Boda Krisztina
The Energizer Master Course: Second-level Teachers
Az Erasmus mobilitási program keretében 2023. júlis 31-augusztus 4-ig vettem rész Írország fővárosában, Dublinban egy módszertani kurzuson. A kurzus célja egyrészt a résztvevő angoltanárok nyelvi fejlesztése volt, másrészt pedig az új módszerekkel is megismerkedtünk. Az órák az Emerald Cultural Institute-ban voltak megtartva, amely egy gyönyörű környezetben található épület. Az órák kis létszámban zajlottak, összesen heten voltunk a csoportban. Az órák ketté voltak osztva: reggel nyelvi alapozás volt, illetve az ír kultútáról tudtunk meg érdekességeket, délután pedig a módszertané volt a főszerep: a tanáraink mind egy-egy fejlesztendő területet helyeztek a központba, és megmutatták az új módszereket, amelyeket mi is könnyedén át tudunk emelni a tanításunkba. Tankönyvünk nem volt, de mindenki készült vagy nyomtatott anyagokkal, vagy kivetített prezentációkkal, így minden anyagot haza tudtunk hozni.
A délutánjaim egy kivételével szabadok voltak, szerdán egy előadást tartott nekünk egy tanárunk, aki a nyelvelsajátítás kérdéseit járta körbe. A többi délutánon én magam fedeztem fel Dublint, így jártam a Szent Patrik Katedrálisban, a Gaiety Színházban Michael Flatley írtánc show-ját néztem meg, vagy csak sétálgattam a dublini parkokban, amelyek gyakorlatilag egymást érik.
A szállásom az iskola által biztosított fogadócsaládnál volt. James és Loretto Wrynn egy nagyon kedves idős házaspár, akik egy impozáns három emeletes házban laknak. Ottlétem alatt nagyon sokat beszélgettem velük, mivel nagyon érdekelt Írország kultúrája, politikája és gazdasága is. Szerencsére nyelvi akadályokba nem ütköztünk, hiszen szépen és tisztán beszéltek. Külön szobám volt fürszőszobával felszerelve. Összességében kitűnő volt náluk lakni.
Nagyon örülök, hogy egy olyan régi vágyam teljesült az Erasmus által, ami nemcsak nyelvileg, hanem kulturálisan is nyitottabbá és fejlettebbé tett. Sosem fogom elfelejteni ezt a pár napot, amelyet Dublinban töltöttem.
Máltai motiváció és kultúra
Az Erasmus+ program keretében augusztus második hetében angoltanári továbbképzésen vettem részt Máltán, Vallettában. A nyelvtanfolyam neve: Creativity and Motivation in the classroom. Az oktatás helyszíne gyönyörű környezetben, egy „belvárosi” iskolában zajlott. Málta olyan kicsi, hogy nem igazán lehet városokról beszélni, de Valletta a központi „főváros”. A hatalmas épületben szintenként 4-5 tanterem adott helyett a foglalkozásoknak korszerű felszereléssel, klimatizált termekben.
A kiutazás előtt az iskola megbizonyosodott, hogy a nyelvi szintünk megfelelő, egy szintfelmérőt kellett elküldeni. A legjobban azt vártam, hogy különböző nemzetiségekből való tanároktól megtudjam, milyen az oktatás helyzete nálunk, reális képet kapjak a magyar viszonyokról. Mivel mindenki angoltanár volt, a kommunikáció könnyen és folyékonyan zajlott, és az elvárásaimnak megfelelően sokat megtudtam az olasz, cseh és lengyel iskolákról. A tanárunk, Alan, anyanyelvűként sokat segített a naprakész, mai használt angol kifejezésekben. Ennek nagyon örültem, mert angol nyelvterületen már viszonylag régen jártam. Az órákon a különböző skilleket néztük át, hogy hogyan lehet egy-egy képességet játékos, tényleg motiváló módon fejleszteni. A tanárunk által betekintést nyertünk Málta kultúrájába, nyelvébe, szokásaiba, hiszen Alan félig máltai anyai ágon, így a gyerekkora nagy részét itt töltötte. Lehetőségünk volt megvásárolni Alan módszertani könyvét, amit meg is tettünk néhányan, így biztosan nem felejtődik el a tudás, bármikor újra tudjuk majd használni a feladatokat.
Délutánonként az iskola szervezésében nagyon sok szabadidős program volt, főleg kulturális és történelmi, de volt olyan is, ahol Málta természeti kincseit tudtuk megnézni. Lenyűgöző a látvány, amelyet kiegészített a túristavezető érdekes előadása is.
A képzés rendkívül hasznos volt tehát több szempontból is. Fejleszthettem az angoltudásom, megismerkedhettem különböző európai iskolák helyzetével, tanultam Málta történelméről, kultúrájáról és módszertanilag is fejlődtem. Hazatérve mindenkinek csak ajánlani tudtam a képzést.
Az iskolánk Erasmus honlapja: https://www.dszcbethlen.hu/projektek/erasmus-2020-1-hu-01-ka-101-078289-innovativ-tanarok-a-vilagra-nyitott-tanulokert
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal