Mongyi Norbert
Innovatív tanítási technikák és a Wild Atlantic Way
A Corrib-folyó torkolatánál, az Atlanti óceán partján található Galway, Írország nyugati partvonalán az egyik legismertebb kikötőváros, az ország kulturális fővárosa. Két egyetem, számtalan gasztro pub, egy várostörténeti múzeum, a Miasszonyunk Mennybemenetele és Szent Miklós-székesegyház mellett Galway-ben található az Atlantic Language School egyik oktatási központja is, ahol 2023. július 10-14. egy öt napos tanártovábbképzésen vehettem részt.
Az Innovative Teaching Methodologies for Secondary Teachers nevet viselő kurzust Nancy Angeloni amerikai származású kolléganő vezette, nemzetközi csoportunkban öt olasz kolléga, egy cseh, egy osztrák, egy német, egy litván és két magyar tanár vett részt a képzési napokon. A 21. századi középfokú oktatási környezetekben hatékonyan alkalmazható tanítási technikákat, munkaformákat és tanítási stratégiákat elemeztük, hasonlítottuk össze és próbáltuk ki mind az öt nap, reggel kilenc és délután fél egy között. A kollégák közötti szakmai párbeszédnek jó alapot szolgáltatott a résztvevők országaiban lévő oktatási rendszerek összehasonlítása. Megismerkedtünk a tartalomalapú nyelvoktatás (CLIL) alapvetéseivel, a tanulási célok, nyelvi tartalom és információs műveltség fejlesztésének kölcsönhatásaival. A tanulók előzetes tudásának aktivizálására alkalmazható tanórai tevékenységtípusokat vizsgáltunk, a „4C” alapelv (content - tartalom, communication - kommunikáció, cognition - megismerés, culture - kultúra) gyakorlatba ültetése mentén. Lehetőség nyílt a feladatközpontú nyelvtanítás (task-based language teaching) alapelveinek, eljárásainak és gyakorlatainak áttekintésére és kipróbálására társtanítás keretében. Szót ejtettünk a projekt alapú nyelvoktatásról, a virtuális tanulási környezetben zajló nyelvtanítást támogató digitális felületekről, valamint a nyelvtanulói tevékenységet előtérbe helyező tanórai feladattípusokról. A tanulási eredmények értékelésének és elemzésének kritériumait gyűjtöttük össze, értékelési skálák használatát próbáltuk ki, valamint a tanári visszajelzés és tanulói teljesítményértékelés, társértékelés pedagógiai lehetőségeit vizsgáltuk.
Szállásom a modern Westwood Residence-ben volt, a képzőhelytől fél órányi buszútra. Szintén nemzetközi társasággal osztoztunk egy tágas apartmanon, mindenki egy-egy jól felszerelt és összkomfortos szobában lakott.
A hétfői képzési nap délutánján szervezett gyalogos városnézésre indultunk és felfedeztük Galway főbb látnivalóit, valamint sok érdekességet megtudtunk a város történelméről. Helyi idegenvezetőnk sok-sok történetet megosztott a séta résztvevőivel. Esténként kulináris kalandozások során kóstoltunk helyi ételeket és hallgattuk a trad music-ot. A helyiek vendégszeretete, valamint az idegenforgalomhoz való különlegesen pozitív viszonyuk nagyon kellemes élményt jelentett számomra. Szerda délután pedig eddigi utazásaim egyik legkiemelkedőbb buszos kirándulása következett. Szintén szervezett keretek között látogattunk el a Wild Atlantic Way részét képező Moher-sziklákhoz. Sofőrünk, egyben idegenvezetőnk mindent megtett, hogy maradandó élményekben részesüljünk: a buszon töltött időben a hely földrajzi jellegét mutatta be, valamint anekdotákat mesélt aaz itteni életről. A sziklafalon gyalog sétáltunk miközben a táj, a különlegesen verőfényes napsütés, valamint az atlanti szél teljesen magával ragadott. A Moher-sziklákhoz vezető úton megálltunk a Dunguaire kastélynál is.
A Galwayben található Atlantic Language School képzését azoknak a kollégáknak ajánlom, akik egy különleges helyszínen, barátságos környezetben szeretnék magukat fejleszteni, az ír kultúra és vendéglátás legjavát megtapasztalva. Érdemes olyan képzést választani, ami időben párhuzamosan zajlik a minden évben megrendezésre kerülő nemzetközi művészeti fesztivállal (Galway International Arts Festival) azért, hogy a képzési napok délutánjain színházi és bábelőadásokon, filmvetítéseken, valamint utcai bemutatókon is lehetőség nyíljon a lelki-szellemi feltöltődésre.
