Pásztiné Markella Eszter
Ismét nyelvtanuló voltam
Német nyelvtanár létemre egyre gyakrabban tapasztalom, hogy a szakmai fejlődéshez fejlesztenem kell a régen megszerzett angoltudásomat, hiszen egyre több szakmai anyag és videó csak angol nyelven hozzáférhető a világhálón. Emiatt vettem részt idén egy általános angol nyelvi kurzuson az Atlas Language School-ban Dublinban.
A heti 26 nyelvórával és a számtalan délutáni, esti és hétvégi ingyenesen választható programmal a nyelvi fejlődésem meg volt alapozva. Azonban azt hiszem, nyelvtanárként még ennél is hasznosabb tudásra tettem szert: újból diákként tapasztaltam meg a nyelvórák módszereit, a feladatok kihívásait, az idegen nyelven megszólalás nehézségeit. Hiszen oly rég volt már az az idő, amikor az általam tanított nyelvet tanulva voltak hasonló tapasztalataim.
Nem tudtam kibújni a bőrömből, egész héten nyelvtanuló és nyelvtanár voltam egy személyben. Tanuló, aki megéli a rá váró feladatokat, élményeket és kihívásokat és nyelvtanár, aki normál esetben a munkája részeként hasonló feladatok, élmények és kihívások elé állítja saját tanítványait. Ezért néztem, figyeltem mindent: milyen profi volt az első nap reggel, amikor több mint 30 új diákot kellett hasznos információval ellátni az iskoláról, a városról, a programokról és ezzel egy időben megoldani, hogy mindenki a saját nyelvi szintje szerinti csoportba kerüljön-gördülékenyen, olajozottan történt mindez, igazi profi szervezében. A heti szabadon választható programok listája is nagyon lenyűgöző volt: a társasjáték délutántól a filmklubbon át, a helyi ingyenesen látogatható múzeumi kiállítástól a könyvtárban egyénileg igénybe vehető nyelvi segítségen át az újak számára nagyon hasznos ismerkedési lehetőségekig, mind-mind átgondolt, egyszerű és nagyszerűen működő ötletek voltak. Arról nem is beszélve, hogy a nemzetközi környezetben észrevétlenül is rengeteg összehasonlításra volt lehetőség az iskolarendszereket illetően.
Élménybeszámoló 2 hetes tanártovábbképzés Düsseldorfban, 2022. augusztus
Idén először vettem részt Erasmus+ tanári mobilitáson. Évek óta szerettem volna német nyelvtudásomat a saját nyelvi szintemen használni és fejleszteni, hiszen nyelvtanárként erre nem minden csoportban van lehetőségem (pl. kezdő csoportok). Ezért jelentkeztem egy olyan kéthetes képzésre, amiben a nyelvtanulás és a tanártovábbképzés kombinálva volt.
Kiutazás előtt nyelvi tesztet kellett kitöltenem, hogy a megfelelő csoportba oszthassanak, így kerültem az iskola kínálta legmagasabb szintű csoportba-további 4 némettanár kollégával, akik Európa különböző országaiból érkeztek, hasonló célokkal az intenzív nyelvtanfolyamra.
Az első napon csak sejtettük, a második napon már tudtuk, hogy ennek a (legmagasabb szintű) csoportnak nem megfelelő a nyelvi szintje nekünk tanároknak, hiszen otthon mindenki hasonló csoportokat tanít saját maga. Amikor jeleztük a tapasztalatokat a képző felé, nagyon rugalmasan, egy alternatív megoldást kínáltak fel nekünk: csatlakozhattunk az épp az intézetben zajló némettanár továbbképzésbe, ahol nyelvileg valóban hasznosan tölthettük el a hét hátralévő részét, valamint megtudtuk, hogy a képzőnek a bennünk, nyelvtanárokban élő igény, hogy tovább fejlesszük amúgy már jó nyelvi képességeinket, új volt és megfontolják a jövő évre egy kifejezetten ennek a célcsoportnak szóló tanfolyam indítását.
A második hét témája a jelenléti, online és hibrid oktatás volt. Az IIK Düsseldorf nagyon büszke arra, hogy minden tantermük alkalmas hibrid oktatásra, jelenleg minden nyelvtanfolyam ebben a formában zajlik: a résztvevők egy része a teremben ülve, másik része otthonról online bekapcsolódva követi az órát. Ennek a gyakorlatnak a technikai és módszertani hátterét ismertük meg, és további ötleteket és példákat kaptunk arra vonatkozóan, hogy mi otthoni körülmények között, - más, egyszerűbb technikai feltételekkel- hogyan valósíthatunk meg hibrid oktatást.
Mindkét hétre a gyakorlatiasság volt jellemző. Sok különböző ország mindennapjait, nehézségeit és megoldásait ismerhettünk meg a kollégák beszámolói alapján–és kaptunk megerősítést abban, hogy a világjárvány miatti digitális oktatásra váltás mindenütt hasonló tanári leleményes megoldásokkal volt kivitelezhető.
Egymástól tanultunk és egymást tanítottuk, nagyon kézzelfogható, gyakorlati tudással felvértezve kezdhetjük meg a következő tanévet. A rövid elméleti bevezetőkön túl a gyakorlati alkalmazáson volt a hangsúly: a hallottakat ki és hogyan tudja majd otthon használni? Csoportmunkáinkat rendszeresen bemutattuk a hét folyamán, az eredményeket közös plattformon rögzítettük. Ennek egy mások számára is könnyen értelmezhető és a gyakorlatban használható változatát egy online alkalmazás segítségével napról-napra feljegyeztem, amit most szívesen megosztok a kollégákkal: https://www.sutori.com/en/story/erasmus-iik-dusseldorf-2022--dxeXXZAXCXeGbyTRMPDi4ocF
Végezetül a szabadidős programokat szeretném kiemelni. Igaz a tanítási napokon 9:30-tól 17:30-ig a képzőhelyen voltunk, de az órák után és a két hét közötti hétvégén lehetőségünk nyílt a város és a környék felfedezésére is. Néhány külföldi kollégával állandóan jártuk az utcákat és a közeli városokat–így valósítottuk meg kitűzött célunkat is: saját nyelvi szintünkön, hasonló helyzetben lévő kollégákkal, német nyelvi környezetben gyakorolhattuk az általunk oly nagyon szeretett nyelvet.
Pásztiné Markella Eszter
Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal