben délután fedeztem fel a város nevezetességeit.

A tréning során a tréner vezetésével (aki igazán kiváló volt: Daniel Schmidt Kanadából) olyan információkkal lettem gazdagabb, amelyek nagyban elősegítik az IKT eszközök magabiztosabb beépítését a tanórákba, amely igen nagy jelentőségű az online oktatás alatt is.

A tanfolyam során számos applikáció használatával ismerkedtünk meg, köztük a Coggle, a Wordfall, és a Mentimeter, a Quizlet, a Quizizz, Nearpod, Thinklink, Halo AR, Pinterest, Canva, Trello, Endless, Instagram app-okkal. A megismert alkalmazások mindegyike alkalmas nemcsak témazáró és összefoglaló órákra, hanem új ismeret közlésére is, nemzetközi projektek létrehozására is. Főbb alkalmazási területeik (a teljesség igénye nélkül): prezentációkészítés, fotók szerkesztése, tudáspróba, órai, iskolai és akár nemzetközi projektek lebonyolítása, fotókészítéssel egybekötött szerkesztések kivetítővel, plakát-, üdvözlőlap-, kollázs készítés…A tanfolyam teljes mértékben gyakorlatorienált volt, az alkalmazások teljes megértéséhez és sikeres használatához kiváló alap volt ez a tanfolyam.

A tanfolyam egészére jellemző volt a jó hangulat, a segítő és türelmes légkör a csoport minden tagja részéről, hol a lefagyott tabletek, mobiltelefonok „újraélesztése”, hol pedig a feladatok megoldása kapcsán. Tanárunk fontosnak tartotta, hogy a spanyol szokások, ételek, italok, látványosságok bemutatása mellett saját országaink is teret kapjanak ezen szempontokból.

A tanfolyam ismeretanyagának elsajátítása kapcsán egy Quizlet tesztet kellett egyénileg megoldanunk, de annak sikerességén nem múlt az, hogy záróakkordként megkaptam a képzés elvégzéséről szóló igazolást.

A tanfolyam árában benne volt egy közös kirándulás is a csoporttal, a csütörtöki, délelőtti órák után Barcelona egyik negyedébe.

Szombaton az iskola által, ingyenesen biztosított egész napos, korlátlan használatú hop on-hop off jeggyel, vagyis városnéző busszal körbejártam a várost, megcsodálhattam addig nem látott híres épületeit, és így jutottam el a tengerpartra is.

Szállásomat a projektkoordinátor segítségével közösen foglaltuk egy ismert, nemzetközi szálláskereső szolgáltatás oldalán, amely kb. 10 percre volt az iskolától.

Szombat reggel érkeztem a bécsi repülőtérre, ahonnét közvetlen járattal érkeztem meg Barcelonába, a délelőtti órákban. A beköltözés, elrendezkedés után kicsit ismerkedtem a környékkel, felfedeztem az étkezési lehetőségeket.

Iskolám, a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum Lorántffy Zsuzsanna Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma (a pályázat benyújtásakori név), 2019. februárjában pályázatot nyújtott be a Tempus Közalapítványhoz, Erasmus+ közoktatásban dolgozó pedagógusok mobilitási projektjéhez. Projektkoordinátorunk nagyon jól összefogta a projektet és az iskolánkból jelentkező pedagógusokat, ennek is tudhatjuk be már második nyertes pályázatunkat a tanári mobilitás területén.

Én Spanyolországba, Barcelonába pályáztam egy egyhetes, 30 órás szakmai kurzusra az Barcino School tanártovábbképzéssel is fogallakozó iskolába.

Már a tanév befejezése előtt megkezdtük a felkészülést (szállásfoglalás, repülőjegyvásárlás, a célnyelvi ország megismerése, angol nyelvi felkészülés, -szintfelmérés, az adott ország kultúrájának, helyi szokásainak megismerése stb.).

A barcelonai tanfolyam azon tanárok részére lett meghirdetve, akik dinamikusabb, kreatívabb környezetet szerettek volna biztosítani az osztályteremben, hogy ösztönözzék és ösztönözzék a tanulók érdeklődését a tanulás iránt. A képzés címe: A Satisfying School Experience: Strategies and Skills for Teachers. A tanfolyam 2019. július 22-től július 27-ig tartott

Szállásomat a fogadó iskola iskolatitkára szervezte, az iskola egyik, dolgozói, illetve külföldről érkező diákjainak számára fenntartott lakásába.