https://www.atlanticlanguage.com/courses/innovative-teaching-methodologies-for-secondary-teachers/
http://www.ejg.hu/tanarok/munkakozossegek/angol-2/erasmus/
https://www.facebook.com/e5vos.erasmus
Tanulói kreativitást fejlesztő módszertani továbbképzés Máltán
A máltai fővárostól tizenegy kilométerre található Szent Pál-öböl partján fekszik Bugibba nyaralótelepülés, ahol július 18-22. vettem részt a Creative Methodologies c. tanári továbbképzésen, az Alpha School of English képzőhelyen. A kurzus elsődleges céljaként azt fogalmazták meg, hogy a résztvevő pedagógusok áttekintik a tanulói kreativitásról alkotott fogalmakat és leginkább nyelvtanári szemszögből kipróbálnak olyan osztálytermi feladattípusokat, amelyek a tanulók divergens gondolkodását fejlesztik. Erre a tervezett öt napból három alkalommal nyílt lehetőségünk. Trénerünk Sarah Guttridge nagy tapasztalattal rendelkező pedagógus volt, aki az együtt töltött órák során végig igyekezett fenntartani a figyelmet és az oldott hangulatot. A nemzetközi csoportunk rajtam kívül tizenegy kolléganőből állt. Voltak résztvevők Németországból, Olaszországból, Csehországból, Lengyelországból és Szlovákiából egyaránt.
Legelső óráinkon a kreativitásról alkotott fogalmakat hasonlítottuk össze és összegyűjtöttük véleményünket a kreativitásról, valamint a tanulói kreativitást fejleszteni tudó tanárokról. Megvizsgáltuk saját attitűdjeinket, valamint megosztottuk, hogy saját országunk oktatási rendszerében hol van helye a tanulói kreativitásnak. A kurzus a virtuális tanulási környezetben is zajlott, itt kerültek megosztásra az órákon használt diasorok, linkek és digitalizált kiosztmányok. Kipróbálásra kerültek még rövidebb, a tanórák menetére frissítő hatással bíró találós kérdések és logikai feladványok. Másnap a tanórák didaktikai lépései közé illeszthető, a tankönyvek használatát kiegészítően alkalmazható feladattípusokat vizsgáltuk meg (pl. „rapid randi”, „forró szék” játék, szerepjátékok). Kipróbáltunk néhány drámajátékot is. A harmadik napon a zene és dalok tanórai használatának lehetőségeit szedtük össze és Sarah sokféle megközelítési módot mutatott, melyeken keresztül hatékonyan tudjuk a nyelvtanításba integrálni a zenét és a dalokat. A résztvevő pedagógusok reflektív készségeit lehetett volna továbbfejleszteni, ha a bemutatott és kipróbált feladatok vagy tevékenységek után lehetőség nyílt volna megosztani egymással, hogy egy-egy résztvevő miként tudná mindazokat a saját pedagógiai praxisába beilleszteni.
A három viszonylag intenzív tréningnapot követően a csoportunk Mdinába, a „csendes városba” utazott. Kísérőnk és csoportvezetőnk Sarah volt, egy délelőttöt töltöttünk közösen a város falain belül és sétáltunk el Rabatba. Itt felkerestük a katakombákat és a délutánt mindenki egyéni szabad programmal töltötte. A legutolsó tanítási napon a résztvevők előkészítették a mobilitásukról szóló beszámolóikat: vagy egy diasort, amelyet a hazatérésünk után bemutathatunk kollégáinknak, vagy egy foglalkozástervet, amelyet majd megvalósítunk diákjainkkal a tanévkezdést követően. Véleményem szerint szerencsésebb lett volna a közös csoportkirándulást egyik tréningnap délutánjára ütemezni, valamint lemondani a disszemináció előkészítéséről. Így lett volna teljes az öt napos képzés.
Délutánonként komppal vagy busszal kirándultunk Gozo szigetére, a Dingli sziklákhoz és Vallettába. A tömegközlekedési eszközök használatakor szereztünk pillanatnyi benyomást a helyiek életritmusáról, valamint a hétköznapok munkarendjéről. Szállást legtöbben a tanfolyamra történő jelentkezéskor foglaltattunk a képzőhellyel. Háromcsillagosnak minősített apartmanom a Sands nevű épületben helyezkedett el, teljesen felszerelt és tiszta volt, a képzőhelytől tízpercnyi sétára. Reggelente egy kávézó is útba esett, ahol a magyar származású személyzettel jól esett néha a közös anyanyelvünkön kommunikálni.
Az Alpha School of English ötnapos továbbképzését olyan kollégáknak ajánlom, akik jártak már Máltán esetleg egy hasonló mobilitás keretében és újabb maradandó élményekkel szeretnének hazatérni a nem különösebben megterhelő képzési napok és önállóan megszervezett kirándulások után.
