Késmárki Luca
Alicante: Body-Mind-Nature Connection and Well-Being for a Fully Awareness Healthy Lifestyle
Az Erasmus+ pályázat keretében a Rákospalotai Meixner Általános Iskola képviselőjeként részt vehettem a “Body-Mind-Nature Connection and Well-Being for a Fully Awareness Healthy Lifestyle" című képzésen Alicante-ban. Egy hét alatt bepillantást nyerhettem a spanyol városi miliőbe és kultúrába, illetve kiélvezhettem a tengerparti élet sajátosságait. Megcsodálhattam Alicante utcáit, épületeit, illetve növényvilágát.
A képzés új perspektívát adott a tanításhoz, mely a test és a lélek kapcsolatát, a megfelelő légzést és testtartást, valamint az egészséges étkezést és életvezetést állította fókuszba. Kipróbálhattam új sportokat és mozgásformákat, például kajakozást tengerben, falmászást hegyoldalban, valamint futást vízben. Minden nap különböző fókuszálási és légzési gyakorlatokat végeztünk, például a természetben ülő és fekvő pozícióban, illetve mozgással vagy festéssel összekapcsolva. Megismertem a kurzus elméleti hátterét, a tervezés és a megvalósítás folyamatát. Új figyelemfejlesztő és együttműködési játékokat tanulhattam különböző tevékenységekkel egybekötve, például kislabdát dobva vagy betűket olvasva stb.
A csoportos túrák és programok által új barátságokkal gazdagodtam. A közös tevékenységek és beszélgetések során pedig sokat hallottam az ír és német oktatási rendszerről, illetve a résztvevők kultúrájáról.
Összességében egy nagyon hangulatos és csodálatos hetet töltöttem Alicanteban. A fantasztikus környezetben történő kirándulások és a természetben megvalósuló interaktív tanulás felejthetetlen élmény volt számomra, ahol nemcsak hasznos tudással gazdagodtam, hanem új kapcsolatokat is építettem.
Outdoor learning and adventure education: Special edition Trekking in Tenerife
Az Erasmus+ pályázat keretében a Rákospalotai Meixner Általános Iskola képviselőjeként részt vehettem az “Outdoor learning and adventure education" című képzésen Tenerifén, ahol lenyűgöző környezetben sajátíthattam el az élménypedagógia és a tapasztalati tanulás rejtelmeit.
A Tenerifén töltött egy hét alatt ízelítőt kaphattam a sziget kultúrájából, ételeiből és hangulatából. Bepillantást nyerhettem rendkívül változatos természeti adottságaiba: az egzotikus növényvilágba, a fekete homokkal borított óceán partokba és a lélegzetelállító vulkanikus hegységbe.
A képzés új perspektívát adott a tanításhoz, mely a saját tapasztalatra, a természeti lehetőségekre és a tanulási motivációra épít. Megismerhettem az outdoor learning filozófiáját, elméleti hátterét és természetesen a tervezés és a megvalósítás folyamatát. Új élménypedagógiai játékokat, kihívásokat és feldolgozási lehetőségeket tanulhattam. Emellett megcsodálhattam Puerto de la Cruz, La Laguna, Garachico különféle színekben pompázó épületeit, pálmafáit, banánültetvényeit és a sziget történelmét.
A csoportos túrák és programok által új barátságokkal gazdagodhattam. A közös tevékenységek és beszélgetések során pedig sokat hallhattam az izlandi és német oktatási rendszerről, illetve a részt vevők kultúrájáról.
Összességében csodálatos egy hetet töltöttem Tenerifén, amely minden szempontból az egyik legváltozatosabb, legsokoldalúbb és legszebb hely, amelyet valaha láttam. A lélegzetelállító környezetben történő kirándulások és a természetben megvalósuló interaktív tanulás felejthetetlen élmény volt számomra, ahol nemcsak hasznos tudással gazdagodtam és új kapcsolatokat építettem, hanem a spanyol életérzésbe és kultúrába is belekóstolhattam, valamint Tenerife csodálatos élővilágában és az óceán fergeteges erejében is gyönyörködhettem.