Vasárnap érkeztem a barcelonai repülőtérre. Onnan helyi érdekeltségű vonattal értem el arra a vasútállomásra, amitől kb. 5 percre volt a szállás. Az iskola a szállásom épületének aljában volt. A beköltözés, elrendezkedés után kicsit ismerkedtem a környékkel, felfedeztem az étkezési lehetőségeket.

Hétfőn az Europass Teacher Academy oktatási helyén találkoztam a leendő csoporttársaimmal. A csoport létszáma pont megfelelő volt, 12-en voltunk, számos országból érkeztek pedagógusok, köztük sok (angol és/vagy német) nyelvtanárral. Érkeztek résztvevők Németországból, Lengyelországból és Magyarországról is. Ez a csoportlétszám pont megfelelő volt arra, hogy együtt tudjunk dolgozni.

Az óráim hétfőn és kedden 14:00-kor kezdődtek és többnyire 18:30-ig tartottak. A hét többi napján délelőtt voltak a foglalkozások. Így először délelőtt, majd a maradék időben délután fedeztem fel a város nevezetességeit.

A tanfolyam árában benne volt egy közös kirándulás is a csoporttal, a szerdai, délelőtti órák után, ami egy közös vacsorával zárult.

Szombaton az iskola által, ingyenesen biztosított egész napos, korlátlan használatú hop on-hop off jeggyel, vagyis városnéző busszal körbejártam a várost, megcsodálhattam addig nem látott híres épületeit, és így jutottam el a tengerpartra is.

A tréning során a tréner vezetésével (aki igazán egy magával ragadó személyiség volt, Marta Mandolini) olyan információkkal lettem gazdagabb, amelyek elsősorban a saját személyiség fejlődésében nyújtanak majd segítséget. Megismerhettem erősségeimet, gyengeségeimet, valamint láttam lehetőségeimet és a veszélyforrásokat is, amelyek a tanári pályán várhatnak rám. Ennek érdekében SWOT-elemzést készítettünk a tanár személyiségről, majd csoportosan megbeszéltünk. A pozitív gondolkodás, érzések erejéről, ill. a negatívból pozitívba való átfordításról, a flow-érzésről szereztem ismereteket a PERLA-modell segítésével. A modell segítségével ösztönözhetjük ezeket és támogathatjuk a tanulókat abban, hogy örömmel és jól cselekedjenek nemcsak az iskolában, hanem a saját életükben is. Bővítettem ismereteimet a mindfulness, vagyis tudatos életvezetés = a kiégés elleni küzdelem témakörében. Jó gyakorlatnak tartom a PBS módszer alkalmazását a tanóráimon is (Pause, Breath, Smile). Megismerhettem az aktív hallgatás módszerét, amit minden tanárnak alkalmaznia kellene, akár a kollégák, akár a tanulók tekintetében. Tanultam az ÉN IDŐ fontosságáról, beosztásáról, amikor csak magával/magában van az ember, amikor elfogadja a megmásíthatatlant, és csak a megoldandó problémákra összpontosít. Sokat beszéltünk az automatizmusainkról, azok negatív és pozitív hatásairól, valamint a life-skillsről, amely alkalmazásával tudatosan szervezhetjük úgy a saját életünket, hogy mind önmagunk, mind pedig környezetünk számára pozitív energiákat nyerjünk/adjunk. Fontos részét képezte a kurzusnak a gratuláció, dicséret és a kreatív gondolkodásról szóló ismeretanyag. Utóbbi kapcsán nem kevesebb feladatunk volt, mint megalkotni egy projektet, akár egyénileg, akár csoportmunkával, melyet ismertettünk is a többiekkel.

A tanfolyam alatt számos meditációs, lazító, csapatépítő technikával ismerkedtem meg és sajátítottam el.

A kurzus zárásaként pedig számos gratuláció közepette megkaptam a képzés elvégzéséről szóló igazolást.