Az alábbi linkeken megismerhető a budapesti Eötvös József Gimnázium teljes projektje:
Módszertani frissítő angol nyelvtanári továbbképzés Máltán
„Spice Up Your Teaching – ELT Methodology in Practice Today” címmel szervezett a máltai Saint Julian’s-ben található Executive Training Institute (ETI) egy hetes frissítő általános angol nyelvtanári módszertani továbbképzést. A kurzus elsődleges célja átismételni és felfrissíteni a résztvevő angoltanárok ismereteit a kortárs angol nyelvpedagógia azon elemeiről, amelyek a napi nyelvórai osztálytermi munkát meghatározzák.
Trénerünk, Tamsin Xuereb, nemzetközi nyelvtanári tapasztalatait, valamint az ETI nyelvtanári továbbképző programját felhasználva vezette délelőttönként a műhelymunkát, naponta háromszor kilencven percben. A továbbképzési egységek témái igyekeztek lefedni a kortárs angol nyelvpedagógiát napjainkban meghatározó jelenségeket, kivéve a kultúra tanításának problematikáját. Az első munkanapon a nyelvtanulók motivációiról beszélgettünk és arról, hogy mit jelent a feladatközpontú nyelvtanítás során a tanulók motiválása. Átnéztünk és kipróbáltunk olyan gyakorlatokat, amelyekkel a diákok szóbeli kommunikációját tudjuk elindítani és fejleszteni. Végül áttekintettük a Gardner-féle többszörös intelligencia modellt és konkrét nyelvórai feladattípusokat társítottunk a különböző tanulási stílussal rendelkező nyelvtanulók fejlesztéséhez. A további munkanapok során számos feladatötletet és ezek variációit néztük át a szókincs és nyelvtan tanításához, a dalok és történetek nyelvórai lehetőségeit fejtettük föl, újraértelmeztük a tollbamondást, valamint a szótár- és korpuszhasználatot, az interneten fellelhető reklámvideók és rövidfilmek integrált készségfejlesztési lehetőségeit gyűjtöttük össze, a kooperatív tanulásszervezésben rejlő nyelvórai előnyöket vitattuk meg, továbbá felfedeztük a Cuisenaire-rudacskák nyelvórai felhasználási lehetőségeit. Csoportunkat rajtam kívül nyolc lengyel és egy cseh kolléga alkotta, a továbbképzés során számtalan alkalom adódott a tapasztalataink megosztására, valamint egymás oktatási rendszerének és ezen belül az angol nyelvtanítás helyének megvitatására.
A képzőhely két délután szervezett városnézést, ahol kiváló idegenvezetőnk, Mario, nem csak a máltai életről, történelemről, kétnyelvűségről és a látnivalókról mesélt, hanem mindvégig fenntartotta a biztonságérzetünket a járványügyi előírások betartatásán keresztül. Így látogattunk el a második napon Vallettába és fedeztük fel egy késő délutáni, kora esti városnézés során a főváros szemet gyönyörködtető épített örökségét. Az utolsó szabad délután pedig egy hosszabb buszos kirándulást tettünk Mostába, ahol a Szűzanya mennybemenetelének tisztelgő rotundát csodáltuk meg, a Dingli sziklákról fényképeztük az augusztusi naplementét, majd a napnyugtát követően tapasztaltuk meg, hogy miért is nevezik Mdinát csendes városnak. Autóbuszunk a nap által perzselt mészköves máltai tájon vitt végig, fügekaktuszok és leanderek között.
A napközbeni negyven fokos hőséget a Saint Julian’s-ben, vagy a környékén található strandokon könnyebb átvészelni, így a délelőtti módszertani szellemi frissítés után jól esett minden nap a testünket is felfrissíteni a Földközi-tenger közepesen meleg vizében. A szállásunkul szolgáló apartmanban esténként minden szálló vendég megosztotta napi élményeit és a különböző nyelvtanfolyamokon vagy továbbképzéseken tanultakat.
Az egész világot felforgató pandémia nehézségei után igazán nagyszerű lehetőségként tekintett minden résztvevő a máltai továbbképzésre. A mesebeli táj, a nyári meleg, a tengeri ételek és hűsítő italok, a képzésen szerzett tapasztalatok és tanult ötletek, a külföldi kollégákkal való megismerkedés és szakmai beszélgetések tették felejthetetlenné ezt a hetet.
Az ETI tanártovábbképző programját ajánlom minden olyan angol nyelvtanár kollégának, aki nyelvórai ötleteit szeretné bővíteni, módszertani készletét frissíteni, meglévő gyakorlatait megosztani a külföldi kollégákkal és a máltai angol nyelvváltozat különlegességeit hallgatni.
Tanártovábbképzés külföldön - pályázattal