Befogadó tanulási környezet tervezése
A Rákospalotai Meixner Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola képviselőjeként a 2019-es Erasmus+ pályázat keretein belül lehetőségem nyílt arra, hogy Olaszországba utazzak egy egyhetes továbbképzésre. Az általam választott kurzust „Designing Inclusive Learning Environment”, az Europass Teacher Academy szervezte Firenzében.
Már az első nap magával ragadott a képzést vezető tanár személyisége, tanításhoz való hozzáállása és felkészültsége. A kurzus tematikáját átláthatóan és logikusan építette fel, az ismeretek egymásra épültek. Fokozatosan vezetett be minket az inklúzió és a differenciálás egyre mélyebb rétegeibe. A találkozáskor bemutatott prezentációk segítettek megismerni hallgató társaimat, szakmai munkásságukat és küldő intézményüket. Átbeszéltük a szegregáció, integráció és inklúzió közötti különbséget, illetve a lehetséges gátakat és akadályokat. A délután igazán kellemesen telt, bejártam Firenze főterét és élveztem a BL döntő nyereségéből fakadó nemzeti focihangulatot. A második nap különböző stratégiákat tanultunk az összegyűjtött akadályok leküzdéséhez és az erősségek megerősítéséhez. A harmadik nap változatos stratégiákat, eszközöket és módszereket ismerhettünk meg, melyek segítséget nyújthatnak a speciális igényű tanulók oktatásához (nagy hangsúlyt fektetve a motiváció témakörére). Játszottunk néhány csapat építő játékot, melyek megerősítették a csoportkohéziót, illetve inspiráló ötleteket adtak az osztályközösség építéséhez. A negyedik napon egy vezetett városnézésen vehettem részt, ahol érdekes történeteket halhattam Firenze híresebb és kevésbé ismert épületeiről. Délután további, az órai differenciálást elősegítő módszereket tanultunk, illetve megismerkedtünk az inklúziós index-el. Ezt követően nagyon érdekes volt saját iskolánkat megvizsgálni az inklúziós index tükrében: milyen szintű az iskolai inklúzió, milyen területeken szükséges fejlődni. Az ötödik nap délelőttjén Fiesole gyönyörű városában jártam. Délután a képzést tartó tanár különböző internetes oldalakat mutatott nekünk, amelyek remekül alkalmazhatók az órai differenciáláshoz, illetve saját anyagok gyártásához. Zárásként önállóan terveztünk egy differenciált órát. A tervezetek bemutatását követően megkaptuk az okleveleket, megosztottuk egymással elérhetőségünket és elbúcsúztunk egymástól. Szombaton egy fantasztikus Toszkán utazáson vehettem részt, ahol újabb nemzetközi barátokkal gazdagodtam. Egy túravezető segítségével felfedeztük Pisa, San Gimignano és Siena városát, illetve egy borkostolóban és egy klasszikus olasz ebédben is részesülhettem.
Az utazásra nagy elvárásokkal indultam, melyek maradéktalanul megvalósultak. Sikerült új ismereteket és ötleteket elsajátítanom, amelyeket alkalmazva elősegíthetem az iskolánkba járó speciális igényű tanulók inklúzióját. Új módszereket tanultam, amelyeket hasznosítani tudok az órai differenciálás során. Sokat fejlődött az angoltudásom. Megismerkedtem és érdekes eszmecseréket folytattam külföldi pedagógusokkal, valamint online kapcsolatba léptem egy román, egy amerikai és egy görög tanárral. Úgy érzem az Erasmus+ pályázatnak köszönhetően a Firenzében töltött idő alatt rengeteg tapasztalatot szereztem az önállóság, a kapcsolatteremtés és a szakmai ismeretek terén.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal